Reklama

Perkusje elektroniczne - wskazówki dla kupujących

Perkusja elektroniczna to specjalny syntezator, który budową, brzmieniem i sposobem, w jaki wydawany jest dźwięk, przypomina perkusję akustyczną. Składa się ona z padów umieszczonych na statywie. Zwykle są one pokryte silikonem, gumą albo siateczką. Ponadto posiadają specjalne czujniki, które generują sygnał, kiedy się w nie uderza. Sygnał ten z kolei zostaje przekazany do modułu elektrycznego, który jest odpowiedzialny za wygenerowanie dźwięku pasującego do uderzenia.

Dla kogo perkusja elektroniczna?

Perkusje elektroniczne nadają się zarówno do ćwiczeń nowych umiejętności, jak i do profesjonalnych występów na żywo. Nawet najbardziej podstawowe wersje perkusji elektronicznych charakteryzują się dużym wyborem brzmień, dynamiki, podkładów i metrum.

Dodatkowo ciekawą opcją jest złącze MIDI, które jest obecne w większości modeli perkusji elektronicznych. Pozwala ono na podłączenie sprzętu do innych urządzeń np. do komputera, w celu uzyskania brzmienia wyższej jakości. Niekiedy istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznej pamięci np. pendrive. Przydatna jest też możliwość nagrywania własnych ścieżek dźwiękowych, co pomaga w wyłapywaniu błędów.

Reklama

Różnice pomiędzy poszczególnymi sprzętami nie ograniczają się tylko do ilości dodatkowych funkcji, ale mają też związek z budową danego zestawu. Niektóre modele posiadają bardzo realistyczny statyw na talerze, jednak nie wszystkie. Często spotyka się także funkcje, która pozwala na tłumienie talerzy, czyli uzyskanie naturalnych wibracji werbla. Wszystkie te udoskonalenia pozwalają na uzyskanie efektu bardzo zbliżonego do klasycznej perkusji akustycznej.

- Pierwsze perkusje elektroniczne zaczęły się pojawiać w latach 70. XX wieku. Jako twórcę pierwszego modelu wskazuje się anglika Graeme'a Edge'a, który był perkusistą zespołu The Moody Blues. W 1978 roku zaczęła funkcjonować firma Simmons, która specjalizowała się w produkowaniu perkusji elektronicznych. W kolejnych latach do produkcji tych urządzeń dołączyły takie firmy jak Yamaha czy Roland. Wtedy też sprzęty zaczęły coraz bardziej przypominać perkusję akustyczną - dodaje Tomasz Stukan, właściciel sklepu DrumStore.pl

Perkusje elektroniczne - wyposażenie:

W dzisiejszych czasach producenci nieustannie prześcigają się w stosowaniu coraz to nowszych i bardziej zaawansowanych dodatków, które pozwalają na uzyskanie lepszych efektów. Sprzęty najwyższej klasy są wyposażone m.in. w:

  • próbki dźwięków najwyższej jakości - pozwalają one na uzyskanie wysokiej jakości próbki brzmienia bębenków i umożliwiają wybranie różnych rodzajów zestawów perkusyjnych,
  • dynamiczne wykrywanie uderzeń i czujniki pozycyjne - pozwala na wykrycie z jaką siłą i w którym miejscu uderzono w pad, wpływa to na głośność i dynamikę odtwarzanego dźwięku,
  • wyjścia - pozwalają one na połączenie się z komputerem, albo ze stołem mikserskim i innymi sprzętami,
  • hi- hat - montuje się je w miejscach, których powinny się znajdować talerze, moduł wykrywa miejsce ich położenia i generuje odpowiednie brzmienie.

Perkusja elektroniczna a akustyczna - różnice:

Porównując perkusję elektroniczną i akustyczną można wymienić szereg zalet na korzyść tej pierwszej np.:

  • perkusja elektroniczna generuje mniej hałasu niż perkusja akustyczna, można też korzystać ze słuchawek w czasie ćwiczeń,
  • zajmują one mniej miejsca niż ich tradycyjne odpowiedniki,
  • nie trzeba jej nagłaśniać tak jak perkusji akustycznej,
  • jest to dobra propozycja dla początkujących perkusistów m.in. dzięki metrum i akompaniamentom.
materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: perkusja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama