Futro

Futro
data powstania
1999
pochodzenie
Polska
3,2
Oceń
Głosy
31

Biografia

Futro to jeden z najciekawszych polskich zespołów początku XXI wieku. Tworzący go muzycy są miłośnikami ciepłych, "futrzanych" brzmień, łączących nowoczesną elektronikę z retro popem.

Grupa powstała w 1999 roku w Warszawie, a założyli ją: Wojciech Appel, Konrad Kucz (producenci) i Kasia Nowicka (wokalistka, autorka tekstów i melodii, znana też jako Novika). Kasia i Wojtek poznali się w Radiostacji, gdzie obydwoje byli DJ'ami. Konrad z Wojtkiem przyjaźnili się od dawna, tworzyli razem muzykę.

Działalność Futra zainicjował utwór "Where Is The Love...", nagrany na konkurs Pepsi Faza, który znalazł się na płycie dołączonej do miesięcznika "Machina". Potem pojawił się na składance "Niech Cię usłyszą" (wydanej przez Warner Beat Traxx), na której znalazł się jeszcze jeden utwór Futra.

Po umieszczeniu remiksu "Where Is The Love..." oraz piosenki "Time To Let Go" na ścieżce dźwiękowej do filmu "Egoiści" Mariusza Trelińskiego, grupą zainteresował się Paweł Jóźwicki z wytwórni Sissy Records, który zaproponował jej podpisanie kontraktu.

W grudniu 2001 został wydany pierwszy singel Futra - "Lovebit", następnie w lutym 2002 kolejny, zatytułowany "Wyspy". Już 18 marca 2002 ukazał się debiutancki album grupy, zatytułowany "Futro", na którym znalazło się 12 utworów śpiewanych głównie po angielsku. Wyjątkiem jest wydana na singlu kompozycja "Wyspy", w której gościnnie słychać Fisza.

Na płycie znalazł się także cover utworu "New Pollution" z repertuaru Becka. Kolejna kompozycja to "Spacer po miłość", czyli polskojęzyczna wersja utworu "Where Is The Love...".

Zespół grał przed tak znanymi zespołami, jak Morcheeba i Gotan Project. Był nominowany do europejskiej nagrody MTV w kategorii "Najlepszy Artysta Polski 2002", oraz do Fryderyka jako "Album Pop", a Novika jako "Nowa twarz Fonografii".

Teksty piosenek (2)

Artyści powiązani

Najlepsze tematy