Reklama

"Przepowiednia wróżki się sprawdziła"


Oszałamiająca popularność Piotra Rubika rozpoczęła się za sprawą wielkiego przeboju "Niech mówią, że to nie jest miłość" z 2005 roku. Piosenka zaśpiewana przez Olgę Szomańską i Przemysława Brannego pochodziła z poświęconego pamięci Jana Pawła II oratorium "Tu es Petrus" autorstwa Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (teksty). Jednak Rubik w muzyce z powodzeniem działa od kilkunastu lat - to właśnie on napisał przebój "Dotyk" Edyty Górniak. Współpracował także z m.in. Katarzyną Skrzynecką, Michałem Bajorem, Adrianą Biedrzyńską, Fiolką Najdenowicz, Robertem Janowskim, Januszem Radkiem. Komponuje również muzykę telewizyjną, teatralną i filmową - jego utwory promowały m.in. "Quo Vadis", "Zemstę" i "Prymasa". 11 września 2006 roku w Kielcach odbędzie się premiera trzeciego oratorium "Psałterz wrześniowy", zamykającego cykl rozpoczęty przez "Świętokrzyską Golgotę". "Psałterz" promuje piosenka "Psalm dla Ciebie" w wykonaniu Małgorzaty Markiewicz, Janusza Radka i samego kompozytora.

Reklama

Z tej okazji Piotr Rubik odpowiedział na pytania przygotowane przez Zygmunta Moszkowicza, Emilię Chmielińską i Michała Boronia. W trakcie rozmowy zostały poruszone nie tylko tematy muzyczne, ale także dotyczące zainteresowań kompozytora, jego zdolności językowych oraz związku z Agatą Paskudzką, II wicemiss Polonia z 2005 roku.

Robisz ostatnio oszałamiającą karierę - jak do tego doszło? Spotkałeś właściwych ludzi, we właściwym czasie? Dlaczego mamy rok Rubika?

W zasadzie to już drugi rok (śmiech). Nastąpiło wiele szczęśliwych przypadków. Spotkałem właściwych ludzi we właściwym czasie i z tymi ludźmi, z tymi utworami pokazałem się we właściwym czasie w mediach.

Zawsze powtarzam, że w tym zawodzie bardzo ważny jest szczęśliwy traf. Można - a nawet trzeba - ciężko pracować, ale 40-50% szczęścia się przydaje. Ten mój image, który jest, powstał całkowicie prywatnie, bez kreacji medialnych. Ja nie wiedziałem, że będę się udzielał medialnie. Tamto zrobiłem dla siebie prywatnie, po to, żeby się lepiej czuć. Widocznie los chciał, żebym się spotkał ze Zbyszkiem Książkiem - autorem tekstów i razem zaczęli robić to, co najbardziej lubię, czyli duże formy wokalno-instrumentalne z chórem, orkiestrą, solistami.

Kiedyś wróżka mi przepowiedziała, że spełnię się jako kompozytor dużych form sakralnych i tak się też stało. Ja w to nie chciałem wierzyć, natomiast bardzo lubię jak jest dużo osób na scenie, jak jest chór i orkiestra. Zawsze o tym marzyłem i dlatego myślę, że to splot szczęśliwych wypadków.

Udało się zebrać wspaniałą ekipę. Każdy członek naszego zespołu, od solistów począwszy, a skończywszy na ludziach od światła, żyje tym. I to daję taką niesamowitą energię, którą dajemy podczas koncertów, a ludzie to czują.

Co możesz zdradzić na temat "Psałterza Wrześniowego"?

Będzie to trzecia część tryptyku do tekstu Zbigniewa Książka. Premiera odbędzie się 11 września w Kielcach w hali sportowej przy ulicy Bocznej i... niestety jest to impreza zamknięta.

Jesteśmy ograniczeni miejscem, nowo wybudowana hala nie jest tak duża jak amfiteatr Kadzielnia, więc nie wszyscy będą mogli wejść (podobno na stadionie obok będą ustawione wielkie telebimy). Z jednej strony to dobrze, że gramy pod dachem, ponieważ pogoda może spłatać figla. Ale jestem przekonany, że będziemy jeszcze nieraz grali w Kielcach, więc okazja do posłuchania będzie. Dwa dni po premierze gramy otwarty koncert dla wszystkich w Radomiu.

Jakich solistów zobaczymy w "Psałterzu"?

Joannę Słowińską, Dorotę Marczyk, Małgorzatę Markiewicz, Janusza Radka, Przemysława Brannego, Macieja Miecznikowskiego i narratora Igora Michalskiego.

Dlaczego Ola Szomańska nie będzie śpiewać w "Psałterzu"?

Ponieważ odmówiła, ze względu na to, ze chciała robić coś innego, skupić się na swojej solowej karierze. Była bardzo zajęta i nie mogła przygotowywać teraz premiery. Cały czas będzie śpiewać z nami w "Tu es Petrus". Ale nie wyklucza również śpiewania w "Psałterzu", jednak na pewno nie podczas premiery i nie jako główna wokalistka.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kielce | oratorium | utwory | utwór | słuchać | piosenka | muzyka | popularność | miłość | przepowiednia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje