Reklama

Reklama

Anna Maria Jopek kończy 45 lat

"To, co robię, jest skierowane do szczególnego, raczej wyrafinowanego słuchacza i nigdy nie będzie aż tak popularne" - tak Anna Maria Jopek opowiadała o swojej płycie "Secret" z 2002 roku. Wokalistka nigdy nie dążyła do zdobycia sławy za wszelką cenę. Mimo to, wydawane przez nią albumy cieszyły się sporym zainteresowaniem, co przekładało się na dobre wyniki sprzedażowe. Piosenkarka i kompozytorka wiele razy została również doceniona za granicą. 14 grudnia artystka obchodzi 45. urodziny.

Anna Maria Jopek (urodzona 14 grudnia 1970 roku) to wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Zdobyła dyplom na Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie fortepianu. Studiowała również jazz w Manhattan School of Music w Nowym Jorku.

W 1997 roku reprezentowała Polskę na konkursie Eurowizji z piosenką "Ale jestem". Artystka zajęła ostatecznie 11. miejsce i - jak sama przyznała w późniejszych wywiadach - po konkursie rozdzwoniły się telefony z propozycjami podpisania profesjonalnego kontraktu.

Reklama

Krótko po Eurowizji na rynek trafił debiutancki album Jopek nazwany "Ale jestem", który pokrył się złotem. Równie dużą popularnością cieszyły się płyty: "Szeptem" (1998 r.) oraz "Jasnosłyszenie" (1999 r.).

Sporą popularność zyskały również płyty "Nienasycenie" i "Upojenie". Ta druga powstała we współpracy z amerykańskim gitarzystą Pathem Methenym i uznawana jest za najważniejsze dzieło w dorobku artystycznym wokalistki.

W tym samym roku co "Upojenie" na rynku pojawił się drugi anglojęzyczny album studyjny wokalistki - "Secret". Początkowo miał trafić do sprzedaży tylko na rynki zagraniczne, jednak ze względu na najwierniejszych fanów Jopek ostatecznie płyta pojawiła się również w Polsce.

W 2007 roku wydano album "ID", który Anna Maria Jopek stworzyła we współpracy ze swoim mężem Marcinem Kydryńskim. Wokalistka, jak i Kydryński, przeżyli w trakcie prac nad płytą ciężkie chwile, gdyż obojgu artystom zmarli ojcowie (tenor Stanisław Jopek oraz dziennikarz i publicysta Lucjan Kydryński). Album zadedykowano zmarłym bliskim.

Na kolejny materiał Jopek trzeba było czekać cztery lata. W 2011 roku ukazały się trzy albumy wokalistki: "Haiku" (nagrany m.in. z japońskim pianistą jazzowym Makoto Ozone), "Sobremesa" z udziałem portugalskich gwiazd (Sara Tavares, Tito Paris, Paulo de Carvalho) oraz "Polanna".

Anna Jopek intensywnie koncertuje poza granicami naszego kraju. Za popularyzację polskiej muzyki na świecie oraz wybitne osiągnięcia artystyczne w 2015 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Występy na całym świecie negatywnie wpłynęły natomiast na życie prywatne wokalistki. Od dawna mówi się o kryzysie w jej małżeństwie. Zarówno Marcin Kydryński, jak i Jopek mówią, że ich życie obecnie nie jest łatwe, gdyż rzadko się widują z powodu częstych rozjazdów. W plotkarskich mediach pojawiały się informacje o domniemanym romansie Jopek z jej kolegą z zespołu Krzysztofem Herdzinem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL