Reklama

Reklama

Eurowizja 2022: TVP sensacyjnie zmienia zasady! Kiedy poznamy reprezentanta Polski?

Kolejne zaskakujące informacje wokół wyboru polskiego reprezentanta na Eurowizję! Jastrząb Post podał, że wyboru nie dokona ostatecznie wewnętrzna komisja TVP, ale że odbędą się publiczne preselekcje, a nazwisko poznamy w lutym po specjalnym koncercie. Co się zmieni i kto weźmie udział?

Kolejne zaskakujące informacje wokół wyboru polskiego reprezentanta na Eurowizję! Jastrząb Post podał, że wyboru nie dokona ostatecznie wewnętrzna komisja TVP, ale że odbędą się publiczne preselekcje, a nazwisko poznamy w lutym po specjalnym koncercie. Co się zmieni i kto weźmie udział?
Jacek Kurski będzie niezadowolony? /Andrzej Iwańczuk /Reporter

Pierwotnie informowano, że wyboru polskiego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 dokona wewnętrzna komisja TVP. Utwory do preselekcji można było zgłaszać do 20 listopada 2021 r.

5-osobowa komisja ekspertów miała wskazać najpierw od 3 do 15 najlepszych opcji; każdy juror miał przy tym prawo do dodania jednej kandydatury spoza zgłoszeń. Uczestnicy drugiego etapu mieli być ocenieni przez każdego eksperta w skali od 1 do 10, a piosenka z najlepszym wynikiem miała reprezentować Polskę w Turynie we Włoszech.

Początkowo werdykt mieliśmy poznać nie później niż 2 stycznia 2022 roku. Wiele osób spekulowało, że nazwisko reprezentanta padnie ze sceny Sylwestra Marzeń z Dwójką w Zakopanem. Niemal w ostatniej chwili termin ogłoszenia zwycięzcy został przesunięty na 15 stycznia, a TVP tłumaczyła to dużym zainteresowaniem.

Reklama

Eurowizja 2022: Kto pojedzie z Polski?

Teraz Jastrząb Post, powołując się na osobę związaną z telewizją publiczną, podaje, że TVP całkowicie zmienia zasady, a wybór reprezentanta na Eurowizję 2022 dokona się podczas koncertu preselekcyjnego. Podobnie było dwa lata temu, wówczas Alicja Szemplińska (sprawdź!) wygrała w programie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020" (ostatecznie konkurs został odwołany z powodu pandemii koronawirusa).

"TVP w połowie lutego szykuje koncert preselekcyjny z udziałem 10 kandydatów. Wśród nich nie zabraknie faworytów internautów: Krystiana Ochmana (zobacz!), Ani Byrcyn i Darii Marx" - mówi w rozmowie z Jastrząb Post anonimowy informator.

Według tych informacji, zwycięską piosenkę wybierze komisja złożona z osób związanych z polskim rynkiem muzycznym, ale swój głos będą mogli oddawać również widzowie. Na razie TVP nie odniosła się do tych rewelacji - na oficjalnej stronie stacji o Eurowizji w ostatniej wiadomości czytamy, że laureat preselekcji zostanie ogłoszony 15 stycznia.

Wspomniane nazwiska są od pewnego czasu wymieniane w gronie faworytów, szczególnie Krystian Ochman (zwycięzca 11. edycji "The Voice of Poland" w drużynie Michała Szpaka) oraz Daria - wokalistka znana jest także jako Daria Marx (naprawdę nazywa się Daria Marcinkowska). Widzowie TVP mogą ją pamiętać z 10. edycji "The Voice of Poland" (odpadła na etapie bitew). Ostatnio coraz częściej pojawia się na antenie TVP - wystąpiła m.in. w programie "You Can Dance. Nowa generacja" oraz na scenie Sylwestra Marzeń z Dwójką.

Z kolei Ania Byrcyn to finalistka 11. odsłony "The Voice of Poland" - we wrześniu 2021 r. podbiła scenę festiwalu w Opolu, wygrywając w konkursie Debiuty.

Wcześniej pojawiały się takie nazwiska, jak Kuba Szmajkowski, Karolina Stanisławczyk, Siostry Szczepańskie, Oscar Jensen, Michał Gabor, Anna Cyzon, Łzy, Unmute, So So, Juliet Daisy & Duplox, Voytek Soko Sokolnicki czy Mauer.

Eurowizja 2021: zaskakujący wybór reprezentanta

W 2021 roku na Eurowizji reprezentował Polskę Rafał Brzozowski, który nie awansował do finału. W półfinale, w którym występował, zajął 14. miejsce (na 17. miejsc). W mediach spekulowano wówczas, kto zadecydował o wybraniu go na reprezentanta. W marcu 2021 roku TVP wydało oświadczenie, w którym można przeczytać, że wybór "miał charakter czysto ekspercki i odbywał się wyłącznie w oparciu o ocenę atrakcyjności zgłoszonych utworów".

Odpowiedzialny był za to "zespół ekspertów Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy, którzy oceniali wyłącznie piosenkę, a nie jej wykonawcę", nie wiadomo jednak, kto wchodził w skład tego zespołu, a Telewizja Polska odmówiła odpowiedzi.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL