Reklama

Skandal obyczajowy zniszczył ich karierę. Po tym ciosie nie podnieśli się przez 40 lat

Włoski temperament znany jest na całym świecie. Dodatkowo w muzycznym biznesie skandale, romanse i rozstania są na porządku dziennym. Doskonałym przykładem jest historia zespołu Ricchi e Poveri.

Włoski temperament znany jest na całym świecie. Dodatkowo w muzycznym biznesie skandale, romanse i rozstania są na porządku dziennym. Doskonałym przykładem jest historia zespołu Ricchi e Poveri.
Zespół Ricchi e Poveri /Mondadori Portfolio /Getty Images

Zespół Ricchi e Poveri zasłynął z takich przebojów jak "Sara perche ti amo", "Acapulco" i "Mamma Maria". Historia grupy zaczęła się w 1967 roku w Genui. Początkowo zespół tworzyli Angela Brambati, Marina Occhiena, Franco Gatti i Angelo Sotgiu. Wspólnie zdobywali popularność, grając na plażach i w klubach.

Wczesna kariera zespołu Ricchi e Poveri

Nazwę Ricchi e Poveri, co oznacza "bogaci i biedni", zaproponował producent Franco Califano - miała podkreślać "bogatą duszę" artystów, mimo ich skromnych początków. 

Debiut na wielkiej scenie miał miejsce w 1968 roku na festiwalu Cantagiro. Następnie, zespół zyskał szeroką rozpoznawalność dzięki udziałowi w Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w latach 70., gdzie ich utwory "La prima cosa bella" i "Che sarà" zdobyły drugie miejsca.

Reklama

W 1981 roku podczas kolejnej wizyty w San Remo wykonali utwór "Sara perche ti amo", który zyskał ogromną popularność na całym świecie i do tej pory uznawany jest za ich największy przebój.

Słona cena ze nierozważny romans

Tuż przed tym wydarzeniem w zespole doszło do poważnego konfliktu. Angela Brambati dowiedziała się o romansie Mariny Occhieny z jej mężem. W rezultacie Marina została wykluczona z grupy. Marina zrezygnowała z udziału w festiwalu i rozpoczęła solową karierę.

Po tych wydarzeniach, Ricchi e Poveri kontynuowali działalność w zmniejszonym składzie. Mimo trudności, grupa nie straciła na popularności. Nagrali wiele hitów, w tym "Acapulco" i "Mamma Maria". Ich sukcesy nie ograniczały się tylko do Włoch - zdobywali popularność na całym świecie.

W 1985 roku zespół osiągnął kolejny wielki sukces, wygrywając kolejny Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo z piosenką "Se m'innamoro". Ricchi e Poveri wystąpili na tej scenie jeszcze kilkukrotnie w latach 1987-1990 i 1992 roku.

Lata 90. przyniosły spowolnienie w ich karierze, ale zespół nadal cieszył się uznaniem, mimo braku nowych przebojów. 

Ricchi e Poveri powrócili z zapomnienia

W 2013 roku podczas Festiwalu w San Remo, zespół Ricchi e Poveri miał otrzymać nagrodę za całokształt twórczości. 

Jednak dla Franco Gatti ten dzień był tragiczny - dowiedział się o śmierci swojego syna, Alessio. Wstrząśnięty, zdecydował się opuścić zespół trzy lata później. Od tego momentu Ricchi e Poveri występowali jako duet, aż do 2020 roku.

W 2018 roku zespół zaprezentował się w duecie podczas Sylwestra Marzeń. W 2020 roku do grupy wrócili Franco Gatti oraz Marina Occhiena. 

Na początku 2021 roku, zespół wydał nowy album zatytułowany "ReuniON". 

Płyta zawierała nowe wersje starych hitów, a także specjalną wersję utworu "Che sara". W nagraniu gościnnie udział wziął José Feliciano.

Angela Brambati i Angelo Sotgiu powrócili do San Remo w lutym 2024 roku. Ich utwór "Ma non tutta la vita" spotkał się z gorącym przyjęciem.

Ricchi e Poveri w Polsce

Pierwszy koncert Ricchi e Poveri w Polsce odbył się w 2013 roku, gdy wystąpili w łódzkiej Atlas Arena na koncercie gwiazd włoskiej piosenki. Od tamtego czasu odwiedzili nasz kraj jeszcze kilkukrotnie, grając na imprezach sylwestrowych czy trasach wakacyjnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Festiwal w San Remo | Ricchi e Poveri
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama