Reklama

Piosenki zakazane. Kościół wprowadza listę utworów, których nie można śpiewać na ślubie

Do sieci trafiła lista zakazanych piosenek, których nie można śpiewać podczas ślubu. Utwory na tej uroczystości muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. Kościół stworzył także specjalny, obowiązkowy kurs dla wykonawców, na którym dowiedzą się m.in., jakie piosenki są dozwolone.

Jakich piosenek nie usłyszymy już na ślubach?

Lista zakazanych piosenek

Ślub jest często ogromnym przedsięwzięciem. Planowanie terminu, zapraszanie gości, wybór stylizacji, czy organizacja wesela, to wszystko wiąże się z długimi przygotowaniami. Para młoda w tym wyjątkowym dniu chce zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Jak się okazuje, nie wszystko jednak może pójść po ich myśli.

Reklama

Do internetu przedostała się lista zakazanych przez Kościół piosenek, które nie mogą zostać zaśpiewane podczas uroczystości ślubnej. Według  ks. Andrzeja Turka, rzecznika V Synodu Diecezji Tarnowskiej podczas ślubów dochodzi do wielu nadużyć i taka lista jest potrzebna.

"Trzeba może ustalić kanon piosenek zakazanych, które nie powinny być wykonywane w trakcie liturgii" - mówił duchowny w "Gościu Niedzielnym".

Oto kilka popularnych utworów, do których dotarł portal Onet i które znalazły się na liście zakazanych: The Beatles - "All You Need Is Love" (posłuchaj!), Ed Sheeran - "Perfect", Jan Sebastian Bach - "Ave Maria, Leonard Cohen - "Hallelujah" (posłuchaj!), John Paul Young - "Love Is In The Air" (posłuchaj!), Mieczysław Fogg - "Serce Matki" (sprawdź!), Josh Groban - "You Raise Me Up" (sprawdź!), Piotr Rubik - "Niech mówią, że to nie jest miłość" (posłuchaj!).

Sprawdź tekst i polskie tłumaczenie piosenki "Perfect"!

Specjalny kurs dla wykonawców

Diecezja płocka, aby upewnić się, że podczas uroczystości ślubu nie zostaną wykonane żadne z zakazanych utworów, będzie wydawać specjalne imienne legitymacje artystom, którzy mogą śpiewać podczas ślubów. Żeby otrzymać ten dokument, należy ukończyć specjalny kurs liturgiczny, którego koszt wynosi 150 zł, a pierwsze z nich odbędą się 17 października i  7 listopada. Legitymacja będzie ważna przez 3 lata od ukończenia kursu.

"Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane" -  poinformował ks. Marcin Sadowski na stronie internetowej Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie.

Nowe zasady wejdą w życie już od przyszłego roku. Oznacza to, że na ślubach będą mogły być śpiewane jedynie piosenki, które nie zostaną zakwalifikowane jako świecka muzyka rozrywkowa.

Konrad Lubaszewski

***Zobacz także***

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kościół | ślub

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje