Reklama

Mam talent

"Mam talent": Muzyczne talenty w programie

W ciągu ostatnich lat w Polsce pojawiło się przynajmniej kilka programów typu talent show, poszukujących uzdolnionych muzycznie osób. Mimo to historia "Mam talent" - przeznaczonego dla osób o różnego rodzaju nieprzeciętnych umiejętnościach - pokazuje, że dla wokalistów i instrumentalistów wciąż jest miejsce w tym show. W dotychczasowych ośmiu edycjach programu czterokrotnie zwyciężała muzyka.

W każdej edycji w finale programu zobaczyć mogliśmy przynajmniej jednego uczestnika, którego talent związany był z muzyką. Co więcej, w aż trzech seriach "Mam talent" (drugiej, trzeciej i czwartej) na podium stanęli wyłącznie muzycy.

Edycja pierwsza

Reklama

W pierwszej edycji TVN-owskiego show zwyciężył akrobatyczny duet Melkart Ball, ale tuż za nim uplasowali się kolejno muzycznie uzdolnieni: Klaudia Kulawik oraz grupa AudioFeels.

Głośno było zwłaszcza o tej pierwszej. 11-letniej wówczas Klaudii nie wchłonął show-biznes, ale swoją przyszłość wokalistka wciąż wiąże z muzyką. Dziś ma 19 lat, ukończyła szkołę muzyczną II stopnia z wyróżnieniem i specjalizuje się w grze na flecie. Do sieci wrzuciła występ z przesłuchań do British and Irish Modern Music Institute (z utworem "A Case of You" Joni Mitchell). Absolwentami tej szkoły są m.in. Tom Odell, George Ezra, James Bay i The Kooks.

Warto dodać, że pierwsza edycja "Mam talent" pomogła odkryć także takie muzyczne talenty, jak m.in. Mateusz Ziółko, Paulina Lenda i beatboxer Blady Kris.

Edycja druga

Triumfatorem drugiej serii "Mam talent" został grający na akordeonie Marcin Wyrostek, który sukces odniesiony w programie zdołał przekuć w realną karierę. Muzyk na tyle spodobał się widzom, że obdarowali go prawie dwukrotnie większą liczbą głosów niż braci Legun, którzy, mimo iż wydawali się faworytami, uplasowali się na drugim miejscu.

Również trzecie miejsce przypadło w udziale uczestnikowi prezentującemu wokalne umiejętności. Był to sympatyczny Filipińczyk Alexander Martinez, który choć nie wygrał, w prezencie otrzymał rodzinną wycieczkę do swojej ojczyzny.

Edycja trzecia

Trzecia odsłona TVN-owskiego programu obrodziła w muzyczne talenty. W finale zaprezentowało się aż 8 wokalistów, a na podium znaleźli się wyłącznie sami piosenkarze.

Zwyciężyła 12-letnia wówczas Magdalena Welc, pokonując Kamila Bednarka, który od tamtej pory robi zawrotną karierę. Dorobek Magdy jest skromniejszy - młoda wokalistka wydała w 2011 roku płytę ze świątecznymi piosenkami. Na początku 2013 r. ukazał się teledysk "Kasety mamy".

17-letnia obecnie Magdalena pracuje nad swoim nowym albumem, a jego zwiastunem jest utwór "Dziewczynka" powstały we współpracy z Piotrem Rubikiem.

Trzecie miejsce w trzeciej edycji "Mam talent" przypadło w udziale grającemu na gitarze wokaliście, Piotrowi Lisieckiemu, który swoim talentem zdołał zainteresować wytwórnię chcącą wydać jego debiutancką płytę "Rules Changed Up"  (ta dotarła na 5. miejsce polskiej listy bestsellerów, a klip do singla "Gra o wszystko" był przez pewien czas najchętniej oglądanym teledyskiem na stronach Interii).

W trzeciej serii show zaprezentowali się też m.in. Sabina Jeszka (otrzymała nagrodę specjalną - 100 tys. zł od firmy Apart), Kasia Sochacka oraz grupa Me Myself And I.

Edycja czwarta

Czwarta edycja "Mam talent" również została zdominowana przez wokalistów, choć uczestnicy, którzy zajęli pierwsze trzy miejsca nie odnieśli sukcesu na miarę Kamila Bednarka czy Marcina Wyrostka.

Zwycięzcą tej serii został 19-letni wtedy Kacper Sikora, który zachwycił jurorów swoim mocnym, rockowym głosem.

"Masz w sobie coś magicznego i potrafisz zahipnotyzować, jak stoisz na scenie. Jestem absolutnie pewien, że będziesz zarabiał na życie śpiewaniem" - oceniał Robert Kozyra. Niestety, wygląda na to, że juror raczej się pomylił.

Drugie miejsce zajął w czwartej edycji grający na gitarze i śpiewający Piotr Karpienia, a tuż za nim znalazła się Marta Podulka, która pod koniec października 2015 roku wydała debiutancką płytę "Nie przeszkadzać".

Edycja piąta

Piąta edycja "Mam talent" była jedną z najmniej "muzycznych" serii programu. W finale zaprezentowali się: orkiestra Recycling Band, grający na gitarze wokalista Bartłomiej Grzanek oraz również śpiewająca Kinga Skiba, ale w głosowaniu widzów zajęli oni końcowe pozycje.

Edycja szósta

Szósta edycja programu także nie zgromadziła w finale wielu muzycznych talentów. Oprócz zespołu Tekla Klebetnica, który zajął drugie miejsce, do ostatniego etapu dotarła również wokalistka Kinga Zdybel.

Edycja siódma

Zwycięzcą siódmej odsłony "Mam talent" został 15-letni wówczas wokalista Adrian Makar, wychowanek domu dziecka w Dubience. Z chłopcem przegrała specjalistka od pole dance Berenika Nienadowska oraz także śpiewający Mateusz Guzowski.

Edycja ósma

Wśród finalistów ósmej edycji znalazło się miejsce dla trzech wokalistów. Kamil Czeszel oraz Liliana Iżyk dotarli do ostatniego etapu serii talent show dzięki głosom telewidzów, natomiast 17-letnia Natalia Capelik-Muianga przeszła dalej za sprawą decyzji jurorów, którzy właśnie ją chcieli zobaczyć w finale.

Ostatecznie żadne z nich nie wygrało, a spośród nich najwyższą sympatią widzowie obdzielili Kamila Czeszela, który uplasował się na trzecim miejscu.

Szerszej publiczności Kamil dał się poznać w 2015 roku na Przystanku Woodstock. Wokalista wziął udział w specjalnym projekcie "Flower Power", dzięki któremu najpopularniejsze piosenki epoki dzieci kwiatów przypomniała Ania Rusowicz. Wokalistka zaprosiła do udziału w koncercie wielu gości.

Przypomnijmy, że dziewiąta edycja "Mam talent" startuje 3 września. Program będzie emitowany na antenie TVN w każdą sobotę o 20.00.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Mam Talent