Reklama

Eurowizja: Chcesz wiedzieć kto wygra?

Tylko godziny dzielą nas od finałowego koncertu Konkursu Piosenki Eurowizja 2006 w Atenach. Już od zakończenia półfinałowego show fani i dziennikarze zastanawiają się, kto tym razem zwycięży.

Niestety, i w tym roku nie będziemy się mogli emocjonować występem naszego reprezentanta w finale - podobnie jak przed rokiem Ivan i Delfin, tak i teraz Ich Troje nie przebrnęli przez wstępną selekcję.

Reklama

Oprócz notowań bukmacherskich i różnego rodzaju ankiet fanów Eurowizji, pojawiły się także... naukowe przewidywania co do zwycięzcy tegorocznego Konkursu. W Glasgow w Szkocji powstał specjalny program komputerowy, który na podstawie wszystkich dotychczasowych Eurowizji na zwycięzcę projektuje reprezentującego Bośnię i Hercegowinę Hari Mata Hariego i piosenkę "Lejla".

Derek Gatherer, szef zespołu, który opracował rzeczony program stwierdził, że na wyniki mają wpływ miejsca, w których odbywają się Konkursy, a zwłaszcza regiony jak Bałkany, Skandynawia czy państwa Nadbałtyckie.

Co ciekawe, do podobnych wniosków doszli austriaccy programiści, którzy po komputerowej selekcji stwierdzili, że w 2006 roku zwycięży "wesoła popowa piosenka" w wykonaniu mężczyzny z Europy Zachodniej. I wszystko by się zgadzało, gdyby nie ta geografia...

Patrząc jednak na nowoczesną historię Konkursów trzeba stwierdzić, że ma się ona nijak do wspomnianych wyżej komputerowych symulacji. Od 1975 roku aż 70 procent zwycięzców Eurowizji to kobiety lub zespoły, które w swoich szeregach mają wokalistki. A aż połowa wszystkich zwycięzców to solowe piosenkarki!

Solowym wokalistom udał się przez ostanie 30 lat przełamać ten istny monopol tylko trzykrotnie. Dokonali tego Irlandczyk Johnny Logan (w 1980 i 1987) i Włoch Toto Cotugno. Dodajmy, że przez ostatnie kilka lat tylko dwukrotnie zwycięskie piosenki śpiewali mężczyźni: w 2000 i 2001 były to duety panów, odpowiednio Olsen Brothers (Dania) i Tanel Padar & Dave Benson (Estonia).

Zobacz galerię zdjęć z próby przed finałemcentrum olimpijskiego, w którym odbywa się Eurowizja.

Zobacz galerię zdjęć z próby, przeprowadzonej na dzień przed półfinałem! Zapraszamy także do naszej galerii z fotografiami fanów Eurowizji.

Artur Wróblewski, Ateny

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: piosenki | galeria | eurowizja | kto | Eurowizja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje