Reklama

Reklama

Wojtek Mazolewski Quintet z nową płytą. Co wiemy o "Spirit To All"?

23 września 2022 ukazuje się piąty album studyjny kwintetu Wojciecha Mazolewskiego. Polska wersja ukaże się równolegle z edycją międzynarodową, ale różni się od niej zestawem utworów i okładką.

23 września 2022 ukazuje się piąty album studyjny kwintetu Wojciecha Mazolewskiego. Polska wersja ukaże się równolegle z edycją międzynarodową, ale różni się od niej zestawem utworów i okładką.
Wojtek Mazolewski Quintet wydaje nową płytę /Mateusz Czech /materiały prasowe

Wojciech Mazolewski to artysta, którego nie sposób muzycznie zaszufladkować. Od lat słynie z łączenia jazzu i rocka w swoich różnych projektach, między innymi Pink Freud Wojtek Mazolewski Quintet. W jego Quintecie, który ma już w dorobku pięć albumów studyjnych, basiście towarzyszą Joanna Duda (instrumenty klawiszowe), Marek Pospieszalski (saksofon), Oskar Török (trąbka) i Qba Janicki (perkusja).

Najnowszy album WMQ, "Spirit To All", ukaże się 23 września 2022 w dwóch wersjach - polskiej i międzynarodowej (w brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings). Edycja albumu na nasz kraj znacząco różni się od międzynarodowej. Okładki obu wersji, zaprojektowane przez Mateusza Holaka, utrzymane są w innej kolorystyce. A co najważniejsze, dwa utwory, "Grey Day" i "Alchemia" są obecne wyłącznie w wydaniu polskim.

Reklama

Nagrywany w 2021 w warszawskim studiu Black Kiss album jest, jak przyznaje sam Wojtek Mazolewski, odpowiedzią na duchowe potrzeby. Zawarte na nim utwory są muzyczną manifestacją różnych uczuć i stanów ducha, a także odbiciem życiowej podróży - duchowej i wewnętrznej. 

Lider WMQ komentuje: "Od wielu lat byliśmy w permanentnej trasie koncertowej. W roku 2021, pomimo ograniczeń w podróżowaniu i tym podobnych przeszkód, chcieliśmy powiedzieć - jesteśmy tu i jesteśmy razem. Przekazać, że czujemy się złączeni z naszymi słuchaczami i przyjaciółmi w Polsce i w różnych miejscach na świecie, wyrazić wdzięczność za ich wsparcie, przyjaźń i obecność. To płyta o potrzebie duchowości, czułego pełnego zrozumienia i tolerancji rozwoju. Przygotowując się do nagrań, poczułem łączność między mną a wszystkim, co mnie otacza. Wewnątrz mnie pojawił się impuls, by wyrazić swoją jedność z otoczeniem. Zespół czuł tę samą potrzebę, a najlepszym sposobem, by ją wyrazić była muzyka".

Album charakteryzuje unikatowe, eksperymentalne podejście zespołu do warstwy rytmicznej, zainspirowane dokonaniami Sun Ra i Art Ensemble Of Chicago. Jest ono niezwykle ważne dla zrozumienia idei albumu. Partie instrumentów perkusyjnych nagrywali wszyscy muzycy Quintetu, a część z nich - bez muzyki w odsłuchu. W ten sposób musieli intuicyjnie podchwycić rytm i puls. Wojtek Mazolewski podkreśla: "Ten eksperyment uczynił brzmienie WMQ jeszcze bogatszym. Tworząc je, świetnie się bawiliśmy. To zbliżyło nas do siebie na nowo i obudziło w nas zmysł przygody. Jako zespół naprawdę narodziliśmy się na nowo".

Koncerty Wojtek Mazolewski Quintet - jesień 2022

22.09 - Warszawa (Jassmine)
02.10 - Kraków (Klub Studio)
05.10 - GHOST LIVE
06.10 - GHOST LIVE
07.10 - GHOST LIVE 
08.10 - Wrocław (Narodowe Forum Muzyki)
09.10 - GHOST LIVE
15.10 - Kołobrzeg
22.10. - Łódź (Wytwórnia)
23.10. - Gdańsk (Filharmonia Bałtycka)
27.10 - Kraków (Targi Książki)
28.10 - GHOST LIVE
05.11 - Katowice
05.11 - Katowice
06.11 - Białołeka
10.11 - Nowy Sącz
12 11 - Teatr Opole 
05.12 - Szczecin (Filharmonia im. M. Karłowicza)

Czym są koncerty GHOST LIVE? "Koncerty odbędą się w nietypowych miejscach. Dokładne informacje o lokalizacji zostaną opublikowane w ciągu 24 godzin przed koncertem. Dostępne są bardzo ograniczone miejsca. Po szczegółowe informacje śledź fanpage Wojtka Mazolewskiego lub zapytaj znajomych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu" - czytamy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL