Reklama

Eurowizja Junior 2019

Eurowizja Junior 2019: Znamy wyniki oglądalności. Jacek Kurski w euforii

Ponad 5 mln widzów śledziło w TVP triumf Viki Gabor w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach.

Przypomnijmy, że dzięki zwycięstwu Roksany Węgiel podczas Eurowizji Junior 2018, nasz kraj otrzymał możliwość organizacji tegorocznego konkursu. TVP przyjęła propozycję, a na miasto-gospodarza wybrano Gliwice.

Tym razem - w przeciwieństwo do ub. r. - nadawca zdecydował, że pokaże konkurs na głównej antenie TVP1, a nie tylko w TVP ABC. 

Polskę na Eurowizji Junior 2019 reprezentowała mieszkająca obecnie z rodziną w Nowej Hucie w Krakowie 12-letnia Wiktoria Viki Gabor (z piosenką "Superhero" - sprawdź!). Nastolatka w przeszłości dała się poznać szerszej widowni dzięki programowi "The Voice Kids" (była finalistką drugiego sezonu).

Reklama

KIM JEST VIKI GABOR? SPRAWDŹ SYLWETKĘ POLSKIEJ REPREZENTANTKI NA EUROWIZJI JUNIOR 2019!

Polka na scenie pojawiła się jako jedenasta. Ubranej w błyszczący strój Viki Gabor na scenie towarzyszyli tancerze oraz chłopiec i dziewczynka, którzy prezentowali piosenkę "Superhero" w języku migowym.

"Dużo dzieci ogląda Eurowizję i nie wiedzą o co chodzi, więc chciałabym wytłumaczyć o czym jest piosenka i zrobić coś miłego dla nich, a nikt tego wcześniej nie zrobił" - podkreślała Viki Gabor.

Wg danych Nielsena triumf polskiej wokalistki oglądało ponad 5 mln widzów. Przez przynajmniej minutę program widziało ponad 9,6 mln widzów!

"Niedziela marzeń TVP1 Eurowizja Junior 5,55 mln; pik (z ABC) 7,7 mln! (...) Eurowizja Junior, konferencja prasowa z Viki Gabor 2 mln" - triumfował na Twitterze Jacek Kurski.

Prezes TVP podaje dane oglądalności Netii.

W głosowaniu jurorów Polska zdobyła 112 punktów, zajmując drugie miejsce. W głosowaniu widzów Viki Gabor zdobyła 166 punktów, a łącznie 278, co dało naszemu krajowi drugie zwycięstwo w historii! Drugie zdobył Kazachstan (Jeżhan Maksim), a trzecie Hiszpania (Melani García).

Poznaliśmy szczegółowe wyniki głosowania - który kraj przyznał Viki maksymalną liczbę 12 punktów? To Hiszpania i Kazachtan, czyli główni rywale Polski. Dziesiątki przyznali naszej reprezentantce Francja, Białoruś, Malta i Serbia. Po osiem punktów otrzymaliśmy od Ukrainy i Holandii. Z kolei żadnych punktów nie dostaliśmy od Australii i Armenii.

Polskie jury 12 punktów przyznało Kazachstanowi, a 10 - Australii. Polska nie przyznała żadnych punktów Rosji, Malcie, Walii, Irlandii, Ukrainie, Portugalii, Albanii i Serbii.

Zasady głosowania

Na wynik końcowy uczestników złożyły się punkty od internautów oraz od jury w stosunku 50:50. Jury każdego kraju składało się z trójki profesjonalistów z branży muzycznej i dwójki dzieci. Polski skład tworzyli: Piotr Kupicha, Kasia Moś, Mateusz Moś, Anika Dąbrowska i Paweł Szymański

Głosowanie widzów podzielone zostało na dwa etapy. Pierwsze wystartowało na internetowej stronie Eurowizji w piątek 22 listopada i trwało do momentu rozpoczęcia się konkursu piosenki. Drugi etap głosowania rozpoczął się po zakończeniu występów wszystkich uczestników i trwał 15 minut. W przeciwieństwie do dorosłej Eurowizji można było głosować na reprezentanta własnego kraju.

Prowadzącymi Eurowizję Junior byli: Ida Nowakowska, Aleksander Sikora oraz Roksana Węgiel. Komentatorem TVP był Artur Orzech.