Reklama

Raperzy i producenci o 2015 roku, część 4: Meek, Oh Why? i Ment XXL (Rasmentalism)

Po reprezentantach Alkopoligamii tym razem rok podsumowali dla nas artyści związani z wytwórnią Asfalt Records. W czwartej części rok podsumowują Mentos i Meek, Ohy Why?

Ment XXL na Kraków Live Festival

Meek, Oh Why? - Mikołaj Kubicki to tegoroczny debiutant i jeden z najciekawszych młodych raperów i producentów na polskiej scenie. W 2015 roku ukazała się jego EP-ka "Księżniczka i Buc". Ponadto Mikołaj to członek grupy Kapelanka oraz student krakowskiej Akademii Muzycznej. 

Reklama

Ment XXL - współzałożyciel oraz producent muzyczny kolektywu Rasmentalism. Ostatnia płyta zespołu "Wyszli coś" ukazała się w kwietniu 2015 roku. Mentos to również połowa duetu producencko-djskiego Flirtini, odpowiedzialnego za największe stołeczne imprezy. Absolwent warszawskiej edycji Red Bull Music Academy BASS CAMP i fnalista konkursu Burn Studios Residency Contest.

Płyta roku w polskim rapie

Meek, Ohy Why?: Syny - "Orient". Spójna brzmieniowo, tekstowo i stylowo. Płyta maluje poza ramami obrazka i jest się niemalże w środku niej od początku do końca.

Ment XXL: Rasmentalism - "Wyszli coś zjeść". Niestety muszę postawić na Rasmentalism. Szkoda udawać.

Zobacz klip Rasmentalism "Wyjdziesz na dwór":

Płyta roku w światowym rapie

Meek, Ohy Why?: Kendrick Lamar - "To Pimp A Butterfly". Siłą rzeczy nie mogę rozumieć problemów poruszanych na płycie, ale sposób przeprowadzenia opowieści jest niesamowity. Lubię albumy, na których każdy numer z osobna ma swoją wartość, ale w całości płyty nabiera jeszcze innego koloru. Produkcyjnie świetna.

Ment XXL: Big Sean - "Dark Sky Paradise". Jakoś od tego Kendricka trzeba uciec.

Zobacz klip "King Kunta":

Utwór roku w polskim rapie

Meek, Ohy Why?: Hades - "Sumo Rap". Bardzo rasowe. Rewelacyjna produkcja Emade, a osadzone flow Hadesa + temat daje moim zdaniem najlepszy stylowo numer w 2015 roku.

Ment XXL: Sitek - "Chodź ze mną". Sitek to spoko gość i nie ma spiętej d*py. Potrzebujemy takich więcej.

Zobacz klip Hadesa "Sumo rap":

Zobacz klip Sitka "Chodź ze mną":

Utwór roku w światowym rapie

Meek, Ohy Why?: Kendrick Lamar - "Wesley's Theory". Muzycznie najbardziej trafiający do mnie numer z "To Pimp A Butterfly", a refren tematycznie i melodycznie przechyla szalę w jego stronę, mimo że ciężko wybrać jeden najlepszy utwór z tej płyty.

Ment XXL: Mick Jenkins - "Your Love". Bo mógłby być na płycie Big Seana. Słuchany do znudzenia w trasie, robi Kalifornię w takiej Wielkopolsce na przykład.

Zobacz klip "Your Love":

Odkrycie roku w Polsce

Meek, Ohy Why?: Taco Hemingway. Nie jest to może oryginalny wybór, ale tak bezkompromisowej stylowo i innej od reszty sceny postaci dawno nie było. Zdecydowanie na liście odkryć 2015 numer 1. Ważna postać pod względem liberalizacji polskiego słuchacza hip hopu.

Ment XXL: Dużo świeżych postaci ze sceny tzw. "future": Heisenberg’s Montage (mam nadzieję, że zmienią nazwę), Pham, Pepe.

Zobacz klip "6 zer" Taco Hemingwaya:

Najlepsza płyta spoza rapu w Polsce

Ment XXL: Dawid Podsiadło - "Annoyance and Disappointment". Ściągnąłem piracką, ale jesteśmy umówieni, że 30 zł przekażę autorowi do ręki. Żeby mógł dalej kontynuować muzykę.

Najlepsza płyta spoza rapu na świecie

Meek, Ohy Why?: Bjork - "Vulnicura". Granie kolorem i płaszczyznami na najwyższym poziomie, kompletnie hipnotyzująca płyta.

Ment XXL: The Internet - "Ego Death". U mnie zawsze wygrywają.

Zobacz klip The Internet "Get Away":

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rasmentalism | Meek Oh Why?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje