Reklama

Reklama

Radiohead: A jednak polityka

Jak już informowaliśmy, szósta płyta angielskiej formacji Radiohead zatytułowana będzie "Hail To The Thief". Okazuje się, że tytuł ten posiada podwójne znaczenie i jest również wyrazem dezaprobaty wobec George'a Busha, prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Hasło "Hail To The Thief" nawiązuje do ostatnich amerykańskich wyborów prezydenckich, które odbyły się w 2000 r. George Bush rywalizował o fotel głowy państwa z Alem Gorem. Wszystko rozstrzygnęło się minimalną przewagą głosów, a wybory zakończyły się w atmosferze skandalu. George Bush został posądzony o oszustwo, ale sąd uznał jego zwycięstwo w wyborach.

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się fala protestów, a w dniu zaprzysiężenia Busha w Waszyngtonie, zebrały się tysiące ludzi skandujących "Hail to the thief, our commander in chief", czyli "Bądź pozdrowiony złodzieju, nasz przywódco".

Reklama

Zwrot ten przyjął się na co dzień w kręgach będących w anty-bushowskiej opozycji, przez cały czas działa także internetowa strona www.hail-to-the-thief.org, która sceptycznie przygląda się polityce prowadzonej przez rząd amerykański.

Zwrot "Hail to the thief" znalazł także odzwierciedlenie w szeregu publikacji, chociażby w słynnej już książce "Mediaocracy 2000 - Hail to the Thief" Danny'ego Schechtera, w której omówiona została rola mediów podczas wyborów prezydenckich.

Szósty album w dorobku Radiohead ukaże się 9 czerwca. Pierwszym singlem promującym "Hail To The Thief" będzie piosenka "There There", która pojawi się na angielskich półkach sklepowych 26 maja.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Thief | polityka | Radiohead

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje