Kraków na wiosnę. Dlaczego warto się tam wybrać?

Miasto królów Polski przyciąga turystów przez cały rok. Oprócz niezwykłych muzeów i świetnych knajp, które wyrastają na krakowskich uliczkach jak grzyby po deszczu, do miasta przyciągają również liczne wydarzenia kulturalne. Z jakich powodów warto odwiedzić Kraków wiosną?

35. PAKA

Każdy lubi czasem się uśmiechnąć. W krakowskich klubach nie brakuje wydarzeń dla amatorów kabaretu czy stand-upu. Właśnie w tym mieście, w 1985 roku powstał legendarny ogólnopolski przegląd kabaretów PAKA. To dzięki temu wydarzeniu Polacy mieli okazję poznać większość wybitnych artystów rodzimej sceny kabaretowej, którzy także dziś potrafią rozbawić do łez.

Do niedawna impreza organizowana była w słynnej, "klimatyzowanej sali" Rotunda. Tegoroczna edycja, ze względu na stałe zamknięcie klubu, odbędzie się w budynku Nowohuckiego Centrum Kultury w dniach 11-14 kwietnia. Twórcy jubileuszowej, 35. edycji dołożyli jednak wszelkich starań, by jak najlepiej oddać klimat starej, dobrej PAKI, podejmując się oficjalnej rekonstrukcji Rotundy w murach NCK. W programie oprócz konkursu przewidziano improwizacje, pojedynki kabaretowe, a także wieczór stand-upu. Na najlepszych artystów po raz pierwszy czekają wyjątkowe statuetki - Złote Suchary 2019.

Boiler Room

Życie nocne w stolicy Małopolski potrafi zadowolić nawet najbardziej wybrednych imprezowiczów. Gdy zachodzi zmrok, kluby, puby i restauracje pękają w szwach. Oprócz zwykłych barów popularne są również miejsca tematyczne. Nie brakuje knajp dla miłośników planszówek, fantastyki, angielskiego futbolu czy motoryzacji. Do Krakowa przyciągają ludzi również liczne koncerty, a także...Boiler Room.

Audiofilom nie trzeba tłumaczyć co kryje się za tymi słowami, a tym, którym na myśl przychodzą wyłącznie hydrauliczne skojarzenia, należy się kilka słów wyjaśnień. Boiler Room x True Music to cykl międzynarodowych imprez dla fanów elektronicznego brzmienia. Wydarzenie łączy miłośników różnych nurtów, a wszyscy artyści występują na żywo. Co więcej, wszyscy artyści są "live" nie ze sceny, a z didżejki umieszczonej w centrum całej akcji. To sprawia, że kontakt z twórcą jest niezwykle bliski.

W tym roku miłośnicy tanecznej muzyki elektronicznej będą mieli okazję na własnej skórze odkryć, jak bardzo wyjątkowa jest ta impreza. Ta jest bowiem częścią wyjątkowej akcji True Music, w ramach której stworzono program wsparcia dla muzyków, którzy nie boją się przekraczać kolejnych barier artyzmu i chcą spełniać swoje marzenia. Przez ostatnie 28 imprez, True Music pomogło ponad 250 artystom, których mogło podziwiać 120 milionów ludzi z ponad setki krajów! Tegoroczna akcja True Music, w ramach której to właśnie w Krakowie odbędzie się kolejny event, wchodzi na wyższy poziom - wspierani będą nie tylko autentyczni artyści, ale również obsługa imprez i przede wszystkim fani, łączący się w ogromną społeczność muzyczną.

W Krakowie 25 kwietnia wystąpi SHXCXCHCXSH - prawdziwi mistrzowie w nieco mrocznych brzmieniach prawdziwego techno. Pochodzący ze Szwecji muzycy nie ukrywają swojej inspiracji naturą Skandynawii, która może i zachwycać, i niepokoić swoją surowością i zmiennością. Innym głośnym występem na pewno będzie Fjaak - wyjątkowy duet (kiedyś trio) Berlińczyków, którzy od paru już lat zdobywają uznanie znawców nawiązywaniem w swojej muzyce do klasyki brytyjskiego breabeatu i mocnego, niemieckiego rave’a z lat 90 - nie da się ukryć, że to jedna z najbardziej energetycznych propozycji w krakowskiej edycji Boiler Roomu!. Oprócz tego w line-upie można znaleźć światowej sławy holenderskiego DJ-a znanego jako Martyn, warszawski duet innowatorów muzyki dub, kryjący się pod nazwą Private Press, a także DJ Olivia - reprezentująca lokalną scenę muzyczną, prezentującą połączenie muzyki lat 80. XX wieku, industrialnego techno i elementów klasycznego syntezatora oraz wave. Całość będzie przebiegała w towarzystwie wytwornych szkockich trunków, a ci, którzy nie będą mogli zjawić się ciałem, będą mieli okazję podziwiać artystów podczas wysokiej jakości transmisji live.

Zachęceni? Nie ma więc na co czekać. Bilety możecie zdobyć na stronie truemusic.pl

Off Camera

Wiosna w Krakowie to także prawdziwa gratka dla kinomaniaków. Off Camera to międzynarodowy festiwal kina niezależnego, jeden z największych w tej części Europy. Między 26 kwietnia a 5 maja stolica Małopolski zmienia się w ogromne kino plenerowe, które przyciąga ludzi z całego świata.

Filmy, wyświetlane w ramach Off Camera to ambitne, poruszające trudne, aktualne kulturowe i społecznie problemy, pochodzące z różnych stron świata produkcje. Oprócz najważniejszej części festiwalu, jaką jest rywalizacja o Krakowską Nagrodę Filmową, imprezie towarzyszą różne inne wydarzenia.

Uczestnicy mają okazję wziąć udział w licznych warsztatach, panelach dyskusyjnych czy wykładach powiązanych ze światem kina oraz konkretnymi sekcjami tematycznymi. Podczas wydarzenia można spotkać mnóstwo znanych aktorów, reżyserów i innych ludzi ze świata filmu. Projekcje, zamiast w wielkich, sieciowych multipleksach, odbywają się w małych, kameralnych salach kinowych, co nadaje całemu festiwalowi niezwykłego klimatu.