Reklama

"Muzyka ma być terapią"

16 września 2006 roku w Łodzi odbył się finał drugiej edycji internetowego konkursu Vena Festival. Anonimowe, międzynarodowe jury, składające się z ponad 200 osób związanych z branżą muzyczną - dziennikarzy, krytyków, muzyków i animatorów kultury, spośród 1110 zgłoszonych piosenek do ścisłego finału zakwalifikowało 15. Najwięcej głosów przypadło utworowi "Flash" w wykonaniu grupy Ambulans i to właśnie ona odebrała nagrodę w wysokości 100 tysięcy zł. Popową formację rodem z Kielc tworzy szóstka doktorów - pochodzący z Malty i mieszkający w Szczecinie dr Mario (wokal), dr Pablo (gitary), dr Karollo (instrumenty klawiszowe), dr Roberto (instrumenty perkusyjne), dr Seba (instrumenty klawiszowe i gitara basowa) i dr Jerzy (fortepian) oraz VJ Raff (obsługa dźwięku i wizualizacje). - Gramy dla wszystkich uszu, które przyswajają miękką muzykę - opowiadali muzycy Ambulansu Michałowi Boroniowi na chwilę po tym jak ogłoszono werdykt jury Vena Festival.

Członkowie zespołu zapowiadają, że mają już materiał na płytę, ale nie zamierzają się spieszyć. Pod koniec października Ambulans w Kielcach nakręcił teledysk do utworu "Flash", który możecie już oglądać tylko w INTERIA.PL.

Reklama

Przedstawcie się szerszej publiczności.

Dr Pablo: Zespół Ambulans to polsko-maltański skład. Część muzyków jest z Kielc, Mario - Maltańczyk, jest ze Szczecina. Gramy pop, dla wszystkich uszu, które przyswajają bardzo miękką muzykę.

Dr Mario: Znamy się 6-7 lat, w tym składzie zespół istnieje 2-3 lata. Ja piszę teksty, które są wesołe, ale czasami mogą być także takie, jak numer "Flash" z którym wygraliśmy ten festiwal.

To numer, który mówi o ludziach, którzy szukają pracy za granicą, jak wielu ludzi w Polsce teraz, którzy jednak nie znajdą tego swojego "golden land".

Dr Karollo: Tak naprawdę chcemy grać dla wszystkich - nasza muzyka ma być terapią, dla duszy, serca i ciała. Oczywiście każdy z lekarzy, członków zespołu, jest specjalistą od innych części ciała. Np. dr Pablo jest gastrologiem, Mario jest dobrym psychologiem, a ja jestem ginekologiem (śmiech). Każda piosenka jest terapeutyczna. Przy naszej muzyce można się zrelaksować, stracić troszkę kalorii, można się też zastanowić - ćwiczyć ciało i umysł.

Jak to się stało, że się zgłosiliście do konkursu?

Dr Pablo: Znaleźliśmy się tu przez całkowity przypadek, ponieważ wysłaliśmy swoje nagrania na Vena Festival praktycznie w ostatnim dniu zgłoszeń. Dr Karollo odgrzebał stronę internetową Vena Festival, wysłał nagranie i tak to się zaczęło.. Nawet nam o tym nie powiedział..

Dr Karollo: .. Sorry, chłopaki (śmiech).

Dr Pablo: Teraz same kłopoty - kamery, wywiady.. (śmiech). Nie wyrzucimy cię, ale trochę narozrabiałeś łobuzie (śmiech). Niedawno dowiedzieliśmy się o tym, że przeszliśmy pierwszy etap i bardzo się ucieszyliśmy, że mogliśmy zaistnieć spośród 1110 piosenek, tym bardziej, że oceniało to 200 niezależnych jurorów z całego świata. I to już była dla nas nagroda.

A kiedy się okazało, że weszliśmy do finałowej 15, to było już totalne zaskoczenie. Pojechaliśmy też do Londynu, mogliśmy zagrać w klubach, w których gra Sting, Chemical Brothers, Brand New Heavies, i to był udana wycieczka. No i tak się stało, że wygraliśmy ten festiwal, chyba, że się komputer zepsuł (śmiech).

Opowiedzcie trochę o waszym wizerunku - na scenie występujecie w uniformach lekarskich, a ponoć nagrodę chcecie przeznaczyć nie tylko na sprzęt, ale także na prawdziwy ambulans.

Dr Pablo: Chcemy być konsekwentni w tym, co robimy - od samego początku do końca. Od dźwięku, poprzez sprzęt, aż po to jak wyglądamy jest to konsekwencją pewnego myślenia. Nie jest to na siłę robione, po prostu tak się dobrze czujemy na scenie.

Jeśli chodzi o ambulans to kupimy ten samochód, bo nie mamy czym dojeżdżać na koncerty i to dobry środek lokomocji.

Dr Karollo: Poza tym są korki, więc włączymy sygnał i zdążymy na koncert (śmiech).

Dr Pablo: Dotrzemy do każdych chorych, którym potrzebna jest nasza muzyka.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: jury | instrumenty | piosenka | festiwal | karetka pogotowia | muzyka | śmiech | muzyka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje