Reklama

"Ogień jest mi bliski"

Robert, wspomniałeś, że pracując nad płytą ogarnęła cię twórcza blokada i miałeś problemy z napisaniem ciekawych tekstów. Przezwyciężyłeś ją?

Reklama

Robert: Tak, właśnie dlatego przełożyliśmy premierę. Czekałem na wenę. Ale to się opłaciło, bo jestem bardzo zadowolony z tekstów, które znalazły się na płycie. Są takie sygnały także od fanów, co też jest budujące. Wszystkim się w ogóle ta płyta bardzo podoba.

Po raz pierwszy na płycie Wilków znalazły się utwory ("Twister" i "1974"), w których nie śpiewa Robert, tylko obaj Marcinowie, którzy zresztą są ich kompozytorami. Dlaczego? Czy w przyszłości zamierzacie kontynuować ten "eksperyment"?

Marcin: Na następnej płycie wydaje mi się, że Mikis pokaże, na co go stać. Na tej wprawdzie też miał zaśpiewać, ale w ostatniej chwili wycofał się rakiem. Powiedział, że on śpiewa tylko latem w Grecji. Brakuje mu oliwek, nie to słońce.

Nowością jest także instrumentarium, jakie wykorzystaliście w tle, zapewne do ubarwienia brzmienia, m.in. banjo, steel guitar i misy tybetańskie. Intrygują zwłaszcza te misy.

Robert: Banjo pojawiło się, bo nie mieliśmy buzuki, takiej greckiej mandoliny, więc Mikis wpadł na pomysł z banjo. My z Moniczką zagraliśmy na misach tybetańskich i okazało się, że idealnie stroją do każdej piosenki. Jest trochę takich śmiesznostek, ale tak naprawdę ta płyta jest gitarowa i tak trzeba o niej mówić. To normalnie gitarowe granie. Nie lubię takich rozróżnień - rock and roll, rock, czy pop rock, jazz rock.

"Watra" pokazuje, że Wilki dorobiły się własnego, charakterystycznego i dość łatwo rozpoznawalnego stylu. Niektórzy zarzucają wam jednak, iż mało się rozwijacie, mało eksperymentujecie.

Robert: W jakim stylu gra zespół U2? W swoim. Tak samo jest z Wilkami, gramy w swoim stylu.

Jakie jest wyjaśnienie tytułu albumu?

Robert: Watra to ognisko, którego trzeba strzec, by nie zgasło. Gdy gaśnie watra, wszystko się zmienia - gaśnie miłość, upadają klany, rodziny. W ogóle ogień jest mi bliski, to jedno z moich ulubionych słów-kluczy.

Dowiedz się więcej na temat: Słońce | piosenki | rock | piosenka | Wilki | płomień | robert

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje