Nick Cave

Nick Cave fot. materiały prasowe
data urodzenia
22 września 1957
pochodzenie
Australia
3,2
Oceń
Głosy
107

Biografia

Nick Cave: wiek, wzrost i początki kariery

Nick Cave, a właściwie Nicholas Edward Cave urodził się 22 września 1957 roku w Warracknabeal, małym miasteczku w stanie Wiktoria w Australii. Ma 189 centymetrów wzrostu. Jego rodzice, Dawn i Colin Cave mieli trójkę dzieci, z których Nick był najstarszy. Rodzina Cave'a przeniosła się do Melbourne, gdzie muzyk dorastał.

Młodość Cave'a była nietypowa. Już w młodym wieku wykazywał zainteresowanie muzyką, literaturą i sztuką. Był uczniem szkoły katolickiej, gdzie zaczął eksplorować swoje artystyczne zdolności. Interesował się głównie muzyką rockową i poezją. Jego fascynacja twórczością Elvisa Presleya i Boba Dylana była widoczna od wczesnych lat. Gdy miał 19 lat, jego ojciec zginął w wypadku samochodowym. Rok później w 1977 zaczął brać nielegalne substancje.

W 1980 opuścił Australię i zamieszkał wraz z rodziną w Brighton. Przeniósł się do Londynu, aby podjąć studia na uczelni artystycznej. Tam spotkał Micka Harveya, Blixy Bargelda i innych muzyków, z którymi założył zespół The Birthday Party. Mimo że zespół ten nie odniósł spektakularnego sukcesu komercyjnego, to zyskał sobie reputację dzięki eksperymentalnemu podejściu do muzyki post-punkowej.W 1984 roku Cave założył nowy zespół, Nick Cave and the Bad Seeds, który przyniósł mu znacznie większą popularność i uznanie krytyków. Jego twórczość z Bad Seeds była eklektyczna, łącząc elementy rocka, bluesa, ballad i muzyki filmowej. Cave stał się również znany ze swojego charakterystycznego barytonowego głosu i mrocznych, często ekscentrycznych tekstów piosenek.

Ponadto Cave znany jest także ze swojej działalności jako autor tekstów, pisarz i scenarzysta. Jego debiutancka powieść "And the Ass Saw the Angel" ukazała się w 1989 roku.

Nick Cave: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Pierwszym albumem nagranym przez Cava z założonym w 1984 roku zespołem był "From Her to Eternity" (1984) z promującym go utworem "From Her to Eternity". Kolejnymi, które znalazły duże grono fanów były "Saint Huck" i "Avalanche". Muzycy nie próżnowali i już rok później ukazał się "The Firstborn Is Dead" (1985) z piosenkami "Tupelo", "The Mercy Seat" czy "Train Long-Suffering".W 1986 roku Nick Cave i the Bad Seeds nagrali płytę "Kicking Against the Pricks" (1986). Znalazły się na niej utwory "The Singer", "Muddy Water", "The Carnival Is Over". 

W tym samym roku na rynek trafił album "Your Funeral... My Trial" (1986). Fani mogli na nim znaleźć takie piosenki jak "Stranger Than Kindness", "The Mercy Seat" czy tytułowy "Your Funeral... My Trial". Kolejny album"Tender Prey" nagrali w 1988 roku.W 1990 roku zespół nagrał jeden z ważniejszych albumów w karierze, choć na początku nie zyskał on uznania fanów - “The Good Son". Zawierał między innymi utwory “The Good Son", "The Ship Song", "The Weeping Song", "Foi Na Cruz". 

W kolejnych latach grupa nagrała “"Henry's Dream" (1992) i "Let Love In" (1994) z utworami "Do You Love Me?" czy "Loverman", który doczekał się wielu coverów, na przykład zespołu Metallica. Na tym albumie Nick Cave umieścił “Red Right Hand" - piosenkę, która zyskała na popularności w ostatnich latach, stając się motywem przewodnim w serialu "Peaky Blinders"."Murder Ballads" - płyta wypuszczona na rynek w 1996 roku, jest najbardziej znaną, także dzięki wielkiemu hitowi nagranemu z Kylie Minogue "Where the Wild Roses Grow",  a także "Henry Lee" (ft. PJ Harvey) i "Stagger Lee". Rok później Nick Cave and the Bad Seeds nagrali niemal równie znany album - "The Boatman's Call" (1997) z utworami "Into My Arms" czy "People Ain't No Good".

Zespół nie spoczął na laurach i w kolejnych latach nagrywali "No More Shall We Part" (2001),  "Nocturama" (2003), "Abattoir Blues / The Lyre of Orpheus" (2004) , "Dig, Lazarus, Dig!!!" (2008) oraz "Push the Sky Away" (2013).W 2016 roku Nick Cave and The Bad Seeds nagrali kolejną ważną w swojej karierze płytę - "Skeleton Tree", na której znalazły się piosenki "I Need You", "Jesus Alone" czy tytułowa "Skeleton Tree". Wydźwięk płyty łączył się z tragicznymi wydarzeniami z życia artysty - śmiercią syna.

Nick Cave: koncerty i dorobek artystyczny

Cave otrzymał liczne nagrody muzyczne: BRIT Awards w 1997 roku za "Murder Ballads", ARIA Music Awards w 2008 "Dig, Lazarus, Dig!!!" oraz Najlepszy artysta mężczyzna, w 2013: Nagroda za całokształt twórczości, ale także nagrody literackie: Australian Book Industry Awards (2010, Najlepsza biografia, autobiografia lub wspomnienia za "The Death of Bunny Munro").Został uhonorowany Orderem Australii (2017) za "wyjątkową służbę dla sztuki, jako artysta i kurator", Nagrodą PEN (2015) za zasługi dla literatury oraz otrzymał liczne tytuły doktora honoris causa od różnych uniwersytetów na całym świecie.

Nick Cave: życie prywatne i dzieci

Nick Cave rzadko dzieli się szczegółami swojego życia osobistego publicznie. Wprawnemu oku fanów i dziennikarzy nie umknęły jednak ważne szczegóły z życia artysty. W latach 80. Cave był w związku z Blixa Bargeldem, niemieckim muzykiem i współpracownikiem w zespole The Bad Seeds. Związek ten nie trwał zbyt długo, ale współpraca muzyczna między nimi przetrwała do lat 2000.Muzyk był żonaty z brazylijską dziennikarką i modelką Viviane Carneiro w latach 1987-1997. Para doczekała się syna, Luke'a Cave'a, który urodził się w 1991 roku. 

W tym samym roku urodził się drugi syn piosenkarza, Jethro, który dorastał u boku matki Beau Lazenby, w Australii. Cave poznał syna dopiero gdy ten miał siedem lat. Po rozwodzie z Vivien, w 1997 roku, Cave ożenił się z Susie Bick, brytyjską modelką i aktorką. Trzy lata później na świecie pojawiło się ich potomstwo - bliźniaki, syna Arthura i córkę Eartha, urodzeni w 2000 roku.Niestety, w 2015 roku, syn Cave'a, Arthur, tragicznie zginął w wyniku upadku z klifu w Brighton. To wydarzenie miało głęboki wpływ na artystę. W 2022 roku muzyk potwierdził śmierć kolejnego dziecka, Jethro.

Teksty piosenek (655)