Reklama

Reklama

Powstanie festiwal muzyczny tylko dla kobiet?

Czy możliwe, że w Szwecji powstanie pierwszy festiwal muzyczny bez udziału ani jednego mężczyzny? Lokalne aktywistki są przekonane, że ten pomysł ma szansę realizacji i pomoże to ochronić kobiety od kolejnych gwałtów na imprezach masowych.

Czy możliwe, że w Szwecji powstanie pierwszy festiwal muzyczny bez udziału ani jednego mężczyzny? Lokalne aktywistki są przekonane, że ten pomysł ma szansę realizacji i pomoże to ochronić kobiety od kolejnych gwałtów na imprezach masowych.
W Szwecji zamierzają zorganizować duży festiwal muzyczny tylko dla kobiet /Karl Walter /Getty Images

"Pierwszy szwedzki festiwal rockowy bez udziału mężczyzn odbędzie się następnego lata" - ogłosiła na początku lipca dziennikarka Emmy Knyckare. Impreza ma zostać zorganizowana w miejsce festiwalu Bravalla, który w 2018 roku nie odbędzie się z powodu licznych przestępstw na tle seksualnym.

"Mam tego dość. Przemoc zabija festiwalową atmosferę, miłość do muzyki, a przede wszystkim krzywdzi ludzi" - oświadczył pomysłodawca i organizator festiwalu Bravalla, Folkert Koopmans.

Według policyjnych statystyk na tegorocznej edycji imprezy zgłoszono 23 przypadki molestowania seksualnego lub napaści na tle seksualnym oraz cztery przypadki gwałtów, w tym także na 15-latce.

Reklama

To zresztą nie pierwszy raz, gdy na tym samym festiwalu doszło do takich wydarzeń. W 2016 roku pięć kobiet zeznało, że zostały zgwałcone podczas Bravalla.

"Jesteśmy przerażeni tym, co wydarzyło się na Bravalla Fesival w zeszły weekend. Festiwal to święto muzyki i ludzi. Miejsce, gdzie można bezpiecznie się bawić. Jesteśmy zniesmaczeni tymi ohydnymi wydarzeniami" - pisali po imprezie w 2016 roku muzycy Mumfords & Sons.

Coraz poważniejsze zdarzenia na szwedzkich festiwalach stały się impulsem dla prezenterki radiowej Emmy Knyckare, która na Twitterze zaproponowała, aby zorganizować pierwszą imprezę bez mężczyzn:

"Co myślicie o tym, aby stworzyć festiwal, na którym mężczyźni nie będą mile widziani. Może to nauczy wszystkich facetów, jak mają się zachowywać?" - napisała.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Co więcej kilka dni później dziennikarka napisała, że festiwal bez mężczyzn zostanie zorganizowany w 2018 roku.

"W najbliższych dniach zbiorę solidną grupę utalentowanych organizatorów i liderów, aby wyłonić struktury festiwalu" - czytamy na Instagramie.

Pomysł Knyckare nie jest nowy. W 1976 roku w Stanach zorganizowano The Michygan Womyn's Music Festival. Impreza odbywała się do 2015 roku (zakończyła działalność po 40. edycji).

Dziennikarka zapytana, czy odcięcie mężczyzn od imprezy muzycznej i stworzenie "strefy tylko dla kobiet" nie będzie przejawem szowinizmu, odparła, że w czasie, gdy kobiety dyskryminowane są przez cały czas, trudno nazwać nadużyciem zakaz pojawienia się na festiwalu dla mężczyzn na trzy dni.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL