Reklama

Reklama

Sąd umorzył postępowanie w sprawie Viki Gabor. Jest komentarz TVP

Sąd, podobnie jak prokuratura, stwierdził, że hejterskie komentarze, które pojawiły się pod adresem Viki Gabor po jej sukcesie na Eurowizji Junior 2019, nie znieważają nastoletniej piosenkarki. TVP odniosło się do tej decyzji.

Sąd, podobnie jak prokuratura, stwierdził, że hejterskie komentarze, które pojawiły się pod adresem Viki Gabor po jej sukcesie na Eurowizji Junior 2019, nie znieważają nastoletniej piosenkarki. TVP odniosło się do tej decyzji.
Viki Gabor ma oddane grono fanów /Andrzej Hulimka /Agencja FORUM

Viki Gabor urodziła się w Niemczech, wychowywała się w Wielkiej Brytanii, a później wraz z rodziną przeprowadziła się do krakowskiej Nowej Huty. Jak mówi sama Viki, talent odziedziczyła po rodzicach, którzy są pochodzenia romskiego. Podobno wdała się w tatę, który tak jak ona lubi nowoczesne brzmienia (sprawdź!).

Po wygranej Viki w eurowizyjnym konkursie internauci zarzucali organizatorom, że 12-letnia wtedy piosenkarka nie powinna wygrać, ponieważ - w ich mniemaniu - nie jest Polką.

Reklama

Pierwsze zawiadomienie do prokuratury złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Kolejne doniesienie w sprawie komentarzy złożyło oświęcimskie Stowarzyszenie Romów w Polsce.

Za publiczne znieważenie z powodu przynależności narodowej lub rasowej grozi do trzech lat więzienia. Po ponad roku poznaliśmy decyzję sądu. Jak donosi "Gazeta Wyborcza" sąd stwierdził, że "'Szwabska cyganka' i inne hejterskie komentarze nie znieważają Viki Gabor, młodziutkiej piosenkarki romskiego pochodzenia". Tym samym przyznał rację prokuraturze, która zdecydowała o umorzeniu postępowania. 

Decyzję sądu skomentowali rodzice Viki Gabor. "Jako management artystki, a przede wszystkim ludzie z otwartymi głowami nie zgadzamy się z opinią krakowskiego sądu. Być może zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego określenie "szwabska cyganka" jest określeniem potocznym, jednak według nas nie powinno się używać tego sformułowania wobec 12-letniej dziewczynki, jak i dorosłej kobiety" - wyjawili rodzice wokalistki Plejadzie.

Potwierdzili też, że nie będą podejmowali już żadnych kroków prawnych w sprawie nienawistnych komentarzy. "Romowie w internecie są poniżani i lżeni, i to praktycznie bezkarnie" -  skomentował dla "Gazety Wyborczej'" decyzję Roman Kwiatkowski ze Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Do decyzji sądu odnieśli się również eksperci TVP w "Wiadomościach". "Po rasistowskich atakach hejtera młoda artystka może czuć się znieważona także przez sąd" - zaczął Michał Adamczyk, a jeden z ekspertów dodał: "Mam takie przykre poczucie, że gdyby to była gwiazda TVN, to ten wyrok mógłby być inny". Według komentatorów decyzja była spowodowana niechęcią części sędziów do Telewizji Polskiej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy