Rammstein

Rammstein fot. INTERIA.PL
data powstania
1993
pochodzenie
Niemcy
4,4
Oceń
Głosy
570

Biografia

Rammstein: początki kariery i pomysł na nazwę zespołu

Rammstein to niemiecki zespół industrial metalowy, który powstał w 1994 roku. Członkami zespołu są wokalista Till Lindemann, gitarzysta Richard Z. Kruspe i gitarzysta Paul Landers, gitarzysta basowy Oliver Riedel, perkusista Christoph Schneider oraz Christian Lorenz grający na klawiszach. 

Dużo fanów często zastanawia się co znaczy po polsku nazwa Rammstein? Zespół wziął swoją nazwę od amerykańskiej bazy lotniczej “Ramstein Air Base" w Niemczech, położonej obok miasta Ramstein-Miesenbach. Początkowo nazwa zespołu brzmiała "Rammstein Flugschau", została jednak skrócona do samego Rammstein. Paul Landers wyjaśnił, że nazwa zespołu była wymyślona prześmiewczo i omyłkowo napisana przez dwa M. Były też inne pomysły jak: Milch, Erde, czy Mutter; jednak grupa pozostawiła wybraną już nazwę. 

Podstawowe informacje o Rammstein

Grupa miała swój debiut w 1995 roku, wówczas wydała album “Herzeleid". Jednak rozgłos zespół zyskał  po wydaniu albumu “Sehnsucht" w 1997. Jest to nadal najlepiej sprzedające się wydawnictwo zespołu. W Stanach Zjednoczonych płyta posiada certyfikat platynowej płyty. 

Początkowo styl kapeli był mocno przesiąknięty elektroniką i industrialnymi dźwiękami, jednak na ostatnich płytach brzmienie zespołu stało się bardziej naturalne, można na nich znaleźć partie wykonywane przez chór i orkiestrę. 

Teksty piosenek Rammstein poruszają tematy często uznawane za mroczne lub kontrowersyjne, dotyczą miłości, samotności  i seksu. Ich teksty poruszają też ważne tematy narkotyków, polityki, homoseksualizmu czy prostytucji. Autorem większości oryginalnych tekstów grupy jest Till Lindemann. 

Rammstein: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Rammstein rozpoczął nagrywanie pierwszego studyjnego albumu “Herzeleid" w marcu 1995 roku. Ich pierwszy singiel “Du riechst so gut" ("Pachniesz tak dobrze") został wydany 17 sierpnia i umieszczony na albumie wydanym 24 września. 8 stycznia 1996 ukazał się drugi singiel grupy, zatytułowany “Seemann". 

25 sierpnia 1997 roku grupa wydała kolejny album “Sehnsucht", W polskim wydania płyty wokalista Till Lindemann wita się ze słuchaczami: "Halo. Cześć, jesteśmy Rammstein. Pozdrawiamy całą Polskę i życzymy wielu miłych wrażeń przy słuchaniu naszej nowej płyty pod tytułem Sehnsucht". Płyta ma w Polsce certyfikat złotej płyty. 

Trzeci album zespołu to “Mutter", który został wydany w roku 2001. Płyta w naszym kraju ma status platynowej płyty. W 2004 roku powstała kolejna płyta “Reise, Reise". Tytuł albumu jest aluzją do tradycyjnego zawołania niemieckich marynarzy - w wolnym tłumaczeniu oznaczający "Pobudka, wstać!". Kolejne wydawnictwo grupy “Rosenrot" zostało wydane w 2005 roku, na płycie znajdują się utwory, które miały się znaleźć na wcześniejszych krążkach, lecz zostały przełożone na kolejny album. Można na nim posłuchać także kilka piosenek nagranych specjalnie na potrzeby nowego albumu. 

Kolejnymi płytami zespołu są: “Liebe ist für alle da" z 2009 roku, na której znajdziemy 11 utworów; “Rammstein" z 2019 roku, którą promował singiel “Deutschland" oraz “Zeit" z 2022 roku, singiel promujący ma taką samą nazwę jak krążek. 

