Reklama

Deep Purple: Kto zasłużył na Rockandrollowy Salon Sław?

Decyzja o wprowadzeniu Deep Purple do Rockandrollowego Salonu Sław ucieszyła fanów zasłużonej formacji, ale okazuje się, że to dopiero początek komplikacji.

Ian Paice (Deep Purple) w akcji

Przypomnijmy, że właśnie ogłoszono pięciu nowych członków, którzy w kwietniu 2016 r. oficjalnie zostaną wprowadzeni do Rockandrollowego Salonu Sław. Obok Deep Purple są to Cheap Trick, Chicago, Steve Miller oraz hiphopowa formacja N.W.A.

Reklama

Rockandrollowy Salon Sław mieści się w Cleveland w stanie Ohio ze względu na statystykę wskazującą, że właśnie z tego miejsca pochodzi najwięcej muzyków rockowych. Muzeum gromadzi memorabilia związane z historią rocka - gitary, ubrania, oryginalne maszynopisy słynnych piosenek upamiętniające najważniejsze osobistości muzyki rockowej. Co roku grono wyróżnionych artystów powiększa się.

Działająca od 1968 roku grupa Deep Purple przez lata kilkakrotnie zdążyła zmienić skład - od początku do teraz gra jedynie perkusista Ian Paice. Nic więc dziwnego, że to on ma najwięcej wątpliwości co do decyzji szefów Salonu Sław.

"Nie ma znaczenia, czy się było w zespole na jedną czy dwie płyty; każdy w zespole przysłużył się do tego, że wciąż tu jesteśmy" - podkreśla Paice.

"Wszyscy ci ludzie, od samego początku do obecnego składu, pomogli doprowadzić Purple do tego, że jest to całość, która sprawia radość ludziom na całym świecie. Ja bym tego tak nie robił - wybierając jednych kosztem innych" - mówi z żalem perkusista.

Do Rockandrollowego Salonu Sław w barwach Deep Purple zostaną przyjęci Ian Gillan, Roger Glover i Ian Paice (obecny skład), Ritchie Blackmore (gitarzysta w latach 1968-75 i 1984-93), Rod Evans (wokalista pierwszego składu - 1968-69), wokalista David Coverdale i śpiewający basista Glenn Hughes (tzw. Mk III i Mk IV - lata 1973-76) oraz zmarły w 2012 r. klawiszowiec Jon Lord (grający w zespole od początku do 2002 r.). Tym samym nie załapią się grający w zespole od 2002 r. gitarzysta Steve Morse i klawiszowiec Don Airey, a także Nick Simper (basista pierwszego składu), nieżyjący gitarzysta Tommy Bolin (Mk IV 1975-76), wokalista Joe Lynn Turner (Mk V - 1989-91) i gitarzysta Joe Satriani (Mk VI - 1993-94).

Pytany o ewentualną obecność Ritchiego Blackmore'a na uroczystości Ian Paice mówi, że nie postawiłby na to pieniędzy, jednocześnie przyznając, że gitarzysta potrafi "zdezorientować".

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Deep Purple | Rock and Roll Hall of Fame

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje