Reklama

Yach Film: Wybieramy najlepszy teledysk roku!

Kto zrobił w Polsce najciekawszy teledysk muzyczny ostatnich 12 miesięcy? Odpowiedź na to pytanie poznamy 8 października w Gdańsku, w ostatnim dniu 15. Jubileuszowego Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Spośród ponad 190 zgłoszonych teledysków, najwięcej szans mają dokonania grupy Hey i Marii Peszek (po 5 nominacji) oraz Voo Voo, Sistars, Proletaryatu i Olafa Deriglasoffa (po 4 nominacje). Partnerem internetowym festiwalu jest INTERIA.PL.

Użytkownicy portalu INTERIA.PL mogą głosować na swojego faworyta na specjalnej stronie Yach Film. Autor klipu, który otrzyma najwięcej Waszych głosów, zdobędzie Yacha internautów. W 2005 roku w tej kategorii triumfował klip do utworu "Rapowe ziarno 2 (szyderap)" Abra dAba.

Reklama

- Poprzeczka nominacji została wysoko postawiona, pokażmy to, co najbardziej nas kręci. Taka jest postawa tegorocznego jury. Ja obserwuję progres młodych twórców i dewaluację starych wyżeraczy. Po laureatach oczekuję czegoś nowego i wielu wypadkach nie mylę się. Ale nazwiska pozostawmy do gali festiwalu - powiedział nam Yach Paszkiewicz, dyrektor artystyczny festiwalu Yach Film i członek jury.

Festiwal Polskich Wideoklipów "Yach Film" to jedyna impreza w Polsce pokazująca dorobek współczesnej dziedziny sztuki intermedialnej, jaką jest teledysk. Zgłoszone wideoklipy ocenia profesjonalne jury, w którego skład wchodzą ludzie z różnych dziedzin kultury.

W tym roku w obradach uczestniczyli m.in. Allan Starski - laureat Oscara za scenografię do filmu "Lista Schindlera", twórcy telewizyjni tacy jak Nina Terentiew, Walter Chełstowski, Elżbieta Skrętkowska, Maciej Chmiel; reżyserzy filmowi: Małgorzata Potocka, Juliusz Machulski, Jarosław Żamojda, Maciej Dejczer, Krzysztof Krauze; wykonawcy i kompozytorzy: Urszula Dudziak, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Grzegorz Skawiński, Michał Urbaniak; artyści graficy: Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Andrzej Czeczot.

Tegoroczne jury tworzą Yach Paszkiewicz i Magda Kunicka-Paszkiewicz (dyrektor festiwalu Yach Film), Filip Kovcin (reżyser, laureat kilku Yachów), Piotr Metz (redaktor naczelny "Machiny"), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy), Andrzej Szajewski (prezenter 4FUN.TV), Agnieszka Szydłowska (dziennikarka radiowej "Trójki"), Kamil Śmiałkowski (dziennikarz muzyczny), Wojciech Waglewski (lider grupy Voo Voo), Fisz (muzyk), Joanna Strzemieczna-Walczyk (dyrektor gdańskiego oddziału TVP), Hirek Wrona (dziennikarz muzyczny) i Tomasz Słoń (szef działu Rozrywka portalu INTERIA.PL).

Festiwalowi Polskich Wideoklipów "Yach Film", odbywającemu się w dniach 5-8 października, towarzyszą 9. Festiwal Wideoklipów Dziecięcych Mały Jaś oraz 6. Festiwal Animowanych Filmów Muzycznych Krajów Nadbałtyckich i Skandynawskich - Bursztynowe Oko.

Spośród zgłoszonych teledysków jury nominuje po sześć prac w siedmiu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, animacja, plastyczna aranżacja przestrzeni, kreacja autorska oraz najbardziej prestiżowej: Grand Prix. Podczas drugiej tury, jurorzy wyłaniają najlepsze prace, których twórcy nagradzani są podczas Gali Wręczenia Yachów.

Laureaci otrzymują nagrody przyznawane przez organizatorów, Magdę i Yacha Paszkiewiczów - statuetki Yachów oraz szereg innych nagród, fundowanych przez partnerów, patronów i sponsorów Festiwalu. Nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł funduje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a Nagrodę Bursztynowego Yacha (również 10 tys. zł) - marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski.

Przypomnijmy, że w 2005 roku Grand Prix otrzymał Rafał Garcarek za "Rower" Lecha Janerki.

Oto pełna lista nominacji we wszystkich kategoriach:

Grand Prix

1. Hey - "A ty?" realizacja: Anna Maliszewska
2. Sistars - "Skąd ja Cię znam" realizacja: Kuba Łubniewski
3. Voo Voo - "Zbiera mi się" realizacja: Sebastian Pańczyk
4. Proletaryat - "Być czy być" realizacja: Tomasz Jarosz
5. Maria Peszek - "Nie mam czasu na seks" realizacja: Tomasz Nalewajek
6. Hurt - "Załoga G" realizacja: Dariusz Szermanowicz

Yach za najlepszą reżyserię

1. WWO - "Mogę wszystko" reżyseria: Kuba Łubniewski, Maciej Olbrycht
2. Hurt - "Załoga G" reżyseria: Darek Szermanowicz
3. Maria Peszek - "Nie mam czasu na seks" reżyseria: Tomek Nalewajek
4. Maciek Maleńczuk - "Edek Leszczyk" reżyseria: Łukasz Jankowski
5. Voo Voo - "Zbiera mi się" reżyseria: Sebastian Pańczyk
6. Why Not - "I still love you" reżyseria: Bo Martin