Rammstein: koncerty i dorobek artystyczny

W 1995 roku zespół odbył trasę koncertową z zespołem Clawfinger. Można ich było zobaczyć w Warszawie i Pradze. Druga trasa miała miejsce od 2 do 22 grudnia, obejmowała 17 koncertów, zwiększyła ona popularność zespołu w Niemczech. 

Zainteresowanie zespołem poza ojczyzną wzrosło,gdy dyrektor dźwiękowy Trent Reznor wybrał dwie piosenki Rammsteina “Heirate Mich" i “Rammstein" do filmu “Zagubiona autostrada" w reżyserii Davida Lynch. Ścieżka dźwiękowa do ekranizacji została wydana na płycie w Stanach Zjednoczonych pod koniec 1996 roku, a w Europie w kwietniu 1997. 

Koncerty grupy pełne są efektów pirotechnicznych. Zespół na scenie odgrywa role, które obrazują wykonywane piosenki. Podczas wykonywania przez kapelę utworu "Rammstein" rozpoznawalnym elementem był noszony przez wokalistę płonący płaszcz, jednak w czasie trasy promującej czwarty album został on zastąpiony miotaczami ognia, przymocowanymi do rąk Lindemanna. 

Kapela często występuje w Polsce, w 2023 roku pod koniec lipca można było podziwiać koncert Rammstein w Chorzowie. Planetarium Śląskie, przy którym działa stacja sejsmologiczna, znajdujące się około półtora kilometra od Stadionu Śląskiego, gdzie odbywał się koncert odnotowała "zauważalne drgania skorupy ziemskiej". To idealne podsumowanie gorącego występu grupy. 

Zespół przykłada dużą wagę do swoich teledysków. Czasami czerpią inspirację do nich z filmów, tak było w przypadku wideo do utworu “Engel", który zainspirowany został ekranizacją “Od zmierzchu do świtu". 

Rammstein: życie prywatne i dzieci członków zespołu

Wokalista zespołu ma młodszą siostrę Saskię. W 1985 roku na świat przyszła jego pierwsza córka - Nele. Zaraz po tym wziął ślub z jej matką. Związek jednak bardzo szybko się rozpadł i Till przez siedem lat sam wychowywał dziecko. Powiedział o córce: "Nele jest mną i wszystkim dla mnie, jest nawet ważniejsza niż Rammstein"

Później Till Lindemann związał się z byłą modelką Anją Koeseling. Z tego związku pochodzi druga córka artysty - Marie-Louise, urodzona w 1993 roku. Mężczyzna został oskarżony przez Anję o o pobicie. Wokalista został skazany i musiał zapłacić 1200 marek odszkodowania. Anja po rozwodzie zachowała nazwisko Lindemann. 

Richard Kruspe - gitarzysta grupy pozostawał w związku byłą żoną Tilla Lindemanna, z którą ma córkę - Khirę "Li" Lindemann. Dziewczynę można było zobaczyć podczas koncertu w Berlinie w utworze "Tier". 29 października 1999 poślubił Caron, którą poznał w Nowym Jorku. Para rozwiodła się w 2004. Mają jedno dziecko. Richard ma też syna Merlina.

Drugi gitarzysta zespołu - Paul Landers przyjął nazwisko żony Nikki Landers, z którą rozwiódł się w czasie zakładania Rammstein.

Basista kapeli, Oliver Riedel, przeżył nagłą śmierć ojca i brata w 1988 roku. Jest ojcem dwójki dzieci. Jest żonaty z Marią Riedel, z którą ma córkę. 

Christoph Schneider, perkusista pochodzi z wielodzietnej rodziny, ma pięć młodszych sióstr i starszego brata. Urodził się 11 maja 1966 w Pankow. Jego o dwa lata młodsza siostra, Costanze jest projektantką scenicznych strojów zespołu. 

Klawiszowiec - Christian Lorenz ma starszego o cztery lata brata. Jest po rozwodzie i ma piątkę dzieci (dwóch synów i trzy córki). 12 września 2008 roku wziął ponownie ślub z artystką Jenny Rosemeyer, której gwizd fani mogą usłyszeć w piosence "Roter Sand".

Teksty piosenek (171)

Artyści powiązani