Reklama

Rewolucyjny pomysł Prince'a

Spore zamieszanie w przemyśle muzycznym wywołała prosta, ale rewolucyjna zarazem metoda sprzedaży płyt stosowana obecnie przez Prince'a. Najwięcej kontrowersji dotyczy uwzględniania takiej metody na listach bestsellerów płytowych.

Całe zamieszanie dotyczy metody polegającej na wręczaniu aktualnej płyty artysty "Musicology" fanom wchodzącym na promujące ją koncerty, w cenie biletu. Prince występuje ostatnio tylko w Stanach Zjednoczonych, więc kontowersje dotyczą wyłącznie tamtejszej listy sprzedaży płyt, układanej przez pismo "Billboard" na podstawie danych dostarczanych przez system Nielsen Soundscan.

Reklama

"Kiedy Nielsen Soundscan tradycyjnie uwzględniał sprzedaż na koncertach, zazwyczaj robił to licząc albumy sprzedawane w stoiskach sklepowych. To pierwszy przypadek, kiedy policzył sprzedaż, gdy uczestnik koncertu dostaje album jako część ceny biletu" - twierdzą Ed Christman i Geoff Mayfield, odpowiedzialni za kompilowanie listy "Billboardu".

Do tej pory Prince rozdał w ten sposób aż ćwierć miliona egzemplarzy albumu "Musicology". Jego prawnik, Londell McMillan, mówi że płyta będzie rozpowszechniana tą drogą przez cały czas trwania amerykańskiego tournee, które kończy się w sierpniu.

Przedstawiciele wytwórni płytowych są podzieleni - nie wszyscy uznają, że taką metodę sprzedaży można wliczać do list bestsellerów. Jednak Rob Sisco z Nielsen Soundscan dziwi się całemu zamieszaniu. Uważa, że jest to po prostu następny kanał dystrybucji płyt.

"Wytwórca został opłacony przez promotora, który odsprzedaje towar konsumentowi. Uznajemy, że powinniśmy liczyć tę sprzedaż" - mówi Sisco.

Coraz więcej artystów rozważa wykorzystanie strategii marketingowej Prince'a. Tym bardziej, że nieraz sprzedają oni małą liczbę płyt, za to ogromną popularnością cieszą się ich koncerty.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zamieszanie | pomysł | Prince | Prince Rogers Nelson

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje