Reklama

Reklama

Eurowizja 2023: Ważne zmiany w systemie głosowania. Co się zmieniło?

Grupa Referencyjna Konkursu Piosenki Eurowizji poinformowała o zmianach w systemie głosowania. Co zmieni się od przyszłego roku?

Grupa Referencyjna Konkursu Piosenki Eurowizji poinformowała o zmianach w systemie głosowania. Co zmieni się od przyszłego roku?
Eurowizja 2022 odbyła się w Turynie /Daniele Venturelli/Daniele Venturelli/WireImage /Getty Images

Przypomnijmy, że tegoroczny, 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Turynie we Włoszech. Zwycięzcą została ukraińska grupa Kalush Orchestra (posłuchaj!). Po tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rzucił hasło, by przyszłoroczny konkurs odbył się w zniszczonym na skutek ataków rosyjskich wojsk Mariupolu.

Ostatecznie organizująca konkurs Europejska Unia Nadawców (EBU) podjęła decyzję, że w 2023 r. uczestników podejmie Wielka Brytania (reprezentujący ten kraj Sam Ryder w Turynie zajął drugie miejsce). Ostatecznie spośród kilku miast-kandydatów do organizacji wybrano Liverpool.

Reklama

Eurowizja 2023 i disco polo? Skolim potwierdza swój udział!

Eurowizja 2023: Ważne zmiany w systemie głosowania. Co się zmieniło?

Grupa Referencyjna Konkursu Piosenki Eurowizji poinformowała o zmianach w systemie głosowania. Jedną z najważniejszych zmian jest całkowite oddanie wyboru finalistów publiczności konkursu. 

Jury nie będzie mogło głosować podczas półfinałów Eurowizji. Ma to związek z tegorocznym skandalem, podczas którego grupa państw (także Polska) miała głosować na siebie nawzajem.

Eurowizja 2022: Jest oficjalne stanowisko EBU w sprawie manipulacji podczas głosowania

Tak jak do tej pory, swoje głosy oddadzą mieszkańcy krajów uczestniczących w konkursie, natomiast jeden dodatkowy komplet punktów (1-8, 10 i 12 punktów) oddadzą pozostali mieszkańcy świata za pomocą głosowania online. Nie wiadomo, czy dotyczy to także Rosji i pozostałych sankcjonowanych krajów. Pełna lista państw, które będą mogły oddać głos zostanie ujawniona wkrótce.

Nie zmienią się zasady głosowania w finale Eurowizji - w tym przypadku głosy odda publiczność oraz jury.

Eurowizja 2023 - kto z Polski?

Do tej pory swój udział w Eurowizji 2023 zapowiedziały 33 kraje, w tym Polska. Nasz reprezentant zostanie wyłoniony 26 lutego 2023 r. w preselekcjach TVP.

Zainteresowanie udziałem w eliminacjach wyrazili m.in. Natasza Urbańska, Iwona Węgrowska, Maja Hyży, Kuba Szmajkowski i Marie, choć na razie często są to nieoficjalne informacje.

Swój udział zapowiedział za to Skolim, czyli Konrad Skolimowski.

"Taaaak. To już postanowienie i zgłaszamy się z #KissMeBaby. Z Wami to na koniec świata moi FANI" - napisał wokalista disco polo i aktor znany z roli Patryka Jezierskiego w serialu "Barwy szczęścia".

Zenon Martyniuk na Eurowizji 2023? Druga opcja to Marcin Miller

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy