Reklama

J.M. Jarre zagra w Gdańsku

Koncert Jeana Michela Jarre'a koncertu w Gdańsku, z okazji obchodów 25. rocznicy Sierpnia '80, ostatecznie odbędzie się! Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w piątek, 8 lipca, a jego stronami są m.in. TVP i Fundacja Gdańska. Koncert odbędzie się jednak dzień wcześniej niż pierwotnie planowano. A na początku sierpnia Jarre przyjedzie do Polski, by spotkać się z polskimi fanami i dziennikarzami.

Stanisław Plakwicz, szef Fundacji Gdańskiej, powiedział, że doszło do zmiany terminu koncertu. Odbędzie się on nie, jak wcześniej planowano, 27 sierpnia, ale dzień wcześniej.

Reklama

"Jarre wykona utwór skomponowany specjalnie z okazji 25. rocznicy strajków sierpniowych. Ma się w nim znaleźć fragment pieśni Jacka Kaczmarskiego Mury. Koncert artysty będzie trwał ok. dwóch godzin" - powiedział Plakwicz.

Fiona Commins, reprezentująca artystę podczas rozmów w Polsce, powiedziała: "Nie chcę zdradzać niespodzianek i niech pozostanie to w rękach Jean-Michela Jarra. Sądzę jednak, że polska publiczność, która tak ceni muzykę artysty, będzie miło zaskoczona i stąd jest to duże wyzwanie dla nas".

"Ze względu na okazję, chcemy stworzyć coś kulturotwórczego. Między innymi dlatego skorzystamy z orkiestry symfonicznej z Gdańska. Oprócz tego będzie mnóstwo elementów charakterystycznych dla Jeana Michela Jarre'a".

Jak ujawniono, artysta nie weźmie za swój występ żadnego honorarium.

"Dla Jean-Michela Jarre'a możliwość wystąpienia w miejscu, gdzie rodziła się europejska demokracja, jest najbardziej właściwym sposobem uczczenia tej rocznicy" - powiedziała Fiona Commins.

Koncert Jarre'a odbędzie się na terenie Stoczni Gdańskiej. Przewiduje się, że obejrzy go ok. 100 tys. osób.

"O skali tego wydarzenia może świadczyć też fakt, że już 11 sierpnia do Gdańska przyjedzie z Francji 111 osób, które do dnia koncertu będą zajmować się na miejscu produkcją koncertu. Sprzęt przywieziony zostanie w 34 ciężarówkach" - podkreślił prezes Fundacji Gdańskiej.

Koncert Jarre'a będzie transmitowany na żywo przez TVP.

Przypomnijmy, że negocjacje w sprawie koncertu w Stoczni Gdańskiej trwały od blisko roku. Główną przeszkodą pozostawały sprawy finansowe - Agencja Kontakt, producent koncertu, nie mogła dogadać się z TVP, która chciała transmitować całe wydarzenie i miała je współfinansować. W tym tygodniu Agencja wycofała się z ostatecznie organizowania koncertu Jarre'a.

W tej sytuacji, chcąc ratować sytuację, do rozmów włączyli się organizatorzy obchodów 25-lecia powstania "Solidarności".

Przy okazji potwierdzono, iż planowana pierwotnie na czerwiec promocyjna wizyta Jarre'a z Polsce, ostatecznie dojdzie do skutku 3 sierpnia. Tego dnia muzyk spotka się z polskimi fanami i dziennikarzami.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: TVP | koncert | Gdańska | Jean Michel Jarre

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje