Reklama

Pogrzeb Andrzeja Nowaka z TSA. Tłumy pożegnały legendę rocka

28 stycznia odbył się pogrzeb gitarzysty i założyciela zespołu TSA, Andrzeja Nowaka. Uroczysta ceremonia odbyła się o godzinie 13 na Powązkach. Pogrzeb miał charakter państwowy oraz świecki. Dwie godziny wcześniej fani mogli indywidualnie pożegnać muzyka w Sali Ceremonialnej.

28 stycznia odbył się pogrzeb gitarzysty i założyciela zespołu TSA, Andrzeja Nowaka. Uroczysta ceremonia odbyła się o godzinie 13 na Powązkach. Pogrzeb miał charakter państwowy oraz świecki. Dwie godziny wcześniej fani mogli indywidualnie pożegnać muzyka w Sali Ceremonialnej.
Urna z prochami Andrzeja Nowaka /Radosław Pietruszka /PAP

Andrzej Nowak zmarł 4 stycznia 2022 roku. Miał 62 lata.

"Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu dzisiejszym odszedł nasz przyjaciel, wielki muzyk, kompozytor i człowiek wielu pasji" - można było przeczytać na oficjalnej stronie artysty.

Ceremonia pogrzebowa Andrzeja Nowaka miała charakter państwowy i świecki. Prochy muzyka spoczęły na warszawskich Powązkach - złożono je w kolumbarium. Uroczystość podzielona była na dwie części.

Od godziny 11 do 12:40 fani i przyjaciele rockmana żegnali indywidualnie w Sali Ceremonialnej Domu Pogrzebowego Cmentarza Wojskowego na Powązkach. O godzinie 13 odbyło się uroczyste pożegnanie gitarzysty.

Reklama

Ciało rockmana zostało skremowane. Obok urny umieszczono wieńce - znalazł się tam również wieniec od żony z napisem: "Na zawsze pozostaniesz w moim sercu" oraz biało-czerwony wieniec od prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Podczas ceremonii szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot odczytał list od prezydenta. Ten podkreślił, że Andrzej Nowak zasłynął jako jedna z gwiazd polskiego rocka "dzięki swojemu talentowi, artystycznej osobowości i znaczącym dokonaniom". "Odszedł twórca, który przez ponad cztery dekady rozgrzewał serce i pobudzał muzyczną wyobraźnię tysięcy fanów starszego i młodszego pokolenia" - napisał.

"Andrzej Nowak jest i pozostanie jednym z symboli rockowej rewolucji lat 80." - podsumował prezydent w liście.

Pod urną wystawiono również Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, którym Nowak został uhonorowany pośmiertnie. Obok podobizny Nowaka ustawiono jego gitarę. 

List do uczestników pogrzebu skierował również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zaznaczył w nim, że Andrzej Nowak "zapisał się w pamięci publiczności niezrównanymi solowymi popisami instrumentalnej biegłości". "Artysta z sukcesami współpracował z największymi interpretatorami swojej epoki, wzbogacając gitarowym talentem brzmienie wielu doniosłych, fonograficznych wydawnictw zbiorowych. Do historii przejdą realizacje powstałe w kooperacji z Tadeuszem Nalepą, Martyną Jakubowicz oraz udział w sesji 'I Ching', albumu zarejestrowanego między grudniem 1982 a październikiem 1983 w studiu radiowej Trójki" - stwierdził.

Wśród fanów, którzy żegnali Andrzeja Nowaka, znaleźli się motocykliści. Motory były wielką pasją muzyka. Na uroczystości pojawił się też Marek Suski, przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia. Mowę pożegnalną wygłosił dziennikarz radiowy Darek Maciborek. Ceremonię uświetnił występ zespołu Złe Psy.

Kim był Andrzej Nowak?

Andrzej Nowak to gitarzysta, kompozytor i producent, był jednym z założycieli kultowego rockowego zespołu TSA. Stał również na czele grupy Złe Psy.

W latach 80. współpracował z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, współtworzył legendarną sesję nagraniową "I Ching" (1982/1983) z udziałem m.in. muzyków grup Perfect (Zbigniew Hołdys, Andrzej Nowicki, Piotr Szkudelski, Andrzej Urny), TSA (także Janusz Niekrasz), Osjan (Wojciech Waglewski), Porter Band (Wojciech Morawski), Breakout (Tadeusz Trzciński), Krzak (Jerzy Kawalec) i Maanam (Paweł Markowski).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Nowak | TSA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy