Nie żyje Tadeusz Woźniak. Cała Polska znała go z przeboju "Zegarmistrz światła"

Michał Boroń

Oprac.: Michał Boroń

W wieku 77 lat zmarł Tadeusz Woźniak. Muzyk, kompozytor i wokalista najbardziej znany był z przeboju "Zegarmistrz światła".

Tadeusz Woźniak miał 77 lat
Tadeusz Woźniak miał 77 latRadosław NawrockiAgencja FORUM

Ze wspomnianym utworem "Zegarmistrz światła" (sprawdź!) do tekstu Bogdana Chorążuka Tadeusz Woźniak wygrał w 1972 r. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

O śmierci wokalisty poinformowano na stronie Biblioteki Narodowej.

"Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka, wybitnego kompozytora i pieśniarza, przyjaciela Biblioteki Narodowej" - napisano w komunikacie. Artysta miał 77 lat.

Tadeusz Woźniak & Alibabki - Zegarmistrz światła (TVP Opole 1972)

Tadeusz Woźniak i "Zegarmistrz światła"

Początki jego muzycznej kariery sięgają 1966 r. - wówczas pod pseudonimem Daniel Dan w zespole bigbitowym Dzikusy wystąpił podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Dzielił scenę z takimi gwiazdami, jak m.in. Niebiesko-Czarni i Czesław Niemen, poza tym śpiewał z grupą Czterech, z którą dokonał pierwszych nagrań dla Programu III Polskiego Radia.

Pisał piosenki do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Największe sukcesy odnosił pod koniec lat 60. i w kolejnej dekadzie. Stał się jednym z symboli polskiej piosenki poetyckiej.

W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2014 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Tadeusz Woźniak nie żyje. Autor "Zegarmistrza światła" miał 77 latPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas