Reklama

Włodzimierz Wander nie żyje. Jak Krzysztof Krawczyk pożegnał przyjaciela?

W wieku 81 lat zmarł Włodzimierz Wander - saksofonista, kompozytor i wokalista, współpracownik grupy Niebiesko-Czarni oraz muzyk formacji Polanie. Swój hołd artyście złożył jego dobry przyjaciel Krzysztof Krawczyk.

Włodzimierz Wander i Bogumiła Wander w 2003 r.

O śmierci Włodzimierza Wandera poinformowała w mediach społecznościowych jego córka, Dominika Wikrent.

Reklama

"Dzisiaj nad ranem odszedł po drugiej chorobie, nasz tato Włodek Wander. Miał 81 lat. Nieprzeciętnie utalentowany muzyk, kompozytor, piosenkarz, artysta estradowy. Kierownik artystyczny grupy Niebiesko-Czarni, Polanie i słynnego w USA Wanderband. Muzyka była treścią jego życia. Miał nieprzeciętny i niepowtarzalny talent muzyczny... Był też bardzo towarzyski, z dużym poczuciem humoru, uwielbiał być wśród swoich licznych przyjaciół. Więcej wspomnień zamieszczę później. Dziękuję z góry za zrozumienie i danie nam czasu potrzebnego do ukojenia żalu po stracie taty" - napisała Dominika Wikrent (Wander), która opiekowała się ojcem do ostatnich chwil.

Kilka dni po śmierci muzyka pożegnanie w mediach społecznościowych opublikował jego przyjaciel Krzysztof Krawczyk.

"Od wczoraj płaczę i wspominam wspaniałego Włodka Wandera! Zanim postanowiłem wylądować w Ameryce na dłużej znaliśmy się oczywiście w Polsce. Gwiazda Niebiesko-Czarnych i Polan potem Wanderpol. Z tym ostatnim zespołem wylądował w USA. A kiedy ja tam wylądowałem zawsze wyciągał do mnie pomocną dłoń. Obok wysokiej klasy muzyka był wspaniałym człowiekiem, pomocnym w osiedleniu się w Chicago. A pamiętacie jego znakomity Club Cardinal? Występowały u niego największe polskie gwiazdy! Włodku brak mi słów jakimi mam Ciebie pożegnać!? Najprościej: do zobaczenia!" - napisał i opublikował wspólne zdjęcia.

Kim był Włodzimierz Wander?

Nazywany jednym z prekursorów rock'n'rolla w Polsce Włodzimierz Wander ze swoimi zespołami koncertował poza granicami naszego kraju (m.in. ZSRR, RFN, NRD, Dania, USA). W styczniu 1977 r. na stałe wyjechał z Polski - zamieszkał w Chicago.

Był właścicielem Cardinal Club, w którym występował razem z innymi polskimi artystami. Tam na scenie pojawiali się m.in. Krzysztof Krawczyk, Czesław Niemen, Karin Stanek, Skaldowie czy Stan Borys.

Saksofonista w ostatnich latach współtworzył zespół Wanderpol/Wanderband. Ostatni koncert zagrał w 2013 roku.

Włodzimierz Wander od wielu lat chorował na Alzheimera. Jego choroba postępowała bardzo szybko, a w ostatnim czasie muzyk wymagał specjalistycznej opieki 24 godziny na dobę.

Siostrą Włodzimierza Wandera jest popularna dziennikarka telewizyjna Bogumiła Wander.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Krzysztof Krawczyk | Włodzimierz Wander

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama