Reklama

Wkurzona aktywistka z gitarą

Ikona ruchu Riot Grrrl, aktywistka, a przede wszystkim wokalistka, która udowodniła, że punk nie jest jedynie męską domeną - na tegorocznym OFF Festivalu (7-9 sierpnia, Katowice) ze swoim najnowszym zespołem, The Julie Ruin, gościć będzie Kathleen Hanna.

Ikona ruchu Riot Grrrl, aktywistka, a przede wszystkim wokalistka, która udowodniła, że punk nie jest jedynie męską domeną - na tegorocznym OFF Festivalu (7-9 sierpnia, Katowice) ze swoim najnowszym zespołem, The Julie Ruin, gościć będzie Kathleen Hanna.
Formacja The Julie Ruin /.

Kariera Kathleen Hanny rozpoczęła się na początku lat 90. od założenia wraz z koleżankami feministycznego zina "Bikini Kill". Powstał by promować treści skierowane przeciwko patriarchalnemu systemowi, który panował w Ameryce i zwracać uwagę na problemy społeczne, takie jak przemoc domowa czy rasizm. Słowo pisane nie pozwalało w pełni zademonstrować wściekłości, którą dziewczyny czuły, chwyciły więc za gitary i zaczęły grać punka. Szyld Bikini Kill stał się nazwą ich kapeli. Teksty piosenek nie odbiegały od tematów poruszanych w gazetce, ale surowa muzyka i ostre koncerty pozwalały dosadniej je wyrazić. Formacja jest autorem utworu uważanego za hymn trzeciej fali feminizmu - "Rebel Girl", przyczyniła się też do spopularyzowania hasła "Riot Grrrl".

Reklama

Posłuchaj utworu "Rebel Girl":

Sprawdź tekst "Rebel Girl" w serwisie Tekściory.pl

Pisane przez potrójne "r" słowo "girl" (ang. dziewczyna), podkreślało bunt przeciw seksistowskim postawom społeczeństwa amerykańskiego i wraz z wyrazem "riot" (ang. bunt, zamieszki, wzburzony) stało się nazwą dla ruchu, w skład którego weszły inne wojujące o sprawy kobiet zespoły, takie jak Bratmobile, Sleater-Kinney, Heavens To Betsy czy brytyjski Huggy Bear. Bo choć kultura Riot Grrrl powstała w Stanach Zjednoczonych, szybko zaraziła swoją ideologią resztę świata. To jej spadkobierczyniami są dziś m.in. Rosjanki z Pussy Riot.  

Kwartet Bikini Kill zakończył działalność w 1997 roku, wkrótce potem Hanna powołała do życia kolejny muzyczny projekt - Le Tigre. Muzyka nowej grupy nie była już tak hałaśliwa i radykalna - zespół grał electrorocka, ale tematyka tekstów niewiele się zmieniła.

Zobacz klip "After Dark" grupy Le Tigre:

Sprawdź tekst "After Dark" w serwisie Tekściory.pl

W 2005 roku wokalistka zniknęła ze sceny, z powodu kłopotów ze zdrowiem. Ich przyczyny długo nie były znane. Dopiero kilka lat później zdiagnozowano u niej boreliozę. 

Zmagając się z zakażeniem Hanna starała się pracować. W 2010 roku założyła The Julie Ruin. Zespół trzy lata później wypuścił album "Run Fast", który okazał się - jak trafnie ujęli to organizatorzy OFF Festivalu - "Świetnym post-scriptum dla sceny Riot Grrrl i zespołów takich jak Sleater-Kinney, Heavens to Betsy czy Bratmobile". Bo choć Kathleen nie była jedyną liderką buntowniczego ruchu, ze względu na swą charyzmę i osobowość stała się jego ikoną.

Zobacz klip "Oh Come On" The Julie Ruin:

Sprawdź tekst "Oh Come On" w serwisie Tekściory.pl

Zespół The Julie Ruin miał na katowickim festiwalu pojawić się już w ubiegłym roku, niestety ze względu na słaby stan zdrowia jego liderki został odwołany. Tegoroczny koncert zaplanowany jest na ostatni dzień imprezy w Dolinie Trzech Stawów (9 sierpnia).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy