Czy przebojem AC/DC można wyleczyć raka?

Naukowcy z Australii odkryli, że przebój AC/DC "Thunderstruck" może pomagać w walce z rakiem. W jaki sposób?

Muzyka AC/DC ma wspomagać leczenie raka

Według naukowców z Uniwersytetu Australii Południowej muzyka rockowego zespołu pomaga w chemioterapii. Dokładniej rzecz biorąc wspomaga ona na lepsze działanie leku o nazwie Camptothecin.

Reklama

Wibracje, jakie wytwarzane są przez muzykę, tworzą specjalna powłokę mikrokapsułek, w których dostarczany jest lek do organizmu. Dzięki temu znacząco wzrasta skuteczność stosowanego medykamentu.

Profesor Nico Voelcker o odkryciu opowiada następująco:

"Mikrocząsteczki są porowate, zupełnie jak gąbka. Można wypełnić je lekiem, ale chcemy również zapobiec jego ucieczce. Do tego potrzebna jest powłoka na całej powierzchni cząstki. Do tej pory potrafiliśmy sprawić, że była ona osłonięta tylko z jednej strony" - wyjaśnia naukowiec.

"Wpadliśmy na pomysł wykorzystania głośników. Z nich puściliśmy piosenkę, która wprawi, że mikrocząsteczka będzie wibrować w górę i w dół. Chaotyczne częstotliwości dają dobre wyniki, przez co udaje się wytworzyć jednolitą i całkowitą powłokę" - dodaje Voelcker.

Naukowiec zdradził również jak to się stało, że doszło do wykorzystania przeboju australijskiej grupy. Była to głównie zasługa tytułu.

"Używamy zimnej plazmy, zjonizowanego gazu, a przykładem gorącej plazmy jest piorun. Użyliśmy więc 'Thunderstruck', gdyż spodobało nam się powiązanie błyskawicy z plazmą" - podsumował naukowiec.

Utwór AC/DC na razie używany był tylko przy chemioterapii, chociaż uczeni są przekonani, że metoda ta będzie pomocna również przy lekach na inne choroby.

Warto wspomnieć, że walkę z nowotworem płuc wygrał Malcom Young. Niestety muzyk i tak musiał odejść z zespołu, gdyż w 2014 roku udar mózgu doprowadził go do demencji.

Obecnie AC/DC szukają zastępstwa dla Briana Johnsonsa, który musiał zrezygnować z trasy koncertowej zespołu ze względu na groźbę całkowitej utraty słuchu. Według nieoficjalnych informacji tymczasowo zastąpić go ma Axl RoseGuns N'Roses.

Utwór "Thunderstruck" pochodzi z płyty "The Razor's Edge" z 1990 roku.

Dowiedz się więcej na temat: AC/DC

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje