Reklama

Reklama

PSY i "Gangnam Style" zdetronizowani. "See You Again" najpopularniejszy na Youtube

Wielki przebój koreańskiego wokalisty nie jest już materiałem wideo z największą liczbą wyświetleń w serwisie Youtube. Z piedestału PSY i jego "Gangnam Style" strącił duet Charlie Puth - Wiz Khalifa z utworem "See You Again".

Wielki przebój koreańskiego wokalisty nie jest już materiałem wideo z największą liczbą wyświetleń w serwisie Youtube. Z piedestału PSY i jego "Gangnam Style" strącił duet Charlie Puth - Wiz Khalifa z utworem "See You Again".
Teledysk PSY musiał uznać wyższość "See You Again" /Michael Kovac/Kevin Winter /Getty Images

"Gangnam Style" zadebiutowało w sieci 15 lipca 2012 roku i niedługo później stało się najpopularniejszym teledyskiem na Youtube. Na fenomen popularności koreańskiej piosenki złożyło się kilka elementów - prosty tekst, chwytliwy bit oraz specyficzna choreografia, która w kolejnych miesiącach była naśladowana oraz parodiowana przez miliony internautów na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że na punkcie utworu i teledysku wybuchła prawdziwe szaleństwo. Trwało ono na tyle długo, że "Gangnam Style" zdołał: stać najpopularniejszym materiałem wideo na Youtube (w listopadzie 2012 roku pobił rekord "Baby" Justina Biebera), przebić magiczną barierę miliarda wyświetleń (stało się to w grudniu 2012 roku, czyli w pięć miesięcy od publikacji), a następnie 1 czerwca 2014 roku przebić barierę dwóch miliardów odtworzeń.

Reklama

Przebój popchnął karierę PSY na wyższy szczebel. Wokalista zaczął cieszyć się popularnością nie tylko w Korei Południowej, ale i na całym świecie. Niezłe wyniki (chociaż nieporównywalne do "Gangnam Style") wykręciły również klipy "Gentleman" (prawie 1,1 miliarda wyświetleń) oraz "Hangover" (prawie 300 milionów wyświetleń).

I chociaż PSY zarzekał się, że jego dyskografia jest bardzo bogata i wcale nie jest artystą jednego przeboju (na koncie ma aż osiem albumów studyjnych), to mimo jego słów, wiele osób będzie kojarzyć jego karierę tylko i wyłącznie z "Gagnam Style".

Sprawdź tekst i tłumaczenie utworu "Gangnam Style" w serwisie Teksciory.pl!

Wielki przebój stracił swoją pozycję lidera 11 lipca na rzecz "See You Again" Charliego Putha i Wiza Khalify. Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Szybcy i wściekli 7".

Piosenka napisana i skomponowana przez Putha była hołdem dla zmarłego Paula Walkera (aktor serii "Szybcy i wściekli"). Prośbę o współpracę wystosował do młodego twórcy Wiz Khalifa.

"Miałem przyjaciela, który zginął w podobny sposób co Paul Walker. Usiadłem przy fortepianie i słowa same się pojawiły. Nie wiem, jak to się stało. To była jakaś siła z góry. Napisałem piosenkę w 10 minut. Wysłałem ją Wizowi, a on dołożył swoje wersy" - mówił  Charlie Puth w rozmowie z jedną z australijskich rozgłośni radiowych.

Utwór opublikowany 6 kwietnia 2015 roku na fali popularności filmu zdobywał kolejne miliony odsłon, aż w końcu na początku października 2015 roku poinformowano, że teledysk do piosenki przebił miliard wyświetleń. Aby wykręcić taki wynik klip potrzebował nieco ponad sześć miesięcy. Dodatkowo numer był pierwszym hiphopowym kawałkiem z miliardem odsłon oraz dziesiątym, który przekroczył magiczną granicę na Youtube.

Utwór Putha i Khalify nie tracił na popularności, dzięki czemu duet we wrześniu 2016 roku mógł świętować przebicie bariery dwóch miliardów wyświetleń.

Sprawdź tekst i tłumaczenie utworu "See You Again" w serwisie Teksciory.pl!

Za plecami liderów również robi się ciasno. Na trzecim miejscu najczęściej odtwarzanych materiałów na Youtube znajduje się klip Justina Biebera "Sorry" (ponad 2,6 miliarda odtworzeń), a pierwszą piątkę uzupełniają Mark Ronson i Bruno Mars z "Uptown Funk" (2,5 miliarda wyświetleń) oraz Luis Fonsi i Daddy Yankee z "Despacito" (ponad 2,4 miliarda wyświetleń).

Warto odnotować, że "Despacito" jest obecnie na fali. Opublikowany w styczniu 2017 roku klip tydzień po tygodniu zdobywa kolejne setki milionów wyświetleń i przewiduje się, że do końca wakacji może stać się najchętniej oglądanym materiałem na Youtube.

Sprawdź tekst utworu "Despacito" w serwisie Teksciory.pl!

Pierwsza piątka najczęściej oglądalnych materiałów wideo na Youtube (stan na 11 lipca):

1. Charlie Puth & Wiz Khalifa - "See You Again" (2,895 mld, opublikowany 6 kwietnia 2015 roku)
2. PSY - "Gangnam Style" (2,894 mld, opublikowany 15 lipca 2012 roku)
3. Justin Bieber - "Sorry" (2,635 mld, opublikowany 22 października 2015 roku)
4. Mark Ronson & Bruno Mars - "Uptown Funk" (2,550 mld, opublikowany 19 listopada 2014 roku)
5. Luis Fonsi & Daddy Yankee - "Despacito" (2,481 mld, opublikowany 12 stycznia 2017 roku).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL