Reklama

Must Be The Music

"Must Be The Music 10": Przypominamy zwycięzców

Przed startem jubileuszowej, dziesiątej edycji "Must Be The Music" przypominamy laureatów poprzednich sezonów muzycznego show Polsatu. Nie wszyscy odnieśli tak oszałamiające sukcesy jak Enej czy LemON.

Enej wygrał pierwszą edycję "Must Be The Music"

W niedzielę (6 września) na antenie Polsatu zobaczymy to, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić przez niemal pięć lat - od początku w jury zasiadają Kora, Elżbieta Zapendowska i Adam Sztaba, którym od siódmej edycji towarzyszy Piotr Rogucki. Program prowadzi sprawdzony duet Maciek Rock i Paulina Sykut-Jeżyna. Bez zmian są też zasady - przez pierwsze siedem odcinków zobaczymy odcinki castingowe, później dwa półfinały i finał (pokazywane na żywo).

Reklama

Dlatego zamiast tradycyjnej zapowiedzi postanowiliśmy przybliżyć sylwetki zwycięzców poprzednich edycji i ich osiągnięcia, szczególnie, że twórcy "Must Be The Music" chwalą się, że uczestnicy po programie wydali kilkadziesiąt płyt (z czego pięć - grup Enej i LemON - pokryło się platyną, a ponad 20 utworów umieścili na szczytach radiowych list przebojów.

Enej

Doskonały przykład, jak popularny program telewizyjny może być trampoliną do ogromnego sukcesu - od występu w "Must Be The Music" Enej zyskał status wielkiej gwiazdy, odwiedzając niemal wszystkie najważniejsze festiwale w kraju, zgarniając seryjnie liczne nagrody i wyróżnienia. Od tego czasu dyskografia zespołu powiększyła się o kolejne dwie płyty: "Folkhorod" (2013) i "Paparanoja" (2015), które przyniosły przeboje "Skrzydlate ręce", "Tak smakuje życie", "Symetryczno-liryczna", "Zbudujemy dom" i "Nie chcę spać".

Maciej Czaczyk

Młody wokalista i gitarzysta z Gryfina w grudniu 2012 wypuścił debiutancki album, nagrany we współpracy z m.in. Robertem Jansonem z Varius Manx. Na płycie znalazły się takie utwory jak "Nie bój się", "Dla ciebie" i "Liście na wietrze", ale debiut muzyka jednak nie zawojował rynku. Spore zaskoczenie wzbudziło ogłoszenie Maćka z czerwca 2013 r., kiedy to ogłosił, że wstępuje do seminarium w Szczecinie i będzie kształcił się na kapłana katolickiego.

LemON

Przy zespole dowodzonym przez wokalistę Igora Herbuta można w zasadzie przepisać to, co wyżej pojawiło się na temat grupy Enej. Zgadza się nawet liczba płyt wydanych po sukcesie w "Must Be The Music" - w przypadku LemON to imienny debiut (2012 r.) i "Scarlett" z listopada 2014 r.

Tomasz Kowalski

Rozwijającą się karierę długowłosego wokalisty - w Teatrze Śląskim wcielał się w rolę Ryśka Riedla w spektaklu "Skazany na bluesa" w reżyserii Arkadiusza Jakubika, koncertował też ze swoim zespołem FBB - w czerwcu 2014 r. przerwał wypadek na motocyklu. Potrącony przez nieprawidłowo jadący samochód Tomasz "Kowal" Kowalski został ciężko ranny - przez prawie miesiąc przebywał w śpiączce. Okazało się, że jest sparaliżowany od pasa w dół (na szczęście rdzeń kręgowy nie został przerwany). Żmudna rehabilitacja sprawiła, że dzięki specjalnemu egzoszkieletowi wrócił na scenę. Wystąpił w "Skazanym na bluesa" i "Must Be The Music" jako gość specjalny. W lipcu tego roku zaśpiewał na koncercie Kuba Płucisz i Goście. W najbliższych planach wokalista ma nagranie dwóch płyt: solowej i ze swoją grupą FBB, a także dalszą współpracę z Kubą Płuciszem, byłym gitarzystą grupy Ira.

Piotr Szumlas i Jakub Zaborski

Duet dwóch skromnych chłopaków zrobił znakomite wrażenie na jurorach. "Jesteście z innego świata, brawo" - chwalił Adam Sztaba. Szumlas i Zaborski zdecydowali się na nietypowy krok - fundusze na wydanie debiutanckiej płyty postanowili zebrać w jednym z serwisów crowdfundingowych, odrzucając propozycje z wytwórni. W ten sposób w lutym tego roku ukazał się album zatytułowany po prostu "Peter and Jacob".

Shata QS

Twarzą, liderką i wokalistką grupy jest Małgorzata Kuś (wcześniej występowała pod szyldem Maggie QS). Dobrze ponad dekadę temu pojawiła się w "Szansie na sukces" (wygrała odcinek z Edytą Geppert, w 2001 roku zwyciężyła w koncercie laureatów), ma na swoim koncie występ w pierwszej edycji "The Voice of Poland" (grupa Kayah), lecz tam furory nie zrobiła. Do szóstej edycji "Must Be The Music" zgłosiła się sama - na precastingu zaśpiewała utwór "You're Beautiful". Na właściwym castingu wokalistce towarzyszył jej już sześcioosobowy zespół, w składzie którego znajdziemy muzyków znanych z współpracy z m.in. The Positive, Mikromusic, Ryszardem Rynkowskim, Alicją Janosz, Leszkiem Cichońskim, Katarzyną Groniec i Bartoszem Porczykiem. Ta ekipa w marcu tego roku zadebiutowała płytą "Mr.ManKind" łączącym w sobie kilka gatunków muzycznych takich jak funk, reagge i soul z elementami elektroniki.

Sachiel

"Treścią ich przekazu jest dawka silnych emocji, które trafiają w co raz to szerszą publikę" - czytamy na oficjalnym profilu grupy na Facebooku. Przed udziałem w "Must Be The Music" największym osiągnięciem Nera, Any i Czaru był dwukrotny występ przed Pokahontaz. Doświadczona przez życie hiphopowa ekipa z Krzeszowa cały czas pracuje nad debiutancką płytą. "Czeka nas mnóstwo pracy tej jesieni o efektach będziemy informować" - to jeden z ostatnich wpisów.

Besides

Zasłużone zwycięstwo kwartetu z Brzeszcz było jednak pewną niespodzianką - w końcu wykonywana przez grupę muzyka to instrumentalny post rock, który rzadko można spotkać w telewizji czy komercyjnych stacjach radiowych. A jednak się udało. W programie Besides prezentowali utwory ze swojej debiutanckiej płyty "We Were So Wrong". W połowie października formacja wydaje swój drugi album wyprodukowany przez Macieja Karbowskiego z Tides From Nebula.

Marcin Patrzałek

Najmłodszy laureat muzycznego show Polsatu - 14-letni gitarzysta z Kielc. Młody instrumentalista powrócił do "Must Be The Music" po dwóch latach i - jako jeden z nielicznych - wypadł lepiej niż za pierwszym razem. W piątej edycji dotarł do półfinału, gdzie ówczesny juror Wojtek Łozowski uznał, że dla Marcina to jeszcze za wczesny etap. W dziewiątej już nikt nie miał wątpliwości, że należy mu się zwycięstwo. Kora: "Paganini gitary". Adam Sztaba: "Proszę państwa, oto geniusz". Na razie wciąż jeszcze niespełnionym marzeniem Patrzałka są studia w prestiżowej szkole Berklee College of Music w Bostonie, gdzie nauki pobierali m.in. Steve Vai, John Scofield, Joe Zawinul, Diana Krall, Quincy Jones, Keith Jarrett, Al Di Meola, muzycy Dream Theater.

INTERIA.PL

Reklama