Reklama

Piotr Rubik: Premiera "Psałterza"

"Psałterz wrześniowy" kończy oratoryjny tryptyk autorstwa Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (teksty). Uroczysta premiera ostatniego oratorium odbędzie się w poniedziałek, 11 września, w nowej hali sportowej w Kielcach.

- Jesteśmy ograniczeni miejscem, nowo wybudowana hala nie jest tak duża jak amfiteatr Kadzielnia, więc nie wszyscy będą mogli wejść (podobno na stadionie obok będą ustawione wielkie telebimy).Choć to dobrze, że gramy pod dachem, ponieważ pogoda może spłatać figla - opowiada nam popularny kompozytor. - Jestem przekonany, że będziemy jeszcze nieraz grali w Kielcach, więc okazja do posłuchania będzie - mówi INTERIA.PL Rubik.

Reklama

Koncert w Kielcach odbędzie się w piątą rocznicę ataku na World Trade Center. "Psałterz wrześniowy" opowiada o okrucieństwie współczesnego świata.

- To opowieść o minionych wrześniach, z polskim wrześniem 1939 roku, z wrześniowym zamachem na World Trade Center w Nowym Jorku, z wrześniem każdego z nas, gdy nie wiadomo skąd wypełza zło. Zło, które bywa różnorakie. Zło, które bywa głupotą. Zło, które bywa biedą. Zło, które bywa fanatyzmem. Zło, które bywa maltretowaniem w domu żony. Zło, które jest zabijaniem. Zło, które jest łamaniem prawa boskiego i ludzkiego - mówi Zbigniew Książek.

W "Psałterzu" jako soliści występują Joanna Słowińska, Dorota Marczyk, Małgorzata Markiewicz, Janusz Radek, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski i narrator Igor Michalski.

Zapytaliśmy Piotra Rubika, dlaczego w obsadzie zabrakło Olgi Szomańskiej, która wyśpiewała przebój "Niech mówią, że to nie jest miłość" z drugiego oratorium "Tu es Petrus".

- Odmówiła udziału ze względu na to, ze chciała robić coś innego, skupić się na swojej solowej karierze. Była bardzo zajęta i nie mogła przygotowywać teraz premiery. Cały czas będzie śpiewać z nami w "Tu es Petrus". Ale nie wyklucza również śpiewania w "Psałterzu", jednak na pewno nie podczas premiery i nie jako główna wokalistka - tłumaczy Rubik.

Spośród utworów z "Psałterza" sporą popularnością cieszy się już utwór "Psalm dla Ciebie" zaśpiewany przez Małgorzatę Markiewicz i Janusza Radka.

Przeczytaj wywiad z Piotrem Rubikiem.

Zobacz galerię zdjęć z planu teledysku "Psalm dla Ciebie".

Zobacz teledyski Piotra Rubika na stronach INTERIA.PL.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: oratorium | Kielce | muzyka | Piotr Rubik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje