Reklama

Reklama

OFF Festival: Na granicy snu

- To będzie najlepsze zakończenie festiwalu w waszym życiu - zapowiedział przed koncertem The Flaming Lips na OFF Festival wokalista grupy Wayne Coyne. Czy najlepsze? Być może. Na pewno takie, o którym szybko się nie zapomina.

Zanim The Flaming Lips oczarowali widownię występem o którym poniżej, ostatni dzień (niedziela, 8 sierpnia) mocnym uderzeniem otwarła formacja Ed Wood, w której gościnnie na basie zaprezentował się Macio Moretti. Artysta na OFF Festival pojawił się w kolejnej już konfiguracji i najwyraźniej zamierza wyśrubować rekord występów na tej imprezie.

Więcej niż mocnym wykopem pierwszą wizytę w Polsce zaakcentowali Brytyjczycy z Pulled Apart By Horses. To cud, że podczas koncertu żaden z muzyków nie odniósł poważniejszych obrażeń, bo na scenie rozgrywały się dantejskie sceny, m.in. skoki z dwumetrowych głośników, tarzanie się na estradzie czy wyskoki z upadkiem na kolana. Pod sceną nie było bynajmniej spokojniej - pogo wyglądało imponująco.

Reklama

Muzycy Pulled Apart by Horses byli pozytywnie zdumieni przyjęciem w Polsce. - Nawet ja nie znam tekstów moich piosenek, a oni je śpiewali - w ten sposób w rozmowie z INTERIA.PL wokalista ze śmiechem komplementował fanów.

Jedyny w swoim rodzaju spektakl dał Patyczak, czyli członek jednoosobowego, punkowo-akustycznego projektu Brudne Dzieci Sida. "Profesjonalny i komercyjny artysta" - jak siebie określa Patyczak, zgromadził sporą publiczność, choć równolegle znakomity koncert dali Bear In Heaven i najpopularniejszy polski raper O.S.T.R. Jednak takie klasyki, jak "Lubię laski z małymi cyckami", "Landryn" czy "No Future", stanowiły mocną konkurencję dla utworów wyżej wymienionych gwiazd.

Zupełnie inną estetykę zaprezentował kameralny na płytach Shearwater. Grupa na koncercie w Katowicach zabrzmiała potężniej, niż na płytach, ale i tak udało im się wytworzyć intymną i podniosłą atmosferę. - Cieszę się, że wreszcie tu dotarliśmy. Przepraszamy, że tak późno - mówił ze sceny lider formacji Jonathan Mellburg, który z wykształcenia jest ornitologiem.

Na koncercie hałaśliwych i równocześnie cukierkowych The Raveonettes po raz pierwszy na tegorocznym OFF Festival doszło do tak ekspresyjnego i niepohamowanego zachowania fanów. Tak zwane surfowanie po publiczności momentami nabierało takiej intensywności, że kłopoty z wyłapywanie niesionych na rękach osób mieli ochroniarze stojący pod sceną.

Koncerty na głównej scenie w wyjątkowym stylu zakończyli The Flaming Lips. Zespół zaprezentował wszystko to, co fanom jest znane z własnych doświadczeń, relacji koncertowych w mediach czy po prostu You Tube'a. Jednak show grupy Wayne'a Coyne'a chyba na każdym wywarł ogromne wrażeni: rozmachem, wielobarwnością i fantazją. Zapowiadając jeden z utworów wokalista wspominał o sytuacjach, gdy nie możemy odróżnić jawy od snu. Taki był właśnie koncert The Flaming Lips - balansujący na granicy rzeczywistości i fantazji. Ale przy tych wszystkich niesamowitych efektach specjalnych (balony, konfetti, serpentyny) pewnie nie jeden z fanów zastanawiał się, czy nie ma złudzeń optycznych.

I choć po zakończeniu występu The Flaming Lips na innych scenach trwały jeszcze koncerty takich znakomitości, jak Shining, Ant-Pop Consortium czy Darkstar, to jednak psychodeliczne show Wayne'a Coyne'a i kolegów przyćmiło wszystkie dotychczasowe koncerty na OFF Festival 2010. A przecież konkurencję miało poważną.

Na koniec dodajmy, że niewiele brakowało, by w sobotę (7 sierpnia) festiwal został odwołany! Jak dowiedział się portal INTERIA.PL, meteorolodzy obawiali się, że przez teren festiwalu przejdzie tornado. Na szczęście, burza ominęła katowickie Trzy Stawy, a ewakuacja festiwalowiczów nie była konieczna. Tym samym OFF Festival 2010 przeszedł do historii bez pogodowych ekscesów, za to jako święto muzyki alternatywnej.

Artur Wróblewski, Katowice

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Snow | sny | Flaming | Nie | koncerty | wokalista | festiwal | Off

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje