Izabela Trojanowska na zdjęciu sprzed 45 lat. "Nie do wiary. Inna osoba"

Izabela Trojanowska dała się ponieść nostalgii i opublikowała na Facebooku zdjęcie sprzed 45 lat. "Do dziś piękna" - piszą w komentarzu jej fani.

Izabela Trojanowska pokazała zdjęcie sprzed 45 lat
Izabela Trojanowska pokazała zdjęcie sprzed 45 latPawel WodzynskiEast News

Izabela Trojanowska (posłuchaj!) przez lata była symbolem seksu, choć nigdy nie zgodziła się wystąpić nago przed kamerą. 67-letnia dziś wokalistka i aktorka ma na koncie role w serialach "Klan" (od 1997 r. gra Monikę Ross-Nawrot), "Kariera Nikodema Dyzmy", "07 zgłoś się" czy "Blisko, coraz bliżej".

Trojanowska jest także piosenkarką. Debiutowała w 1971 roku podczas Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie. Nagrodę im. Maksymiliana Kolbego za wykonanie pieśni "Jeszcze uboga, a już łaską tknięta" i "Za polami krzyż u wsi", wręczał jej sam Karol Wojtyła.

Izabela Trojanowska: Lubię obiecywać sobie różne rzeczyTV Interia

Największym przebojem Trojanowskiej, jest zdecydowanie utwór "Wszystko, czego dziś chcę", który do dziś doczekał się wielu przeróbek, np. Brodki, czy grupy Dick4Dick.

Muzyczny dorobek płytowy Trojanowskiej zamyka album "Na skos" (2016), z kompozycjami Jana Borysewicza, lidera Lady Pank, do tekstów Wojciecha Byrskiego (m.in. Ira, Lady Pank, Bracia, De Mono, Natasza Urbańska, Ania Wyszkoni, Maciej Balcar).

Dick4Dick - Wszystko czego dziś chcę

Izabela Trojanowska na zdjęciu sprzed 45

Izabela Trojanowska przypomniała fanom początki swojej kariery i opublikowała zdjęcie sprzed 45 lat.

Fotografia z 22-letnią wtedy gwiazdą, trafiła na okładkę Magazynu Ilustrowanego "Przyjaźń" w 1977 roku.

"Cały czas piękna", "Prześliczna dziewczyna", "Nie tuzinkowa" - piszą dani Trojanowskiej.

Izabela Trojanowska - "Wszystko czego dziś chcę"

To dzięki występowi w "Strachach" zawdzięcza nawiązanie współpracy z Budką Suflera, która katapultowała ją na szczyty popularności. Pod koniec lat 70. grupa z Lublina współpracowała z Anną Jantar, ale ten etap przerwała tragiczna śmierć wokalistki. Szykowaną dla Jantar piosenkę "Tyle samo prawd, ile kłamstw" ostatecznie zaśpiewała właśnie Trojanowska. Był to pierwszy z jej wielkich przebojów.
Kolejnym sukcesem był występ na festiwalu w Opolu z piosenką "Wszystko czego dziś chcę". Po przebojowych singlach przyszedł czas na dwupłytową EP-kę, a wszystkie osiem utworów napisanych dla Trojanowskiej przez duet Romuald Lipko (muzyka) - Andrzej Mogielnicki (teksty) zostało zebranych na debiutanckim albumie "Iza" (1981 r.).

W nagraniach wokalistkę wsparli muzycy Budki Suflera (oprócz klawiszowca także m.in. ówczesny gitarzysta zespołu Jan Borysewicz, późniejszy lider Lady Pank). Płyta "Iza" została zamówiona w nakładzie blisko miliona egzemplarzy, jednak z przyczyn technicznych na rynek trafiło zaledwie 50 tys. kopii oraz kaseta magnetofonowa. Samych singli promujących album sprzedano ponad 300 tys. sztuk.

(na zdjęciu z Felicjanem Andrzejczakiem)
Wokalistka z mężem (Markiem Trojanowskim) zdecydowała na emigrację - po kilku latach osiadła w Berlinie Zachodnim. Polska prasa w latach 80. pisała o Trojanowskiej albo bardzo źle, albo wcale. "Uwaga! TVN" w 2005 r. przypomniała o plotce mówiącej o tym, że grała w niemieckich filmach porno. Oburzona Trojanowska miała zaoferować milion marek dla tego, kto dostarczy jej kasety z jej rzekomym udziałem w filmach dla dorosłych. Nigdy do tego nie doszło. Pod koniec lat 80. powstał przeznaczony na europejski rynek anglojęzyczny materiał "Izabela Trojanowska" (wydany także pod tytułem "Independence"), ale nie odniósł on sukcesu. 

Na dobre na scenę powróciła w pierwszej połowie lat 90. u boku Budki Suflera na trasie z okazji 20-lecia zespołu. W 1996 r. wydała także płytę "Chcę inaczej" z pomocą kompozytorów grupy Bajm: Adamem Abramkiem i Pawłem Sotem.
Pomocną dłoń do Izy wyciągnęli muzycy grupy Stalowy Bagaż z gitarzystą Aleksandrem Mrożkiem (wcześniej m.in. Nurt, Dwa Plus Jeden, Porter Band) na czele. Z tym zespołem Trojanowska powróciła na festiwal w Opolu w 1981 r. z kolejnym przebojem - "Pieśń o cegle". 

W nagraniu płyty "Układy" (1982 r.) poza muzykami Stalowego Bagażu udział wziął także m.in. wspomniany wcześniej Jan Borysewicz. Teksty ponownie napisał Mogielnicki, który był przeciwnikiem wyrzucenia wokalistki z Budki. W połowie 1982 r. Trojanowska zarejestrowała album "Pożegnalny cyrk" z Tadeuszem Nalepą, który - w związku z krytyką stanu wojennego - zatrzymała cenzura. Ostatecznie płyta ukazała się dopiero po 11 latach.
+8

Czytaj także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}