Jubileuszowy koncert Kultu na zakończenie festiwalu w Jarocinie
W nocy z niedzieli na poniedziałek tegoroczny Festiwal Jarocin 2012 w Jarocinie (Wielkopolska) dobiegł końca. Od piątku (20 lipca) wystąpiło ponad 30 zespołów z Polski i zagranicy.
Według organizatorów, przez trzy dni w Jarocinie bawiło się kilkanaście tysięcy osób. Policja nie odnotowała żadnych poważniejszych incydentów.
Zdobywcą nagrody publiczności, Złotego Kameleona, został w tym roku zespół Power of Trinity, który gra muzykę będącą połączeniem ostrych brzmień, reggae oraz alternatywnych melodii. Laureatem nagrody jury w konkursie amatorów Rytmy Młodych została poznańska grupa Rust, a wyróżnienie przyznano formacji Curly Heads, której wokalistą jest zwycięzca "X Factor" Dawid Podsiadło. W nagrodę wszystkie trzy zespoły wystąpiły w niedzielę na festiwalowej Dużej Scenie.
W Jarocinie zagrali m.in. Against Me!, Kasia Nosowska, Illusion, Buldog, KSU, Set Your Goals, Biohazard, Within Tempation. W ostatnim dniu wystąpili tacy artyści jak Voo Voo, Luxtorpeda, Coma, Arka Noego. Kończący festiwal koncert Kultu z okazji 30-lecia istnienia był jednym z najważniejszych wydarzeń tego lata nie tylko w Jarocinie, ale na całej polskiej mapie festiwalowej - oceniają organizatorzy imprezy.
Nieco wcześniej wystąpił oczekiwany przez fanów Jello Biafra z punkową grupą The Guantanamo School Of Medicine. Był to jedyny koncert Amerykanów w Europie, ale słuchało go mniej fanów niż Luxtorpedy, która w ostatnich miesiącach zagrała w Polsce ponad sto koncertów.
Festiwalowicze uczestniczyli w tym roku w odsłonięciu gabloty z Obrazami Przechodnimi prof. Piotra C. Kowalskiego i otwarciu wystawy zdjęć Krzysztofa Skorego z ubiegłorocznego festiwalu oraz w otwarciu wystawy zdjęć z ostatnich kilku edycji tej imprezy. Przez cały czas trwania rockowiska czynna była wystawa plenerowa "30 lat jarocińskiego festiwalu".
Początkiem tego kultowego festiwalu były organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych i pod taką nazwą odbywał się do 1994 r. (doszło wtedy do starć z policją). Imprezę wznowiono dopiero w 2005 r., ale w innej już formule.