Reklama

Mirek Breguła: Choroba uczuć

5 lat temu, 2 listopada 2007 roku, życie odebrał sobie Mirek Breguła, wokalista grupy Universe.

Mirosław Breguła odebrał sobie życie, wieszając się na klatce schodowej w kamienicy w Chorzowie. Wokalista zostawił po sobie list pożegnalny, którego treść nie została ujawniona.

Reklama

Jego śmierć wstrząsnęła fanami - w pogrzebie wzięło udział ok. 5 tysięcy osób z całej Polski i zagranicy. W kościele wykonano m.in. specjalnie przygotowany utwór "Święty spokój wreszcie masz" śpiewany przez Magdę Anioł, do której przyłączyli się wszyscy obecni.

Pamięć o liderze zespołu, którego największym przebojem pozostaje "Mr Lennon", nie ginie. Universe po śmierci Breguły wydało album "Mijam jak deszcz", będący pożegnaniem z wokalistą. Na płycie znalazły się trzy nowe utwory, do których wokale Breguła zdążył zarejestrować przed śmiercią.

Zobacz teledysk "Raz wróg, raz brat" z płyty Mijam jak deszcz":

Sprawdź tekst "Raz wróg, raz brat" w serwisie Teksciory.pl!

Od kilkunastu lat Mirek Breguła zmagał się z chorobą alkoholową, na rok przed śmiercią wykryto u niego także raka gardła.

"Nie mam innych słów jak to, co znamy wszyscy: to jest naprawdę choroba uczuć. Co to znaczy? Jest taki wredny ślimak, nie wiesz, gdzie go zlokalizować, łazi, oślizły i powolutku cię konsumuje, a ziemia się kręci. Ten ślimaczek z czegoś wynika, z niespełnienia. Na pewno ma to związek z uczuciami" - tak o swoim alkoholizmie mówił Breguła w ostatnim wywiadzie w "Gazecie Wyborczej".

Jesienią 2010 roku ukazała się książka "Hej panie B. Wspomnienie artysty" autorstwa Marcina Sitki. O wokaliście wypowiadają się inni muzycy, koledzy ze scen, przyjaciele.

"Niezwykłe było w nim to, że on w czasie koncertów potrafił na przykład uronić łzę. To było znamienne" - mówił Henryk Czich, który w 1981 roku współzakładał z Mirkiem Bregułą Universe.

"Mirek był nieprawdopodobnie zabawną osobą. Stale opowiadającą dowcipy, robiącą kolegom żarty i ogólnie tworzącą dobrą atmosferę. Do dzisiaj w gronie wspólnych znajomych niejednokrotnie przypominamy sobie te sytuacje. Znów wraca śmiech, ale i autentyczny żal, że to już się nie powtórzy..." - dodawał Marcin Kindla.

Na 15 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury zaplanowano premierę filmu dokumentalnego "Mirek Breguła - choroba uczuć" Doroty Pryndy. W tym samym miejscu w poniedziałek (5 listopada) będą realizowane sceny do tego filmu z udziałem fanów nieżyjącego wokalisty.

Universe w dalszym ciągu działa - obowiązki wokalisty przejął Henryk Czich, współzałożyciel i lider zespołu. Z okazji 30-lecia przygotowywane są nowe piosenki, w czerwcu 2011 roku ukazał się też teledysk do "Muszę dalej żyć".


Sprawdź tekst "Muszę dalej żyć" w serwisie Teksciory.pl!

Posłuchaj piosenek Universe w serwisie Muzzo.pl!

Dowiedz się więcej na temat: Universe | rocznica śmierci | film dokumentalny

Reklama

Wasze komentarze (61)

Dodaj komentarz Sortuj

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje