Reklama

Jaka jest najstarsza polska piosenka? Ma ponad 1000 lat i pamięta czasy Mieszka I

Zastanawialiście się kiedyś, ile lat ma najstarsza piosenka na świecie? Ta pochodzi z terenów dzisiejszej Syrii i śpiewano ją na długo przed przyjściem na świat Jezusa. Jak natomiast brzmi najstarsza polska piosenka? Ta ma pochodzić z czasów sprzed panowania pierwszego polskiego władcy.

Zastanawialiście się kiedyś, ile lat ma najstarsza piosenka na świecie? Ta pochodzi z terenów dzisiejszej Syrii i śpiewano ją na długo przed przyjściem na świat Jezusa. Jak natomiast brzmi najstarsza polska piosenka? Ta ma pochodzić z czasów sprzed panowania pierwszego polskiego władcy.
Percival wykonuje do dziś własną wersją utworu "Oj, chmielu" /Krzysztof Zatycki /Agencja FORUM

Najstarszą piosenką na świecie okrzyknięto utwór "Hurrian Hymn", który według archeologów ma pochodzić z 1300 roku przed naszą erą.

Tekst wspomnianego hymnu, zapisany pismem klinowym w języku huryckim (instrukcje zapisano natomiast po akadyjsku), ma dotyczyć płodności. Odnosi się do składania ofiar i bogini księżyca Nikkal. Tablica z tekstem pieśni znaleziona została w starożytnym mieście-państwie Ugarit (dzisiejsze terytorium Syrii).

Wspomniane miasto-państwo według historyków miało kosmopolityczny charakter i było dużym ośrodkiem tamtejszego handlu.

Reklama

Tablicę z piosenką odkryli Francuzi podczas wykopalisk w latach 50. XX wieku. Obecnie znajduje się on w Muzeum Narodowym w Damaszku w Syrii.

Najstarszy kompletny utwór muzyczny ma 2 tys. lat

W 1883 roku w Grecji odnaleziono natomiast "Epitafium Seikilosa", które uznawane jest za najstarszy kompletny utwór muzyczny. Tekst i nuty utwory zostały umieszczone na jednym z odkrytych filarów.

Powstać miał w okolicach II lub I wieku przed Chrystusem, a jak twierdzą archeolodzy mimo iż jest to epitafium, wcale mógł nie dotyczyć grobowca, a wznieść mógł go sam Seikilos dla upamiętnienia swoich umiejętności.

"Jestem nagrobkiem, jestem obrazem. Seikilos umieścił mnie tutaj jako wieczny znak nieśmiertelnej pamięci" - napisano na filarze.

Odkryty w 1883 roku zapis piosenki znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Kopenhadze.

Najstarsza polska piosenka? Śpiewano ją na weselach przed Mieszkiem I

Jak wygląda natomiast sytuacja w Polsce? Wiele osób ma przeświadczenie, że najstarszym utworem w naszym kraju jest śpiewana pod Grunwaldem "Bogurodzica". Jednak nie jest to prawda. Jest to najstarszy tekst poetycki z melodią, jednak najstarszy utwór w Polsce znany był już za Mieszka I.

Chodzi o utwór "Oj, chmielu". Według Biblioteki Piosenki Polskiej była to pieśń wykonywana na obrzędach weselnych, przy oczepinach panny młodej.

"W związku z tym tylko mężatki i swachny mogły ją śpiewać. Treść zazwyczaj traktuje się dosłownie jako zwrot do rośliny, z której wyrabia się weselny alkohol, czyli piwo. Jednakże uznaje się także, iż słowo 'chmiel' zostało użyte w tekście jako przenośnia, co również generuje dodatkowe przyporządkowanie utworu do gatunku pieśni symbolicznych" - czytamy.

Utwór miał być powszechnie wykonywany jeszcze do XIX wieku, kiedy śpiewała go nawet szlachta. Potem robiło to tylko chłopstwo.

Swoją interpretację utworu stworzył zespół Percival. Posłuchać można jej poniżej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Percival Schuttenbach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy