Reklama

Reklama

Powstanie festiwal muzyczny tylko dla kobiet?

Czy możliwe, że w Szwecji powstanie pierwszy festiwal muzyczny bez udziału ani jednego mężczyzny? Lokalne aktywistki są przekonane, że ten pomysł ma szansę realizacji i pomoże to ochronić kobiety od kolejnych gwałtów na imprezach masowych.

W Szwecji zamierzają zorganizować duży festiwal muzyczny tylko dla kobiet

"Pierwszy szwedzki festiwal rockowy bez udziału mężczyzn odbędzie się następnego lata" - ogłosiła na początku lipca dziennikarka Emmy Knyckare. Impreza ma zostać zorganizowana w miejsce festiwalu Bravalla, który w 2018 roku nie odbędzie się z powodu licznych przestępstw na tle seksualnym.

"Mam tego dość. Przemoc zabija festiwalową atmosferę, miłość do muzyki, a przede wszystkim krzywdzi ludzi" - oświadczył pomysłodawca i organizator festiwalu Bravalla, Folkert Koopmans.

Według policyjnych statystyk na tegorocznej edycji imprezy zgłoszono 23 przypadki molestowania seksualnego lub napaści na tle seksualnym oraz cztery przypadki gwałtów, w tym także na 15-latce.

Reklama

To zresztą nie pierwszy raz, gdy na tym samym festiwalu doszło do takich wydarzeń. W 2016 roku pięć kobiet zeznało, że zostały zgwałcone podczas Bravalla.

"Jesteśmy przerażeni tym, co wydarzyło się na Bravalla Fesival w zeszły weekend. Festiwal to święto muzyki i ludzi. Miejsce, gdzie można bezpiecznie się bawić. Jesteśmy zniesmaczeni tymi ohydnymi wydarzeniami" - pisali po imprezie w 2016 roku muzycy Mumfords & Sons.

Coraz poważniejsze zdarzenia na szwedzkich festiwalach stały się impulsem dla prezenterki radiowej Emmy Knyckare, która na Twitterze zaproponowała, aby zorganizować pierwszą imprezę bez mężczyzn:

"Co myślicie o tym, aby stworzyć festiwal, na którym mężczyźni nie będą mile widziani. Może to nauczy wszystkich facetów, jak mają się zachowywać?" - napisała.

Na odzew nie trzeba było długo czekać. Co więcej kilka dni później dziennikarka napisała, że festiwal bez mężczyzn zostanie zorganizowany w 2018 roku.

"W najbliższych dniach zbiorę solidną grupę utalentowanych organizatorów i liderów, aby wyłonić struktury festiwalu" - czytamy na Instagramie.

Pomysł Knyckare nie jest nowy. W 1976 roku w Stanach zorganizowano The Michygan Womyn's Music Festival. Impreza odbywała się do 2015 roku (zakończyła działalność po 40. edycji).

Dziennikarka zapytana, czy odcięcie mężczyzn od imprezy muzycznej i stworzenie "strefy tylko dla kobiet" nie będzie przejawem szowinizmu, odparła, że w czasie, gdy kobiety dyskryminowane są przez cały czas, trudno nazwać nadużyciem zakaz pojawienia się na festiwalu dla mężczyzn na trzy dni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje