Reklama

Yach Film: Dziś poznamy laureatów

W sobotę, 8 października, późnym wieczorem, poznamy laureatów tegorocznego 14. Festiwalu Polskich Wideoklipów "Yach Film", który od dwóch dni odbywa się w Gdańsku.

W trakcie uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże na scenie wystąpią: Paweł Kukiz i Piersi (nominowani w czterech kategoriach), folkowcy z Rzepczyno (dwie szanse na nagrody), grupy Goya, Desire i Roan, oraz jedna z jurorek Reni Jusis. Podczas gali dowiemy się też, który teledysk zdobędzie "Yacha internautów" przyznanego przez użytkowników portalu INTERIA.PL.

Reklama

Waszym zdaniem, na Grand Prix, najważniejszą nagrodę "Yach Film", nie zasługuje żaden z sześciu wybranych teledysków. Tak przynajmniej uważa większość osób, które oddały głosy w naszej ankiecie. Najwięcej głosów na razie zdobył Doniu za klip "Uciekaj".

Sporym zaskoczeniem podczas gali może być występ polsko-ukraińskiego duetu Renia Pączkowska i Wierka Sierdiuczka. To kolejny projekt Michała Wiśniewskiego, tym razem ukrywającego się pod ludowym przebraniem. Do utworu "Hop Hop Hop" nakręcono teledysk, który zdobył nominację do kategorii "Inna Energia".

- To będzie przebój wesel, bo nawet najbardziej napruty gość może śpiewać "Hop Hop Hop" - przekonywał Yach Paszkiewicz, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Ten utwór jest jednym z kandydatów do miana skandalu tegorocznej imprezy, bo wydaje się, że Renia nie jest bez szans na zwycięstwo. Ale zdaniem Paszkiewicza, "porządny festiwal nie może się odbyć bez skandalu", choć stwierdzenie to nie odnosi się do nominacji Pączkowskiej.

W tym roku nie ma wzbudzającej w ostatnich lata kontrowersje kategorii Cytryny, czyli nagrody dla "najbardziej obciachowego klipu". Jak jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, kilku jurorów planuje przyznać swoje prywatne "Cytryny".

Przed sobotnią galą odbędzie się interesujące posiedzenie kapituły z przedstawicielami wytwórni fonograficznych oraz świata mediów. Temat debaty: "Wydawnictwa DVD i internet w tworzeniu rynku muzycznego". Jednym z uczestników spotkania będzie Jurek Owsiak, który wydał ostatnio na DVD kilka koncertów z Przystanku Woodstock.

"Yach Film" to tak naprawdę trzy festiwale - poza konkursem głównym podczas trzydniowej imprezy odbywa się także 8. Festiwal Wideoklipów dla Dzieci "Mały Jaś" i 5. Animowanych Filmów Muzycznych Krajów Skandynawskich i Nadbałtyckich "Bursztynowe Oko". W czwartek, 6 października, poznaliśmy zwycięzcę "Małego Jasia", którym została grupa Hop Kids i jej teledysk "Wiadomka".

Festiwalom towarzyszą także inne wydarzenia związane z "Yach Film", jak wernisaż prac rzeźbiarza Wojciecha Sęczawy, autora statuetki "Yacha", czy pokazy teledysków bułgarskich i belgijskich.

W piątek wieczorem, 7 października, w centrum handlowym "Manhattan" odbyła się impreza dla dzieci "Mały Jaś w Manhattanie", podczas której wystąpiła dziecięca grupa taneczno-wokalna Don Don. Najmłodsi sympatycy teledysków wzięli udział w licznych zabawach i konkursach z nagrodami.

11-osobowe jury, które przyzna "Yachy", debatowało nad werdyktem do późnych godzin nocnych (z piątku na sobotę). Decyzje jurorów pozostaną tajemnicą aż do gali. To efekt wcześniejszych lat, kiedy zdarzało się, że przecieki trafiały do osób zainteresowanych, czyli autorów wideoklipów i artystów.

- Chcemy uniknąć sytuacji, że na gali nie będzie osób, które dowiedziały się, że nagród nie dostaną i w czasie, gdy rozpoczynała się gala, były już w pociągach w drodze do domów - mówił Yach Paszkiewicz.

Michał Boroń, Gdańsk

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Laureaci | film | Yach Paszkiewicz | \ Film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje