Buena Vista Social Club powraca: "Lost and Found" z niepublikowanymi nagraniami

Wydana pod koniec marca płyta "Lost and Found" zawiera niepublikowane wcześniej utwory z pamiętnej sesji w Hawanie z udziałem kubańskich sław. Za wybór i mastering odpowiadał oryginalny skład producentów bestsellerowego albumu.

Compay Segundo zmarł w 2003 roku w wieku 95 lat
Compay Segundo zmarł w 2003 roku w wieku 95 latPolaris ImagesEast News

"Lost and Found", poza niepublikowanymi nagraniami z sesji pod okiem Rya Coodera, to także fragmenty koncertów z udziałem m.in. Ibrahima Ferrera, Rubéna Gonzáleza, Compaya Segundo czy Omary Portuondo.

Nagrodzony Grammy album "Buena Vista Social Club" kupiło niemal 10 milionów fanów, ogromnym sukcesem cieszył się też film Wima Wendersa prezentujący koncertowe życie muzyków z Hawany.

Z inicjatywy oficyny World Circuit przez siedem dni w kubańskiej stolicy zebrali się wówczas weterani złotej ery kubańskiej muzyki. Niektórzy, za sprawą tego projektu, wrócili do muzykowania po latach przerwy, by - niespodziewanie - w podeszłym wieku zyskać światową sławę.

Album "Lost and Found" promuje kompozycja "Macusa" - klasyczna pieśń z udziałem Compaya Segundo i Eliadesa Ochoa - duetu, który firmował też najsławniejszy dotychczas kawałek z sesji "Chan Chan", a także Ibrahima Ferrera i rozbudowanej sekcji rytmicznej. Piosenkę nagrano w hawańskim Egrem Studio podczas oryginalnej sesji w 1996 roku.

"Przez wiele lat ludzie zasypywali nas pytaniami, czy są jakieś nieznane materiały z legendarnej sesji" - mówi Nick Gold, właściciel World Circuit. "Wiedzieliśmy, że w archiwum jest trochę piosenek, ulubionych przez muzyków, ale z różnych przyczyn wcześniej nie było okazji, by to sprawdzić. Gdy w końcu postanowiliśmy przejrzeć materiał, byliśmy zaszokowani, jak wiele wspaniałej muzyki pozostało".

Eliades Ochoa, gitarzysta i wokalista z legendarnego składu, mówi: "Buena Vista Social Club pojawiło się w odpowiednim momencie. To hołd dla Kubańczyków, kubańskiej muzyki oraz wybitnych weteranów sceny i ich indywidualnych historii. Uczestnictwo w tym projekcie napawa mnie dumą i szczęściem".

Buena Vista Social Club - Macusa (feat. Eliades Ochoa, Compay Segundo)
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas