Reklama

Open'er Festival 2017

Open'er Festival 2017: Dua Lipa - nowa nadzieja brytyjskiego popu

Zaczynała od coverów na Youtube, a obecnie uważa się ją za jedną z najbardziej ciekawych wokalistek pop w Wielkiej Brytanii. Dua Lipa, bo o niej mowa, 1 lipca wystąpi podczas Open'er Festivalu i będzie to jej pierwszy występ w Polsce.

Dua Lipa wystąpi na Open'erze 1 lipca

Dua Lipa urodziła się w 1995 roku w Londynie, a jej rodzice to para imigrantów z Prisztiny. W 2008 roku dziewczyna wróciła do Kosowa, gdzie jej ojciec (były wokalista rockowy) otrzymał tam nową pracę. Dua nie widziała jednak możliwości rozwoju swojej kariery artystycznej na Bałkanach i zapowiedziała rodzicom, że wraca do Wielkiej Brytanii. Początkująca wokalistka miała wtedy zaledwie 15 lat.

Reklama

Jej kariera nie zaczęła się jednak tak, jakby sobie tego życzyła. Dua żyjąc samodzielnie musiała na siebie zarabiać. Została więc kelnerką w nocnym klubie (z tej pracy wspomina m.in. spotkanie Channinga Tatuma i jego żony), a następnie próbowała sił w modelingu. Kariera na wybiegach nie była jej dana. Wszystko ze względu na wygląd Duy.

Wokalistka, która obecnie uważana jest za niezwykle seksowną, nie zrobiła oszałamiającego wrażenia na swoich pracodawcach. Dlaczego? Gdyż w pewnym momencie w agencji stwierdzono, że Brytyjka powinna zrzucić niepotrzebne kilogramy, aby otrzymywać więcej propozycji. 

Dua na to nie przystała, co z perspektywy czasu ocenia jako dobry ruch. "Powodem dla którego myślałam o modelingu była chęć zdobycia kontaktów oraz nawiązania przyjaźni i znajomości, które pozwolą mi się rozwinąć i popchnąć swoją karierę do przodu" - tłumaczyła w rozmowie z "Harper Baazar" Dua.

Nieudana przeszłość modelki miała wpłynąć również na fakt stworzenia przeboju "Blow Your Mind (Mwah)". "Ciężko pracowałam, aby dostać się, gdzie teraz jestem i aby nie stać się produktem, którym inni chcieliby, abym była. Ta piosenka jest o byciu dumnym z siebie" - opowiadała.

Zresztą przygoda z muzyką piosenkarki o albańskich korzeniach również nie zaczynała się zbyt dobrze. W szkole, do której uczęszczała (Sylvia Young Theatre School), usłyszała od nauczycieli, że nigdy nie zostanie piosenkarką, gdyż nie radzi sobie z wysokimi tonami.

Równolegle nastoletnia Dua publikowała covery na swoim kanale na Youtube, m.in. Christiny Aguilery, Robbiego Williamsa i Nelly Furtado. "To w ten sposób wszystko wystartowało. Zaczęłam kontaktować się z różnymi ludźmi, podsyłając im demówki moich utworów, opartych na rożnych stylach, gdyż nie wiedziałam jeszcze, który jest mój" - opowiadała o przygodzie z muzyką Lipa w dokumencie "See In Blue".

Po pukaniu do wielu drzwi jedne z nich się otworzyły. W 2015 roku Dua była po słowie z wytwórnią Warner, a niedługo później wraz z Andrew Wyattem i Emilem Hayniem stworzyła pierwszy singel "New Love". Ze względu na obecność tego drugiego w składzie kompozytorów, Lipa, zupełnie niesłusznie była porównywana do Lany Del Rey. W jej piosenkach znaleźć można dużo więcej elektroniki, a także hiphopowych odniesień, gdyż wokalistka jest wielką fanką gatunku (pierwszy koncert, który zobaczyła to występ Method Mana i Redmana, ponadto jej pierwszą obsesją był 50 Cent, a obecnie chciałby pracować z ASAP Rockym).

Po premierze pierwszego singla kariera ruszyła z kopyta. Kolejne utwory - "Be The One", "Last Dance", “Hotter Thant Hell" i “Blow Your Mind (Mwah)", odniosły sukces w Europie, również w Polsce. W rodzimych rozgłośniach radiowych królował wspomnianych "Be The One", który okazał się być trzecim najpopularniejszym utworem w polskich radiostacjach w 2016 roku. Po  piosenkarka nagrała również utwory z Martinem Garrixem ("Sacred To Be Lonely") i Seanem Paulem ("No Lie").

Co ciekawe, "Be The One", to jedyny utwór z jej debiutanckiej płyty "Dua Lipa", który nie został napisany przez Duę (zrobiła to Lucy Paws). Wokalistka przyznaje, że jej piosenki często inspirowane są jej przeszłości. Najlepszym przykładem jest utwór "Hotter Than Hell", który Dua pisała po wyjściu z toksycznego związku.

Przy okazji promocji płyty wokalistka ruszyła w światową trasę koncertową w trakcie której odwiedzi m.in. Glastonbury, a 1 lipca pojawi się w Gdyni na Open’er Festival. Patrząc na jej popularność w naszym kraju, można spodziewać się gorącego przyjęcia ją przez polską publikę.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Dua Lipa | Open'er Festival