Reklama

Przystanek Woodstock 2016

Jurek Owsiak: Dyskredytowanie Przystanku Woodstock jest nieludzkie

W czwartek (30 czerwca) w Zielonej Górze odbyła się konferencja Jurka Owsiaka w sprawie przygotowań do Przystanku Woodstock 2016. Głównym tematem były kwestie bezpieczeństwa w związku z przyznaniem festiwalowi statusu imprezy podwyższonego ryzyka.

Zabawa na Przystanku Woodstock 2015

Równo tydzień temu oficjalnie ogłoszono, że 22. Przystanek Woodstock będzie imprezą podwyższonego ryzyka. To oznacza spore zmiany przede wszystkim dla organizatorów. Na konferencji Jurek Owsiak kilkakrotnie mówił o tym, że reprezentujący rząd wojewoda lubuski komunikuje się z nimi przez media.

Reklama

"Gdyby ta decyzja została ogłoszona trzy miesiące temu, to byłoby to prostsze" - podkreślał Owsiak.

"To dla nas nowa sytuacja, ale nasi sponsorzy zdali egzamin" - chwalił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dziękując za ich wsparcie. Nowe ustalenia sprawiły, że o prawie tysiąc osób powiększona została profesjonalna ochrona (tzw. Niebieski Patrol), za pracę której trzeba zapłacić. Przypomnijmy też, że cały teren Przystanku w tym roku będzie ogrodzony, a wejście na teren będzie odbywało się przez 14 bram. Poszerzone zostaną również strefy bez procentów (nie można w nich spożywać alkoholu), które obejmą także teren pod Dużą i Małą Sceną.

"Historia w Stambule [w zamachach z wtorku 28 czerwca zginęło ponad 40 osób] pokazała, że wszystko jest możliwe. Też się boimy terrorystów" - mówił Owsiak, jednocześnie przypominając słowa z wcześniejszego oświadczenia, że podnoszone przez policję ryzyko wystąpienia "przejawów nienawiści na tle narodowościowym, kulturowym, etnicznym czy wyznaniowym" jest podobne do tego, że na Przystanku spadnie śnieg.

W emocjonalnym wystąpieniu odniósł się też do kolejnych niedawnych głosów krytykujących Przystanek i jego zabezpieczenie (m.in. Anita Gargas z Telewizji Republika).

"Dyskredytowanie Przystanku Woodstock jest nieludzkie. Ja patrzę na to emocjonalnie, bo to nasz festiwal. Ale może macie rację, zapraszam was na na dużą scenę i powiedzcie to wprost uczestnikom" - stwierdził szef WOŚP.

Owsiak po raz kolejny też zaapelował do woodstockowiczów, którzy w połowie lipca tłumnie stawią się w Kostrzynie nad Odrą. "Przyjedź i pilnuj! To będzie najpiękniejszy Przystanek" - zapowiedział.

"Wiemy, że ci, którzy zdecydowali o nadaniu statusu podwyższonego ryzyka, nie na muzyce będą się skupiali. Festiwal będzie pod ogromną kontrolą. Dlatego teraz bardzo liczymy na Was - przestrzegajcie naszego regulaminu! Nie targajcie żadnych butli gazowych. Wcześniej przelejcie płyny z opakowań szklanych w opakowania plastikowe. Nie tylko dbajcie o samych siebie, ale także prosimy - reagujcie na każdą próbę łamania prawa, regulaminu, na wszelkiego rodzaju złe zachowanie, które jest niezgodne z filozofią festiwalu" - napisano w oświadczeniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Jesteśmy chyba jedynym festiwalem, który tak dużo, tak głośno i tak skutecznie mówi, że nie tolerujemy żadnych używek, narkotyków. Ja ze sceny mówię: przeżyjcie trzeźwo ten festiwal. Mając 18 lat, to ty decydujesz, czy się napijesz więcej czy mniej piwa. Wyniki na końcu są dla nas bardzo optymistyczne - co roku policja ocenia, że jest to najbezpieczniejsze miejsce w Polsce, co nie zwalnia nas nawet na 5 minut, żeby w czymś poluzować, pofolgować - podkreślał Owsiak w rozmowie z Interią na początku czerwca.

Przypomnijmy, że tegoroczna edycja Przystanku Woodstock odbędzie się nieco wcześniej niż zwykle - w dniach 14-16 lipca, tradycyjnie w Kostrzynie nad Odrą.

Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. Apocalyptica, Tarja Turunen, The Hives, Vintage Trouble, Bring Me The Horizon, Lacuna Coil, Inner Circle, Che Sudaka, Living Colour, Molotov, The Rumjacks, The Dead Daisies, Chemia, Materia, Luxtorpeda, Hey, Piotr Rogucki, Marcelina, CETI, Oberschlesien, DragonForce, Łona & Webber, Skubas, TZN Xenna i Poparzeni Kawą Trzy.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Przystanek Woodstock | Jurek Owsiak