Leszek Możdżer
- data urodzenia
- 23 marca 1971
- pochodzenie
- Polska
Biografia
Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku, naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji, uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku.
Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej, zdobywał ostrogi w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył w swoje 20. urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1993 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla deszczu nagród, jakie na niego spadły. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii fortepianu, dwa razy został uznany Muzykiem Roku (1995 - 1996). Od tego czasu otrzymał wiele prestiżowych nagród.
Nagrywał płyty z prawie wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką ("Pożegnanie z Marią"), Januszem Muniakiem ("One And Four"), Michałem Urbaniakiem ("Live In Holy City"), Piotrem Wojtasikiem ("Lonely City", "Quest" - wraz Billym Harperem i "Hope" - z Dave'em Liebmanem), Adamem Pierończykiem ("Live In Sofia" i "19-9-1999"), Henrykiem Miśkiewiczem ("Ja nie chcę spać"), Anną Marią Jopek (m.in. "Bosa", "Barefoot", "Upojenie", "Farat").
Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. "Requiem dla mojego przyjaciela", "10 łatwych utworów na fortepian"), a od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) - włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do "Finding Neverland". Napisał muzykę do filmu dokumentalnego w reżyserii Sylwestra Latkowskiego "PUB 700", którego sam jest bohaterem, a także do filmu "Nienasycenie" wg Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego.
Na uwagę zasługują także teatralne realizacje, m.in. "Hair - love, rock musical" - Teatr Muzyczny w Gdyni, "Tango with Lady M." - Polski Teatr Tańca w Poznaniu, "Psychosis" Sarah Kane w reżyserii Grzegorza Jarzyny - sztuka wystawiana w Dusseldorfie, "Rewizor" Mikołaja Gogola w reżyserii Andrzeja Domalika - Teatr Dramatyczny w Warszawie, "Śluby Panieńskie" Aleksandra Fredry w reżyserii Jana Englerta - Teatr Narodowy w Warszawie, "Operetka" Witolda Gombrowicza w reżyserii Michała Zadary - Teatr Muzyczny Capitol, Wrocław.
Nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem:
"Chopin - impresje " w 1994
"Talk to Jesus " in 1996 (uznany za album roku 1996 przez ankietę Jazz Forum)
"Facing the Wind " 1996 w duecie z amerykańskim kontrabasistą Davidem Friesenem
"Live in Sofia " in 1997 z Adamem Pierończykiem (uznany za album roku 1998 przez czytelników Jazz Forum)
"Chopin Demain - Impressions " w 1999
"Live in Ukraine" w 2003
"Makowicz vs Możdżer" - w The Carnegie Hall NYC, EMI 2004
"Piano" , Arms Records 2004
"The Time" Możdżer, Danielsson, Fresco, Outside Music 2005
"Between Us And The Light" Możdżer, Danielsson, Fresco - Outside Music 2006
"Pasodoble" - Lars Danielsson & Leszek Możdżer, ACT 2007
"LIVE CD&DVD" Możdżer, Danielsson, Fresco - Outside Music 2007
"FIREBIRD VII" Phil Manzanera, Leszek Możdżer, Charles Hayward, Yaron Stavi, Expression Records, 2008
"Missa gratiatoria" - Leszek Możdżer wraz z Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego, 2008
Posłuchaj muzyki Leszka Możdżera w Muzzo.pl!
Jego koncert na dwa fortepiany z Adamem Makowiczem w Carnegie Hall ukazał się na płycie i obok wydanego w czerwcu 2004 albumu solowego "Piano" uzyskał status podwójnie platynowej płyty. Rok 2004 to jeszcze album "PUB700" i krążek z zapisem DVD koncertu pianisty "Piano Live".
W roku 2005 nagrał autorski album "The Time", w trio ze szwedzkim kontrabasistą i wiolonczelistą Larsem Danielssonem i wirtuozem instrumentów perkusyjnych - Zoharem Fresco z Izraela. Płyta, której premiera odbyła się 26 września została wsparta trasą, w ramach której muzycy odwiedzili takie miasta jak Kraków, Warszawa, Katowice, Łódź, Bielsko - Biała, Wrocław, Szczecin. Już na początku października, a więc jeszcze podczas trwania trasy, album "The Time" osiągnął status złotej, następnie platynowej, by na początku grudnia osiągnąć status podwójnej platynowej płyty.
W lutym 2006 kapituła Fundacji Kultury odznaczyła go, wraz z Jerzym Jarockim, Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W październiku podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Leszek Możdżer został uhonorowany nagrodą "Złota Batuta za Zasługi dla Kultury Polskiej".
W listopadzie 2006 ukazała się najnowsza płyta trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco "Between us and the light". Należy dodać, że druga płyta trio w dwa tygodnie od premiery uzyskała status podwójnej platyny.
W kwietniu 2007 roku ukazał się nakładem Outside Music album Przemka Dyakowskiego "Melisa", którego pomysłodawcą i producentem był Leszek Możdżer. W tym samym miesiącu miała miejsce światowa premiera albumu "Pasodoble", który został nagrany w duecie Larsem Danielssonem dla niemieckiej wytwórni ACT.
Listopad 2007 to premiera kolekcjonerskiego wydania płyty "Live" z zapisem dwóch wspaniałych koncertów trio zrealizowanych podczas trasy koncertowej promującej płytę "Between Us And The Light" (2006) oraz "The Time" (2005).
Rok 2008 poza wieloma sukcesami podczas koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą (Chiny, Korea Południowa, Włochy, Niemcy, Irlandia, Czechy i Słowacja), przyniósł kolejne nowe projekty. Wraz w Philem Manzanerą oraz innymi muzykami nagrał płytę "Firebird VII". W roku 2008 skomponował specjalnie dla Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego z okazji jego 35-lecia mszę "Missa Gratiatoria".
Wraz z Andrzejem Bauerem - wybitnym wiolonczelistą oraz Michałem Skrokiem, czyli m.bunio.s, hit makerem, wciąż "przenoszą sztukę układania dźwięków w przestrzeń, w której Witold Lutosławski sam nigdy nie przebywał" w już kilkukrotnie prezentowanym publiczności projekcie "Lutosphere".