Róże Europy

Róże Europy fot. AKPA
data powstania
1983
pochodzenie
Polska
3,6
Oceń
Głosy
58

Biografia

Róże Europy: wiek, wzrost i początki kariery

Róże Europy to polski rockowy zespół, który został założony w 1983 roku w Warszawie przez Piotra Klatta i Artura Orzecha. Za oficjalne rozpoczęcie działalności grupy przyjmuje się jej występ na Festiwalu w Jarocinie w 1985 roku.

Grupa wielokrotnie zmieniała skład, jedynym stałym punktem był w niej Piotr Klatt jako wokalista Róż Europy. Obecnie stanowią go także Bartek “Bartass" Dębicki - gitara, Grzegorz Korybalski - gitara basowa, Sebastian Górski - perkusja oraz Artur Orzech - gitara. Ten ostatni jest szerzej znany opinii publicznej jako dziennikarz telewizyjny.

W 1988 roku ukazał się debiutancki album zespołu pod tytułem “Stańcie przed lustrami". Znalazło się na nich dziesięć utworów, w tym “Mamy dla was kamienie", “Podróże z Europy do Europy" czy tytułowe “Stańcie przed lustrami". Róże Europy pierwszą płytę nagrały w składzie Piotr Klatt (wokal i teksty piosenek), Adam Swędera (perkusja), Michał Grymuza (gitara), Ryszard Wojciul (saksofon, klarnet, instrumenty klawiszowe), Grzegorz K. Witkowski (gitara basowa) i Robert Szambelan (programowanie perkusji).

Róże Europy: najpopularniejsze utwory i dyskografia

Już rok później ukazał się kolejny album zespołu - “Krew Marilyn Monroe" (1989). Zawierał dziesięć utworów, wszystkie napisał Piotr Klatt. Ponadczasowe przeboje, takie jak “Kości czerwone, kości czarne", “Krew Marilyn Monroe", “Żyj szybko, kochaj mocno, umieraj młodo" czy “Witraże na kolację i śniadanie" do dziś wybrzmiewają w uszach fanów i radiach.

“Radio młodych bandytów" - trzeci album Róż Europy zawierał kolejne przeboje: “Czy coś się zmieni", “Strzały", “Europejczyk", “Historii damy w mordę". Były odpowiedzią na zmiany, jakie zachodziły w Polsce w tamtym czasie.

W 1992 roku ukazał się “Poganie! Kochaj i obrażaj", na którym w chórkach śpiewała Edyta Bartosiewicz. Znalazł się na nim czternaście piosenek zespołu Róże Europy, w tym “Jedwab" - ich największy przebój.

W 1993 roku premierę miał koncertowy album grupy “Marihuana", na którym znalazło się szesnaście największych przebojów, między innymi “Jak czarny anioł", “Homoseksualni", “Jego uszy są diabelskie", nie mogło też zabraknąć tytułowych utworów z poprzednich albumów oraz flagowego “Jedwabiu".

Rok później Róże Europy wydały “Kolor" (1994). Z najbardziej znanych piosenek z płyty należą “Jedenaste przykazanie", “Kolor", “Osadnicy końca wieku" czy “Latarnie".W 1996 roku grupa wypuściła na rynek “Bananowe drzewa" z utworami “Dobre uczynki" czy “Kilka ciepłych słów".

Przed wejściem w nowe tysiąclecie, w 1999 roku grupa wydała kompilacyjny album “Gold" zawierający ich największe hity. Kolejny tego typu zabieg miał miejsce w 2005 roku, kiedy to w serii “Złota kolekcja" ukazał się album kompilacyjny pod tytułem “Złota kolekcja: Żyj szybko, kochaj mocno, umieraj młodo".

w 2007 roku miał premierę ósmy album zespołu “8" zawierający “Wszystko się zmienia" czy “Turystkę". Ostatni, jak dotąd album zespołu, “Zmartwychwstanie" ukazał się w 2013 roku. Znalazły się na nim takie utwory jak “Ocean, sztorm i ślad", “Kurz i piach" czy “Zima mnie obchodzi"

Róże Europy: koncerty i dorobek artystyczny

Koncerty grupy Róże Europy niezmiennie od lat przyciągają rzesze fanów. W 2024 roku odbędzie się koncert w klimacie PRL “Zadzwońcie po milicję!" gdzie wystąpią z IRA, Big Cycem, Sztywnym Palem Azji czy Chłopcami z Placu Broni. Z kilkoma z nich spotkają się w  warszawskiej Stodole w marcu 2024 na wydarzeniu “Był kiedyś Jarocin".

Zespół wielokrotnie występował na Przystanku Woodstock czy festiwalu w Jarocinie.

Róże Europy: życie prywatne

Piotr Klatt urodził się 23 kwietnia 1964 roku w Płocku. Był związany z zespołami Lalki Kaliguli oraz Kult. Wielokrotnie był dyrektorem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a także Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. W III Programie Polskiego Radia prowadził audycje “Brum", “Pół perfekcyjnej płyty", “Ze środy na czwartek" i “Radio młodych bandytów", a w TVP2 - “Rocknoc". Jego kuzyn - Robert gra w discopolowym zespole Classic.

Artur Orzech urodził się 22 lutego 1964 roku w Jeleniej Górze. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, po czym ropzoczął studia na kierunku iranistyka na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował dla radiowej Jedynki i Trójki, gdzie prowadził “Orzech i reszta", “Prywatna kolekcja", “Listy Przebojów Programu Trzeciego".

W 1994 roku trafił do TVP1, prowadził tam program “Muzyczna Jedynka". Później jeszcze wielokrotnie prowadził programy i konkursy. Wielokrotnie prowadził także Konkurs Piosenki Eurowizji i Eurowizji Junior, Sopot Festival,  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a także gale Telekamer i Fryderyków. 9 września 2006 poślubił Karolinę Kozłowską, z wykształcenia filozofkę, z którą rozwiódł się w 2015.