Reklama

"Miejsce, w którym chciałbym być"

Z jednej strony mówisz "przez słowa mogę wpłynąć na niejedno życie", z drugiej "jestem kiepskim wzorem" - nie przeczy to jedno drugiemu?

Reklama

Nie, dlatego że uważam, iż przekazuję jakieś tam rzeczy związane z pozytywnym podejściem do życia, a uważam, że nie każę się nikomu patrzeć jak w ołtarzyk, no bo tak naprawdę ja popełniam swoje błędy i ja będę z tego rozliczany. Każdy powinien wyciągnąć z tego wnioski co mówię, z tego, co sam robi i skompilować to tak, by wyszło to mu na dobre.

W "Zza szyby" masz słuszne pretensje, że hip hop jest nadmiernie popularyzowany, że to, co wychodzi to kicz, fabryka do zarabiania forsy. Podajesz m.in. przykłady Nelly'ego, EK. Myślisz, że można temu jeszcze zapobiec i że przez twoją płytę zmieni się to choć w małym stopniu?

Jest tak, że jak zobaczyłem zespół Las Ketchup, w którym trzy dziewczyny, które nie umieją śpiewać, tylko skaczą, machają i prezentują swoją urodę, robią przeróbkę pierwszego singla hiphopowego i refren jest inspirowany tym, co było w "Rappers' Delight" [SugarHill Gang - przyp. red.], no to jest tak po części, jakby ktoś w twarz mi dał. To jest wykorzystywanie rzeczy, które w pewien sposób wiążą się z jakąś tradycją, z jakimś kanonem, dla mnie przynajmniej są jakąś świętością, która jest nietykalna. Wykorzystywanie tego do jakiejś popowej piosenki, która jest obrzydliwie tandetna i kiczowata, to jest coś naprawdę obrzydliwego, ja się brzydzę taką muzyką. To jest dla mnie coś, czego nigdy bym nie wziął do ręki nawet.

Tak samo, jeżeli twórca podkładu dla Elity Kaliskiej nie słyszał Group Home, kawałka "Living proof", no to niech w życiu rapu nie robi. Jeżeli zrobił to nieświadomie, to nie powinien robić tej muzyki, bo po prostu nie zna klasyków tej muzyki. Tak naprawdę nie czuję się władnym do zmieniania czegokolwiek i wcale nie mam na to ochoty. Uważam, że każdy odpowiada za swoje życie, ja odpowiadam za swoje, generalnie ja tego nie robię i to jest kwestia moich spostrzeżeń, a nie tego, że chcę coś naprawiać.

Dowiedz się więcej na temat: światła | muzyka | słuchać | chcę | świat | studia | rzeczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama