Czy tegoroczna edycja Pol'And'Rock Festival (wcześniej odbywający się pod nazwą Przystanek Woodstock) ponownie zostanie uznana imprezą podwyższonego ryzyka? Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy złożyła wniosek o zaopiniowanie przez policję planu zabezpieczenia festiwalu.
Pol'And'Rock Festival (wcześniej znany pod nazwą Przystanek Woodstock) to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).
Organizująca imprezę Fundacja WOŚP złożyła wniosek o zaopiniowanie przez policję planu zabezpieczenia festiwalu.
"Przygotowane przez nas środki bezpieczeństwa znacząco przewyższają nałożone ustawą standardy i są dostosowane do szczegółowo opracowanej analizy zagrożeń. Mamy 24 lata doświadczenia w organizacji imprezy, a ostatnie dwa lata mierzyliśmy się z opinią policji mówiącą o podwyższonym ryzyku. Festiwal od lat oceniany jest jako najlepiej zabezpieczona impreza tego rodzaju w Polsce. Nie miało miejsce żadne z potencjalnych zdarzeń, które policja wskazywała jako uzasadnienie swojej opinii. Status podwyższonego ryzyka, mówiąc najprościej, nie ma pokrycia w rzeczywistości" - podkreśla Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Pol'And'Rock.
Przypomnijmy, że w ostatnich dwóch latach impreza otrzymała status podwyższonego ryzyka.
"Tegoroczny Festiwal, w zakresie bezpieczeństwa i jego organizacji, będzie sumą naszych wyjątkowych doświadczeń z ostatnich dwóch lat. Najogólniej rzecz biorąc, wszystkiego będzie więcej - toalet, ekip sprzątających czy osób, które w czerwonych, żółtych czy niebieskich koszulkach będą pilnować porządku. Jesteśmy jedynym Festiwalem na świecie, który stworzył swój standard taki jak Centrum Dowodzenia koncentrujące wszystkie służby pracujące na festiwalu. To właśnie tam korzystamy z najnowocześniejszych technologii, jak chociażby interaktywne mapy całego terenu, które pozwalają szybko zlokalizować miejsce wymagające naszej interwencji i wysłanie tam odpowiedniej ekipy Pokojowego Patrolu" - dodaje Jurek Owsiak.
"Mamy doskonale funkcjonujący szpital, którego logistyka jest zbudowana przez nas i może być świetnym przykładem bardzo sprawnego działania 'stacji pogotowia ratunkowego'. Szpital jest świetnie wyposażony w sprzęt i pracują na nim medycy i paramedycy z Polski i z Niemiec. Świetnie dogadujemy się ze służbami profesjonalnymi, takimi jak policja czy straż pożarna a same służby są doskonale oceniane przez festiwalowiczów" - zwraca uwagę Owsiak.
Głównodowodzący Pol'And'Rock przypomina, że przy podwyższonym ryzyku policja wskazywała możliwość zdarzenia o charakterze terrorystycznym.
"Organizator nie otrzymał ze strony służb ani jednej informacji o możliwości wystąpienia tego rodzaju zdarzenia, a także o jego rodzaju, zakresie oraz potencjalnym miejscu wystąpienia. W związku z tym, że na terenach imprez masowych organizowanych w ramach Festiwalu, a także na samym terenie festiwalu nie wystąpiły zdarzenia wypełniające treść art. 3 pkt 5 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, organizator nie nadaje imprezom masowym statusu imprez podwyższonego ryzyka" - czytamy.
Owsiak jednak podkreśla, że w tym roku "wzmożone zostaną działania prewencyjne związane z potencjalnymi zagrożeniami, w tym także zagrożeniami o charakterze terrorystycznym" oraz zapowiedział "znaczne" zwiększenie ilości służb porządkowych.
Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata. Dotychczas ogłoszono, że zagrają m.in. Judas Priest (Wielka Brytania), Goo Goo Dolls (USA), Arch Enemy (Szwecja), Soulfly (USA), In Flames (Szwecja), The Inspector Cluzo (Francja), Booze & Glory (Wielka Brytania), Blues Pills (Szwecja), Big Mountain (USA), You Me At Six (Wielka Brytania), Balkan Beat Box (USA/Izrael), Gojira (Francja), Dubioza Kolektiv (Bośnia i Hercegowina), Alestorm (Szkocja), Alpha Blondy (Wybrzeże Kości Słoniowej), Death By Chocolate (Szwajcaria), YB (Korea Południowa) i przedstawiciele polskiej sceny: Lao Che, Zenek (wokalista dobrze znanej woodstockowiczom grupy Kabanos), Pablopavo, Krzysztof Zalewski, Wojtek Mazolewski z gośćmi (projekt specjalny "Chaos pełen idei"), Big Cyc, Hunter, Czesław Mozil Solo Act, Tides From Nebula, Koniec Świata, Bethel, Bubliczki, Wszyscy Byliśmy Harcerzami, PPNOU oraz Na Górze.
W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu (m.in. Jerzy Górski, Artur Barciś, Jacek Fedorowicz, Chris Niedenthal i Dorota Wellman). Uczestnicy festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.