Krzysztof Krawczyk: 75. rocznica urodzin. Kto pojawił się na grobie wokalisty?

W dniu 75. rocznicy urodzin Krzysztofa Krawczyka jego pamięć uczcili najbliżsi, rodzina, przyjaciele i fani. Kto pojawił się na cmentarzu i na mszy św. w Grotnikach, gdzie pochowany jest popularny wokalista?

Grób Krzysztofa Krawczyka w Grotnikach
Grób Krzysztofa Krawczyka w GrotnikachPiotr KamionkaReporter

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia w wieku 74 lat. Przyczyną śmierci wokalisty (sprawdź!) były choroby, z którymi zmagał się od dłuższego czasu.

"Wydarzenia": Pożegnanie Krzysztofa KrawczykaPolsat News

Legendzie polskiej sceny już kilkakrotnie składano hołd podczas licznych koncertów (m.in. Festiwal Weselnych Przebojów w Mrągowie, ostatnio Festiwal w Opolu) i imprez (m.in. Złoty Fryderyk).

W dniu urodzin odbyła się msza święta w Grotnikach, gdzie Krawczyk mieszkał ze swoją żoną Ewą. W tej miejscowości pod Łodzią został też pochowany. Uroczystość odprawił biskup Antoni Długosz, od lat zaprzyjaźniony z wokalistą - to właśnie on wygłosił kazanie podczas pożegnalnej mszy św.

Krzysztof Krawczyk na planie teledysku "Tylko ty, tylko ja - ze sobą i dla siebie" w 2006 roku.
Trubadurzy byli dla Krawczyka trampoliną do sławy. Zadebiutowali w 1963 roku na 3. KFPP w Opolu. W zespole stał się rozpoznawalny, ale wkrótce zdecydował się rozpocząć solową karierę. O kolegach z zespołu do końca życia mówił "bracia i przyjaciele", wielokrotnie też spotykali się na koncertach rocznicowych. Obok Czerwonych Gitar byli najpopularniejszą grupą bigbitową w Polsce. 

Na zdjęciu z Trubadurami w latach 70. Od lewej: Marian Lichtman, Krzysztof Krawczyk, Sławomir Kowalewski i Ryszard Poznakowski.
Krzysztof Krawczyk przyszedł na świat 8 września 1946 roku w Katowicach. Obdarzony barytonowym głosem już od młodzieńczych lat wyróżniał się wokalnie na tle swoich kolegów. Jego ojciec, January, był śpiewakiem operowym, a matka - Lucyna - aktorką.
Krzysztof Krawczyk był znany z wielu duetów. Począwszy od Andrzeja Piasecznego, Krawczyk nagrywał z niemal wszystkimi najpopularniejszymi polskimi muzykami - od Macieja Maleńczuka przez Marylę Rodowicz, Katarzynę Nosowską czy Muńka Staszczyka. 

Na zdjęciu podczas "Kolęd w Polsacie" w 2006 roku.
+8

W kościele nie zabrakło najbliższych - na mszy pojawili się Ewa Krawczyk i menedżer wokalisty Andrzej Kosmala, a także syn piosenkarza Krzysztof Igor Krawczyk i jego mentor, znany z grupy Trubadurzy - Marian Lichtman.

Jeszcze przed mszą na cmentarzu w Grotnikach przy grobie Krawczyka pojawili się Krzysztof junior i Marian Lichtman. Nagranie z tego momentu pojawiło się na facebookowym profilu tego drugiego, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak obecnie wygląda grób piosenkarza.

Krzysztof Krawczyk był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą miłością była Grażyna Adamus, z którą rozwiódł się, gdy wdał się w romans z wokalistką Amazonek Haliną Żytkowiak (to z nią ma syna Krzysztofa). Ten związek ostatecznie też nie przetrwał próby czasu, a wokalista związał się ze swoją obecną żoną Ewą Krawczyk (byli ze sobą prawie 40 lat).
Krzysztof Krawczyk poznał młodszą o 13 lat Ewę Trylko w 1982 r. - za jej namową udał się na mszę do kościoła w Chicago i stał się od tego momentu osobą ponownie wierzącą. Trzy lata później wzięli ślub.

Ukochana "Ewunia" była miłością jego życia, choć związek przeszedł poważny kryzys.
"Nigdy nie byłam jego fanką. W telewizorze wydawał się gruby, mały, no i tak jakoś jedno oko miał dziwne, wyglądało jak sztuczne. Ale jak zobaczyłam go na żywo, pomyślałam: 'Co za ciacho. I jak śpiewa!'" - wspominała Ewa Krawczyk swoje pierwsze spotkanie z przyszłym mężem.
Nie wszyscy pamiętają, że Krzysztof Krawczyk i Ewa Krawczyk w 2002 r. zdecydowali się na rozwód!

"Daliśmy się ponieść emocjom. Bo to są nasze słowiańskie, niepokorne charaktery. Sytuacja została doprowadzona do takiego absurdu, że myśmy sobie na złość wzięli rozwód. Na dodatek źli ludzie wzięli w tym udział" - opowiadał później Krawczyk.

Według artysty ktoś spreparował zdjęcia, które pokazywały, że zdradza żonę z inną kobietą.
+6

Krzysztof Krawczyk - kiedy powstanie pomnik przy grobie?

Krzysztof Krawczyk został pochowany na cmentarzu w Grotnikach, gdzie regularnie przy jego grobie pojawiają się fani, chcący oddać hołd swojemu idolowi. Na razie wciąż nie powstał kamienny postument, gdyż rodzina nie doszła do porozumienia w sprawie kształtu pomnika.

Zobacz zdjęcia grobu Krzysztofa Krawczyka w Grotnikach
Zobacz zdjęcia grobu Krzysztofa Krawczyka w Grotnikach
Zobacz zdjęcia grobu Krzysztofa Krawczyka w Grotnikach
Zobacz zdjęcia grobu Krzysztofa Krawczyka w Grotnikach
+5

"Krzysztof to artysta, w jego przypadku standardowy grobowiec to za mało, by go należycie uhonorować. Wciąż szukamy pięknego projektu" - zdradził w "Fakcie" ksiądz Piotr Turek.

Krzysztof Krawczyk (1946 - 2021)
Krzysztof Krawczyk (1946 - 2021)
Krzysztof Krawczyk (1946 - 2021)
Krzysztof Krawczyk (1946 - 2021)
+18
INTERIA.PL/Fakt
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas