Reklama

Open'er Festival 2017

Gitary na Open'er Festival 2017

W programie tegorocznego Open'era stricte gitarowych zespołów za wielu nie ma. Hałas przy pomocy "wioseł" robić będą za to prawdziwe, choć nie tylko związane z rockową sceną, tuzy.

W programie tegorocznego Open'era stricte gitarowych zespołów za wielu nie ma. Hałas przy pomocy "wioseł" robić będą za to prawdziwe, choć nie tylko związane z rockową sceną, tuzy.
Alison Mosshart to jedna druga The Kills /Mark Metcalfe /Getty Images

Odliczając czas do gdyńskiego festiwalu (28 czerwca - 1 lipca) przyglądamy się załogom z line-upu imprezy, które w swojej twórczości stawiają na gitary.

Foo Fighters

Założony w 1994 roku przez Dave'a Grohla, perkusistę Nirvany, projekt Foo Fighters (jako jednoosobowe przedsięwzięcie, muzyk starał się ukryć prawdziwe nazwisko), miał być formą przepracowania traumy spowodowanej śmiercią Kurta Cobaina i końcem macierzystego zespołu. Materiał nagrany i wyprodukowany w całości przez Grohla okazał się na tyle znakomity, że nie tylko znalazł wydawcę, ale stał się przyczynkiem do ponad 20-letniej kariery zespołu. Pod szyldem Foo Fighters, wraz z Dave’m, który w swoim nowy muzycznym wcieleniu chwycił za "wiosło", występują tacy mistrzowie tego instrumentu, jak: Pat Smear i Chris Shiflett.

Reklama

Zespół zapowiedział właśnie nową płytę. Krążek zatytułowany "Concrete and Gold" ukaże się jesienią. Pilotuje go singel "Run".

Sprawdź tekst piosenki "Run" w serwisie Teksciory.pl!

Radiohead

Członkowie Radiohead ani do wizerunku typowych rock’n’rollowców nie pasują, ani ich muzyka w modelowe ramy rocka ująć się nie pozwala (zwłaszcza ta z próżniejszego okresu działalności), a jednak - dźwięki gitar, to niezbywalne elementy ich kompozycji. Gitarzysta, Johnny Greenwood, na początku działalności zespołu ponoć tak bardzo angażował się w grę na swoim instrumencie, że po palcach spływała mu krew.

Grupa przyjedzie do Gdyni świętując 20. rocznicę premiery płyty "OK Computer", a to rokuje, że na klasyczne gitarowe granie w wykonaniu Radiogłowych jest szansa znacznie większa niż zwykle.

Sprawdź tekst piosenki "I Promise" w serwisie Teksciory.pl!

The Kills

W wywiadzie dla magazynu "Rolling Stone" Alison Mosshart przyznała, że gitarę Jamiego Hince'a usłyszała po raz pierwszy, gdy miała 17 lat. Była to - jak się wyraziła - "The fucking coolest-sounding electric guitar ever". Dla tego brzmienia przeprowadziła się z USA do Wielkiej Brytanii, a następnie namówiła gitarzystę do wspólnego projektu.

Choć styl grania Jamiego od tamtej pory się zmienił, w 2013 roku muzyk, w wyniku wypadku (przytrzasnął sobie rękę drzwiami samochodu) utracił sprawność ruchową środkowego palca - to muzyka The Kills nie straciła na drapieżności i wyrazistości. Niezbicie świadczy o tym zawartość najnowszego albumu "Ash & Ice", który duet wydał w 2016 roku.

Sprawdź tekst utworu "Doing It To Death" w serwisie Teksciory.pl!

Prophets Of Rage

Hasło Prophets Of Rage w żadnym razie nie kojarzy się z wirtuozami gitary. Jeśli jednak dodamy, że skrywa Toma Morello, Tima Commerforda i Brada Wilka (Rage Against The Machine), Chucka D i DJ Lorda (Public Enemy) oraz B Real’a (Cypress Hill), którzy pod wspólną nazwą, zaczerpniętą z tytułu utworu Public Enemy, przypominają najważniejsze utwory swoich macierzystych grup, sprawa wygląda nieco inaczej. Bo nawet jeśli nie mówimy tu o rockowych składach, riffy z takich utworów jak "Killing in the Name" czy " Bombtrack" to dźwięki złotymi zgłoskami zapisane w historii muzyki.

Grupa ma też kilka własnych kompozycji, w których to gitary wiodą prym. Co więcej, na wrzesień zapowiada całą autorską płytę. Promuje ją utwór "Unfuck the World".

Sprawdź tekst utworu "Unfuck The World" w serwisie Teksciory.pl!

Royal Blood

Duet Royal Blood w swoim instrumentarium nie ma nawet "uczciwej" gitary, dysponuje basem i perkusją. I cóż z tego, skoro hałas jaki generują Mike Kerr i Ben Thatcher to stuprocentowy, ognisty rock. Zdetonowany w Gdyni przed trzema laty, pozostawił w głowach publiczności zamęt, a organizatorom połamane deski w podłodze przed sceną. Zespół do Babich Dołów przyjedzie z nową płytą "How Did We Get So Dark?". Już same single "Lights Out" i "I Only Lie When I Love You" wyraźnie wskazują, że chłopaki nic a nic nie odpuścili.

Sprawdź tekst "I Only Lie When I Love You" w serwisie Teksciory.pl!

Jimmy Eat World

Rockowy band Jimmy Eat World powstał w 1993 roku. We wczesnej twórczości grupy można usłyszeć wpływy takich stylistyk jak punk czy emo, później muzyka ekipy z Kalifornii złagodniała. Ostatni album "Integrity Blues" (2016 roku) to już właściwie w całości "plumkanie", ale - bądźmy realistami! - bez numerów z wydanej w 2001 roku, pokrytej wielokrotną platyną płyty "Bleed American" (z niej pochodzi największy przebój zespołu -"The Middle") na pewno się nie obejdzie.

Sprawdź tekst piosenki "The Middle" w serwisie Teksciory.pl!

Warpaint

W kategorii rockowego grania można było do niedawna mówić o formacji Warpaint. Jej twórczość u dziennikarzy muzycznych budziła całą gamę skojarzeń, od rocka progresywnego, przez Queens of the Stone Age, Joy Division, kobiece gitarowe granie spod znaku Throwing Muses, po muzykę gotycką. Wydana w 2016 roku płyta "Heads Up" trochę ten obraz zmienia -  gitary "poszły" w kąt. Ale na utworach z ostatniej płyty - tak jak w przypadku Jimmy Eat World - pewno się nie skończy.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***