Yach za najlepszy scenariusz

1. Abra dAb - "Rap to nie zabawa już" realizacja i scenariusz: Kobas Laksa, Luk Gutt
2. Olaf Deriglasoff - "Perełka" realizacja i scenariusz: Michał Mendyk, Tomasz Wójcik, Tomasz Trzos
3. Voo Voo - "Zbiera mi się" realizacja i scenariusz: Sebastian Pańczyk
4. Hey - "Mimo wszystko" realizacja i scenariusz: Anna Maliszewska
5. T. Love - "Gnijący świat" realizacja i scenariusz: Adrian Panek, Kamil Płocki
6. Hey - "A ty?" realizacja i scenariusz: Anna Maliszewska

Yach za najlepsze zdjęcia

1. Maria Peszek - "Nie mam czasu na seks" reżyseria: Tomek Nalewajek zdjęcia: Jacek Podgórski
2. Olaf Deriglasoff - "Amorte" realizacja: Konrad Aksinowicz Wojciech Zieliński Konrad Stefaniak zdjęcia: Wojciech Zieliński
3. Anita Lipnicka i John Porter - "Death of love" realizacja: Patrycja Woy, Miguel Nieto zdjęcia: Miguel Nieto
4. Proletaryat - "Być czy być" realizacja: Tomasz Jarosz zdjęcia: Michał Jaskulski
5. Sistars - "Skąd ja Cię znam" realizacja: Kuba Łubniewski zdjęcia: Kuba Łubniewski
6. Hey - "A ty?" realizacja: Anna Maliszewska zdjęcia: Dominik Danielczyk

Yach za najlepszy montaż

1. WWO - "Mogę wszystko" reżyseria: Kuba Łubniewski Maciej Olbrycht montaż: Maciej Olbrycht
2. Fisz i Emade - "Nie bo nie" reżyseria i montaż: Maciej Olbrycht
3. Agressiva 69 - "Nie widać końca" reżyseria i montaż: Marek Gajczak
4. Tymon Tymański - "Elogy for Lester B/Femme Fatale" reżyseria i montaż: Daria Kopec
5. Silver Rocket - "Nothing is forever" reżyseria: Miquel Nieto montaż: Krzysztof Bochenek
6. Proletaryat - "Być czy być" realizacja: Tomasz Jarosz montaż: Tomasz Jarosz

Yach za najlepszą plastyczną aranżację przestrzeni

1. WWO - "I tak to osiągnę" realizacja i plastyczna aranżacja przestrzeni: Marcin Janiec
2. Maria Peszek - "Moje miasto" realizacja: Jacek Poręba plastyczna aranżacja przestrzeni: Paweł Kozłowski, Błażej Górnicki
3. Bohema - "Warszawka" realizacja i plastyczna aranżacja przestrzeni: Adrian Panek
4. Sistars - "Inspirations" realizacja i plastyczna aranżacja przestrzeni: Kuba Łubniewski, Kamil Płocki
5. Proletaryat - "Być czy być" realizacja: Tomasz Jarosz plastyczna aranżacja przestrzeni: Tomasz Jarosz, Michał Jaskulski
6. Dorota Miśkiewicz i Cesaria Evora - "Um Pincelada" realizacja i plastyczna aranżacja przestrzeni: Anna Maliszewska, Dagmara Pilzek

Yach za najlepszą animację w wideoklipie

1. Fisz i Envee - "Kręcioł" realizacja: Sebastian Pańczyk animacja: Adam Wyrwas
2. Pogodno - "Piosenka o śmiesznym tytule" realizacja i animacja: Krzysztof Ostrowski
3. Paralaksa - "..." realizacja i animacja: Maja Kuta
4. Bogna Woźniak - "Krzyk" realizacja: Łukasz Tunikowski animacja: Arkadiusz Bagiński
5. Cool Kids Of Death - "Spaliny" realizacja: Krzysztof Ostrowski animacja: Adam Badkowski, Kamil Kozłowski, Krzysztof Ostrowski
6. Voo Voo - "Zbiera mi się" realizacja: Sebastian Pańczyk animacja: Sebastian Pańczyk/Platiga image

Yach za najlepszą kreację aktorską wykonawcy utworu muzycznego

1. Ten Typ Mes - "Zdrada '06" realizacja: Kordian Piwowarski; kreacja aktorska: Piotr Szmidt
2. L.U.C - "Pomiędzy wszystkim" realizacja: L.U.C Łukasz Rostkowski; kreacja aktorska: Łukasz Rostkowski
3. Maria Peszek - "Nie mam czasu na seks" reżyseria: Tomek Nalewajek; kreacja aktorska: Maria Peszek, Eryk Lubos
4. Sistars - "Skąd ja Cię znam" realizacja: Kuba Łubniewski; kreacja aktorska: Natalia i Paulina Przybysz
5. Hey - "A ty?" realizacja i scenariusz: Anna Maliszewska; kreacja aktorska: Piotrek Jagielski
6. Why Not - "I still love you" reżyseria: Bo Martin; kreacja aktorska: Aleksandra Kwaśniewska

Yach w kategorii "Inna energia"

1. Kult - "Pan Pancerny" realizacja: Sławomir Pietrzak, Jacek Kościuszko
2. Olaf Deriglasoff - "Amorte" realizacja: Konrad Aksinowicz, Wojciech Zieliński, Konrad Stefaniak
3. Olaf Deriglasoff - "Perełka" realizacja: Michał Mendyk, Tomasz Wójcik, Tomasz Trzos
4. Marzena Komsta - "Desire" realizacja: Maciej Szupica
5. Kanał Audytywny - "Pętla" realizacja: L.U.C Łukasz Rostkowski
6. Zdzisław Piernik i Rogulus X Szwelas und Gos - "Sinokotika" realizacja: Radosław Dunaszewski.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje