Reklama

Reklama

Martyna Jakubowicz: Ryzykuję

"Okruchy życia" to tytuł płyty sygnowanej nazwą Martyna Jakubowicz i Żona Lota, która ukaże się 15 listopada. "Długo nie było mojej autorskiej płyty" - przyznaje wokalistka i gitarzystka, pamiętana z wielkiego przeboju "W domach z betonu nie ma wolnej miłości".

Ostatni autorski album Martyny Jakubowicz to "Skórka pomarańczy" wydany w 1998 roku. W tej dekadzie pojawiły się za to płyty "Tylko Dylan" z 2005 roku (polskojęzyczne wersje utworów Boba Dylana) i "Te 30-te urodziny" (2008), na której znalazły się piosenki Jakubowicz prezentowane przez innych wykonawców plus dwie premierowe kompozycje jubilatki.

"Wszystko w końcu działo się swoim rytmem i bez pośpiechu. Piosenki z tej płyty powstawały przez wiele lat. Nie wiedziałam do końca, jakie w ostateczności będą, oprócz mglistego zarysu, jaki klimat będzie dla nich właściwy. Wszystko tak naprawdę znalazło swój finał w studiu" - mówi Jakubowicz o płycie "Okruchy życia".

Reklama

"Nie mogę jakoś dołączyć do nurtu radosnej konsumpcji, pełnej podrygiwania w takt cudownych rytmów ymc, ymc, gdzie pokłony bije się pełnemu portfelowi. Nie przemawiają do mnie słowa trendy ani jazzy. Nie lansuję się zbytnio, więc płyta nie jest lanserska. Nie jest też pewnie trendy i nie nabije nam "kabzy", i w związku z tym nie będziemy obrzydliwie bogaci. Nie jest to istotne, bo mieliśmy kupę frajdy, pracując nad nią. Żyjemy w wolnym kraju i mogę sobie pozwolić na swobodną wypowiedź, dlatego płyta jest właśnie taka. Jest to 12 różnych opowieści, stąd i muzyka jest różna. Ryzykuję. Może to jakaś wada i skaza, że nie chcę się zamykać w szufladkach z nazwami. Mam nadzieję, że dla kilku osób nie będzie to miało wielkiego znaczenia. Ważne, aby wibracje były pozytywne" - podkreśla Martyna Jakubowicz.

W nagraniach wokalistce towarzyszyli: Paweł"Muzzy" Mikosz (bas), Przemek Pacan (perkusja), Łukasz Matuszyk (akordeon, instrumenty klawiszowe, aranżacje), Darek Bafeltowski (gitary, mandolina i banjo) oraz gościnnie Marcin Pospieszalski (skrzypce, cymbały rzeszowskie, producent płyty), Thomas Sanchez (przeszkadzajki), Jasiu Gałach (skrzypce), Dawid Kostrzewa (waltornia) i kwartet smyczkowy. Za produkcję nagrań i mastering odpowiadał Wojciech Przybylski.

Nagrań dokonano w RecPublica Studios w Lubrzy (maj-czerwiec) oraz w Studio M1 im. Agnieszki Osieckiej (lipiec-sierpień).

Oto szczegóły płyty "Okruchy życia":

1. Li Bai
2. Niech płonie
3. Ten wieczór spędzę w domu
4. Śpiewam, lecz brak mi słów
5. Mam dary boże
6. Pan Kasa
7. Nie tylko ja jedna
8. Anty-kolęda
9. Co znaczy osobno
10. Awram, ojciec twój
11. Lorca jest snem
12. Handel słowami.

Zobacz teledysk do utworu "Pukając do nieba bram" z płyty "Tylko Dylan"!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy