Reklama

Muzyczna rehabilitacja pomaga wrócić po udarze

O tym, że muzyka ma lecznicze właściwości wiadomo już od dawna. Jednak naukowcy niedawno udowodnili, że słuchanie muzyki może przynieść wymierne korzyści w trakcie rehabilitacji osób po udarze.

O tym, że muzyka ma lecznicze właściwości wiadomo już od dawna. Jednak naukowcy niedawno udowodnili, że słuchanie muzyki może przynieść wymierne korzyści w trakcie rehabilitacji osób po udarze.
Przełomowa terapia pozwala na dojście do sprawności osobom po udarze /

Teoria o zbawiennym wpływie muzyki na ludzi po udarze powstała już w XVIII wieku. Pierwszym uleczonym miał być Olaf Dallin, który odzyskał sprawność dzięki śpiewaniu w kościele.

Sprawa tak mocno wciągnęła naukowców, że badali ją przez kolejne stulecia. W XX wieku badaczy interesowało, jaki wpływ ma muzyka na ludzi z poważnymi uszkodzeniami mózgu. Często zdarzało się, że chory mógł śpiewać, jednak nie był w stanie poprawnie mówić.

Okazało się, że mózg jest bardzo elastycznym organem, a jego zdolności poprawiają się dzięki muzyce. Po tym odkryciu lekarze zaczęli w swoich terapiach stosować muzykę jako środek leczniczy. Używali jej do pomagania osobom z chorobą Parkinsona, udarem, dziecięcym porażeniem mózgowym i innymi uszkodzeniami.

Reklama

"Muzyczne terapie wcześniej budowane były na godnych pochwały i ważnych, ale i wąskich terapiach. Dlatego też uważano, że mogą stanowić one jedynie dodatek do klasycznych metod leczenia" - stwierdzili w artykule dla organizacji The Dana Foundation Michael Thaut i Gerald McInthosh.

Naukowcy w muzyce widzą ogromny potencjał. Dzięki obrazowaniu mózgu i jego plastyczności można zbudować bardzo dobry sposób leczenia uszkodzeń mózgu. Wystarczy spojrzeć tylko na filmy publikowane prze firmę MEDRythms Briana Harrisa, która stawia odważnie na terapię muzyką.

W jednym z filmów przedstawiono postać Georga, który przeszedł udar i miał poważne problemy z chodzeniem. Film został nagrany zaraz po tym, jak pacjent przeszedł trzytygodniową tradycyjną terapię. Po niej z trudem mógł poruszać się o lasce.

W Bostonie George został poddany niekonwencjonalnej terapii, w trakcie której poruszał się on do rytmu (muzyka stymulowała jego mózg). Różnice już po jednej sesji były znaczące (pacjent mógł przejść kilkukrotnie dłuższy dystans).

Muzyka pomaga w dojściu do sprawności po udarze:

Typowa lekcja trwa 60 minut. Pacjent obcuje z muzyką na żywo, a najczęściej wykorzystywana jest gitara, pianino oraz śpiew. Każdy pacjent ma odpowiednio dopasowany program rehabilitacji (zależnie od tego, czy ma problem z mową, czy z poruszaniem się). Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda leczenie za pomocą śpiewania.

Śpiewanie pomaga dojść do sprawności po udarze:

Brian Harris chwali się, że terapia przynosi świetne efekty w stosunku do każdego pacjenta, a nie tylko poszczególnych przypadków.

"To wyniki, które widzimy stale. Nigdy nie przestaje mnie zadziwiać to, że to wszystko jest możliwe i że tak mało osób wie o tej metodzie" - stwierdził założyciel MEDRhytms.

Firma zajmująca się muzyczną terapią współpracuje już ze szpitalami w Bostonie, a ponoć przełomową terapią zainteresowane są już kliniki w innych regionach USA.

Według Harrisa muzyka w przyszłości może odegrać jeszcze większą rolę w leczeniu problemów neurologicznych.

"Szczerzę wierzę, że dokładnie zbadamy, jak muzyka działa nasz mózg. To zmieni podejście do opieki zdrowotnej i neurologii" - dodał Harris.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy